Zaloguj się | Rejestracja

Nowi patroni w Konstancinie-Jeziornie (więcej...)


Nowi patroni
w Konstancinie-Jeziornie


W ciągu ostatnich miesięcy kilka miejsc w Konstancinie-Jeziornie zyskało nowe nazwy i patronów. Do Ścieżki Zdrowia im. Tomasza Hopfera i ronda Danuty Siedzikówny "Inki" dołączyły jeszcze "Aleja Miłośników Konstancina" oraz Zespół Szkół nr 4 im. Jana Meistera w Słomczynie. Nie brakuje pomysłów na kolejne nazwy i patronów godnych upamiętnienia.


Nowe nazwy różnych miejsc, ulic czy instytucji czasami wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców i samorządowców. Zwłaszcza jeśli chodzi o upamiętnienie jakiś postaci historycznych. Niektórzy patroni od razu zyskują akceptację, a inni - wzbudzają kontrowersje.

W Konstancinie-Jeziornie od wielu lat mamy już ronda Jana Pawła II i Armii Krajowej. Nie brakuje również ulic upamiętniających znanych mieszkańców Konstancina-Jeziorny np. pisarza Wacława Gąsiorowskiego. "Stocer" nosi imię swojego założyciela - prof. Mariana Weissa, który był wybitnym lekarzem. Od 2009 roku patronem Parku Zdrojowego jest hrabia Witold Skórzewski, założyciel letniska. Swoich patronów mają również konstancińskie szkoły - kardynał Stefan Wyszyński (ZS nr 1), Stefan Żeromski (ZS nr 2), poeta ks. Jan Twardowski (ZS nr 3), Żołnierze AK Batalionów "Krawiec" i NSZ "Mączyński" (ZS Integracyjnych nr 5). Natomiast Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy nosi imię Macieja Rataja, polityka i działacza ludowego, który za swój patriotyzm został rozstrzelany przez hitlerowców w 1940 roku.

Reklamy Google:


Do tych nazw w tym roku dołączyły kolejne. Z inicjatywy mieszkańców rondu u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa pod koniec marca tego roku nadano imię "Inki" Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki AK, zamordowanej przez komunistyczne władze w 1946 roku. Natomiast w czerwcu Rada Miejska przychyliła się do wniosku mieszkańców, by patronem Ścieżki Zdrowia został Tomasz Hopfer, konstancinianin, znany lekkoatleta i dziennikarz sportowy.

Podczas ostatniej sesji radni przyjęli kolejne propozycje nazw, które zaproponowała lokalna społeczność. Patrona zyskał Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie. Został nim Jan Meister, który w latach 30. uczył w tej szkole muzyki. Był także żołnierzem, brał udział w kampanii wrześniowej. Następnie dostał się do niewoli. W 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Symboliczna mogiła słomczyńskiego bohatera znajduje się w kwaterze żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej na Cmentarzu Parafialnym w Słomczynie.

Na wrześniowej sesji radni nadali nową nazwę również traktowi spacerowemu, biegnącemu nasypem dawnej kolejki wąskotorowej między ulicami Żeromskiego i Skargi. "Aleja Miłośników Konstancina" będzie poświęcona pamięci wybitnych ludzi, którzy byli związani z Konstancinem i tworzyli historię naszego miasta. W przyszłości mają się przy niej pojawić tablice i ławeczki, upamiętniające znane postaci. Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego wnioskowało o nadanie nazwy tej ścieżce prowadzącej do Parku Zdrojowego już w 2012 roku. Jednak dwa lata temu propozycja została odrzucona przez radnych.

Radzie Miejskiej nie spodobała się również inna inicjatywa Towarzystwa. Na początku tego roku radni nie zgodzili się, by część ulicy Mostowej przy Hugonówce nosiła nazwę "Bulwaru im. prof. Stanisława Rudnickiego". Wybitny konstanciński kardiolog, wieloletni lekarz uzdrowiska zmarł 5 stycznia. "Aleja Miłośników Konstancina", do których można zaliczyć również prof. Rudnickiego, jest więc pewnego rodzaju kompromisem.

Biorąc pod uwagę liczbę nowych nazw i propozycji, które być może wkrótce trafią pod obrady samorządowców, należy uznać, że w naszym mieście pojawiła się moda na patronów. Wśród potencjalnych nazw wymienia się jeszcze Narodowe Siły Zbrojne, Samodzielny Batalion im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego oraz Wacława Prekera, skolimowskiego społecznika. W Konstancinie przez dekady mieszkało wielu wybitnych ludzi, dlatego godne upamiętnienia nazwiska można mnożyć. Oby tylko mieszkańcy i samorządowcy zachowali umiar.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:


Konstancin uczcił
Tomasza Hopfera


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście upamiętnili wybitnego mieszkańca, lekkoatletę, dziennikarza i popularyzatora sportu - Tomasza Hopfera. W sobotę 27 września Ścieżce Zdrowia oficjalnie nadano jego imię, odsłaniając pamiątkowy głaz. Następnie odbył się Bieg Tomasza Hopfera, w którym wystartowało prawie 100 zawodników.

Patron Ścieżki Zdrowia
w Konstancinie


Ścieżka Zdrowia, znajdująca się w Konstancinie-Jeziornie między ulicami Od lasu i Sue Ryder to świetne miejsce, by na świeżym powietrzu zadbać o kondycję. W każdą sobotę odbywają się tutaj biegi w ramach akcji parkrun oraz treningi nordic walking. Rada Miejska niedawno oficjalnie nadała ścieżce imię Tomasza Hopfera, który był mieszkańcem naszego miasta, biegaczem, dziennikarzem sportowym i propagatorem biegania.

Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie

Grupa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zabiega o to, żeby rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nosiło imię "Inki" - Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. Na rondzie zawisła tablica, informująca o społecznej inicjatywie. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecyduje o oficjalnym nadaniu nazwy.

środa 22 października 2014 - 08:54:46 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja