Zaloguj się | Rejestracja

Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie (więcej...)


Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie

Grupa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zabiega o to, żeby rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nosiło imię "Inki" - Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. Na rondzie zawisła tablica, informująca o społecznej inicjatywie. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecyduje o oficjalnym nadaniu nazwy.


Inicjatorami akcji są mieszkańcy Konstancina-Jeziorny, m.in. konstancińska młodzież, Krystian Jachacy - przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny oraz społecznik Andrzej Zambrowicz, którym udało się uzyskać poparcie kilkuset mieszkańców oraz niektórych radnych.

W ubiegłym tygodniu na rondzie zawisła tablica z wizerunkiem Danuty Siedzikówny, która informuje o społecznej akcji. Zdaniem organizatorów postać i bohaterstwo Danuty Siedzikówny zasługują, by ją uhonorować miejscem pamięci. Wybór ronda nie jest przypadkowy, ponieważ znajduje się w pobliżu "Królewskiej Góry", która niegdyś uchodziła za dzielnicę Konstancina-Jeziorny zamieszkiwaną przez wysoko postawionych działaczy partyjnych, a Danuta Siedzikówna oraz wielu innych "Żołnierzy Wyklętych" po II wojnie światowej oddało swoje życie, walcząc z reżimem PRL-u.

Reklamy Google:


Prawdopodobnie na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny radni zdecydują o oficjalnym nadaniu rondu nazwy. Jeśli zaakceptują pomysł grupy mieszkańców, będzie to trzecie konstancińskie rondo, któremu zostanie nadana nazwa. Pierwsze było rondo przy CH Stara Papiernia, które po śmierci Jana Pawła II spontanicznie stało się miejscem spotkań mieszkańców, modlących się za zmarłego papieża. Następnie nazwę "Armii Krajowej" nadano rondu u zbiegu ulic Bielawskiej, Warszawskiej i Piaseczyńskiej. W naszym mieście jest jeszcze kilka rond, które nie mają nazwy, a wśród patronów, których imiona mogłyby nosić, wymienia się m.in. walczący na terenie Konstancina-Jeziorny Samodzielny Batalion Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego lub skolimowskiego społecznika Wacława Prekera.

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie. Kiedy Gestapo zamordowało jej matkę, wraz z siostrą wstąpiła do Armii Krajowej. Na przełomie 1943 i 1944 roku, jako 16-latka odbyła szkolenie medyczne i rozpoczęła służbę jako sanitariuszka. Przyjmując pseudonim "Inka", służyła w 4. i 1. szwadronie 5. Wileńskiej Brygady AK. Brała udział m.in. w akcjach na Białostocczyźnie, Pomorzu i na Mazurach. Mimo młodego wieku, wykazała się odwagą i poświęceniem dla Ojczyzny. 20 lipca 1946 roku w Gdańsku została aresztowana przez UB. Spędziła ponad miesiąc w więzieniu, gdzie była torturowana. Jednak nie zdradziła żadnych informacji, które mogłyby pomóc UB w schwytaniu, działających w konspiracji żołnierzy AK. Została skazana na śmierć i rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku. Miejsce jej pochówku jest nieznane.

Zarówno "Inka", jak i inni "Żołnierze Wyklęci" przez lata przez peerelowską propagandę byli uznani za przestępców - zrehabilitowano tych bohaterów dopiero po 1989 roku. W 2006 roku Danuta Siedzikówna pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa:


Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

poniedziałek 03 lutego 2014 - 09:57:25 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja