Zaloguj się | Rejestracja

Nazwy miejsc publicznych w Konstancinie


Nazwy miejsc publicznych w Konstancinie

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny postanowiła wprowadzić zasady dotyczące rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w naszej gminie. Dotychczas tego typu propozycje wzbudzały kontrowersje. Teraz procedura ma być przejrzysta i każdy mieszkaniec będzie mógł w niej wziąć udział, nie tylko zgłaszając propozycje nazw miejsc publicznych, lecz także uczestnicząc w ich ocenie. Nazwy mają być przede wszystkim bezkonfliktowe i apolityczne.


Ostateczną decyzję o nadaniu nowej nazwy jakiejś ulicy, rondu czy innemu miejscu publicznemu podejmuje rada miejska. To się nie zmieni, ale radni postanowili wprowadzić szczegółowe procedury składania i opiniowania wniosku nim trafi pod obrady. Dzięki temu radni przed podjęciem decyzji będą mogli zapoznać się z wynikiem konsultacji społecznych oraz z wnikliwą oceną komisji, która rozpatrzy wniosek.

Reklamy Google:


Dotychczas wiele propozycji dotyczących nadania nowych nazw miejscom publicznym w naszej gminie wzbudzało spore kontrowersje, szczególnie jeżeli dotyczyły upamiętnienia jakiejś postaci historycznej. Oczywiście nikt nie miał nic przeciwko rondu Jana Pawła II, czy upamiętnieniu Armii Krajowej. Ale już Żołnierze Wyklęci, Włodzimierz Kozakiewicz "Barry" (rondo na Porąbce) oraz Danuta Siedzikówna "Inka" (rondo na Królewskiej Górze), nie wszystkim przypadli do gustu. Choć ostatecznie obie postacie zostały upamiętnione. Kilkakrotnie radni odrzucali propozycję nadania nazwy Alei Miłośników Konstancina traktowi spacerowemu między ulicami Żeromskiego i Piotra Skargi w Parku Zdrojowym. Ta nazwa też w końcu została przyjęta, ale zajęło to cztery lata.

Natomiast radni odrzucili propozycję upamiętnienia w naszym mieście prof. Stanisława Rudnickiego, wybitnego lekarza uzdrowiska, którego imię miał nosić fragment ul. Mostowej nad Jeziorką. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudził wniosek z końca ubiegłego roku o nazwie dla ronda na ul. Warszawskiej w Bielawie. Miało nosić imię "Profesora Lecha Kaczyńskiego", byłego Prezydenta RP, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po burzliwych obradach radni ostatecznie odrzucili tę propozycję i wybrali mniej kontrowersyjną. Zdecydowali, że skrzyżowanie będzie nosiło nazwę "Saint-Germain-en-Laye", francuskiego miasta, które współpracuje z naszą gminą. Podczas tych samych obrad radni nadali nazwy także dla trzech innych rond, upamiętniając inne miasta partnerskie: Denzlingen, Nowa Wilejka, Krzemieniec. Po tych perturbacjach uznano, że należy przygotować przejrzyste zasady opiniowania wniosków. Jednak kiedy trwały prace nad uchwałą, latem tego roku, dwie alejki w Parku Zdrojowym zyskały nazwy kolejnych miejscowości z zagranicy, z którymi współpracuje nasze miasto - czeskich Hranic oraz włoskiego Pisogne.

Dopiero na ostatniej sesji, kiedy większość rond i ścieżek już zyskało patronów, radni przyjęli uchwałę określającą zasady rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w gminie Konstancin-Jeziorna. Głównie po to, jak brzmi fragment uzasadnienia, żeby "zwiększyć udział mieszkańców oraz stowarzyszeń przy decydowaniu o istotnych sprawach dla ładu przestrzennego".

Każdy wniosek ma trafiać do zespołu konsultacyjnego, w skład którego wchodzą: Przewodniczący Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, jego dwóch zastępców oraz przewodniczący dwóch komisji stałych rady - komisji ładu przestrzennego oraz bezpieczeństwa, oświaty, kultury i sportu. W pracach zespołu weźmie udział również burmistrz lub jego przedstawiciel oraz wszyscy mieszkańcy, czy reprezentanci stowarzyszeń, którzy się zgłoszą. Będą mieli na to 21 dni od złożenia wniosku do samorządu. Zostanie on natychmiast opublikowany w internecie. Zespół Konsultacyjny wyda opinie o wnioskowanej nazwie, biorąc pod uwagę jej bezkonfliktowość, apolityczność, wartość merytoryczną oraz ocenę zasług lub znaczenie dla historii gminy, osoby lub podmiotu, którego imieniem ma być nazwane miejsce publiczne. Do opinii będą załączone wszystkie argumenty za i przeciw propozycji nazwy, pisemne opinie osób i organizacji, które wpłyną w czasie prac konsultacyjnych oraz opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Po zakończeniu oceny wniosek w formie uchwały trafi do rady miejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Zasady dotyczące opiniowania nazw miejsc publicznych są nieco spóźnione, ponieważ większość z nich ma już swoich patronów.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

W Konstancinie nie będzie ronda Lecha Kaczyńskiego

W Konstancinie-Jeziornie nie będzie ronda "Profesora Lecha Kaczyńskiego". O upamiętnienie prezydenta, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wnioskowali lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Jednak Rada Miejska zdecydowała, że rondo na ul. Warszawskiej będzie nosiło nazwę "Saint-Germain-en-Laye", francuskiego miasta, które współpracuje z naszą gminą.Rondo Lecha Kaczyńskiego w Konstancinie?

Do Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny wpłynął wniosek, by rondu na ulicy Warszawskiej przy wjeździe do miasta nadać nazwę "Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Inicjatorem upamiętnienia nieżyjącego prezydenta są lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Pod wnioskiem podpisało się kilkuset mieszkańców, popierających pomysł. Radni mają podjąć decyzję w tej sprawie podczas najbliższych obrad zaplanowanych na 16 grudnia.Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie?

Grupa mieszkańców zabiega o to, by rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie zostało nadane imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". Włodzimierz Kozakiewicz był żołnierzem Armii Krajowej, m.in. uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz komendantem straży przemysłowej w mirkowskiej papierni i mieszkańcem pobliskiego Piaseczna.Nowi patroni
w Konstancinie-Jeziornie


W ciągu ostatnich miesięcy kilka miejsc w Konstancinie-Jeziornie zyskało nowe nazwy i patronów. Do Ścieżki Zdrowia im. Tomasza Hopfera i ronda Danuty Siedzikówny "Inki" dołączyły jeszcze "Aleja Miłośników Konstancina" oraz Zespół Szkół nr 4 im. Jana Meistera w Słomczynie. Nie brakuje pomysłów na kolejne nazwy i patronów godnych upamiętnienia.Konstancin uczcił
Tomasza Hopfera


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście upamiętnili wybitnego mieszkańca, lekkoatletę, dziennikarza i popularyzatora sportu - Tomasza Hopfera. W sobotę 27 września Ścieżce Zdrowia oficjalnie nadano jego imię, odsłaniając pamiątkowy głaz. Następnie odbył się Bieg Tomasza Hopfera, w którym wystartowało prawie 100 zawodników.Patron Ścieżki Zdrowia
w Konstancinie


Ścieżka Zdrowia, znajdująca się w Konstancinie-Jeziornie między ulicami Od lasu i Sue Ryder to świetne miejsce, by na świeżym powietrzu zadbać o kondycję. W każdą sobotę odbywają się tutaj biegi w ramach akcji parkrun oraz treningi nordic walking. Rada Miejska niedawno oficjalnie nadała ścieżce imię Tomasza Hopfera, który był mieszkańcem naszego miasta, biegaczem, dziennikarzem sportowym i propagatorem biegania.Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie

Grupa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zabiega o to, żeby rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nosiło imię "Inki" - Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. Na rondzie zawisła tablica, informująca o społecznej inicjatywie. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecyduje o oficjalnym nadaniu nazwy.Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.

środa 10 sierpnia 2016 - 14:46:20 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja