Zaloguj się | Rejestracja

Rondo Lecha Kaczyńskiego w Konstancinie?


Rondo Lecha Kaczyńskiego w Konstancinie?

Do Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny wpłynął wniosek, by rondu na ulicy Warszawskiej przy wjeździe do miasta nadać nazwę "Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Inicjatorem upamiętnienia nieżyjącego prezydenta są lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Pod wnioskiem podpisało się kilkuset mieszkańców, popierających pomysł. Radni mają podjąć decyzję w tej sprawie podczas najbliższych obrad zaplanowanych na 16 grudnia.


Przedstawiciele lokalnego Prawa i Sprawiedliwości już w listopadzie rozpoczęli zbiórkę podpisów pod wnioskiem do władz naszego miasta. "Chcemy w ten sposób upamiętnić Naszego Prezydenta. Uważamy, że skoro nawet miasta węgierskie i gruzińskie decydują się na nazywanie ulic i rond imieniem śp. Prezydenta, to tym bardziej powinno to się stać w leżącym pod stolicą Polski jedynym mieście uzdrowiskowym na Mazowszu" - uzasadniają przedstawiciele konstancińskiego PiS-u. Upamiętnienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego poprzez nadanie jego imienia jednemu z rond na ul. Warszawskiej (pierwszemu od strony Warszawy) poparło kilkuset mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Wniosek wpłynął do Rady Miejskiej i już podczas najbliższej sesji, która jest zaplanowana na środę 16 grudnia, radni mają wypowiedzieć się w tej sprawie.

Reklamy Google:


Tego typu tematy zazwyczaj wywołują kontrowersje, dlatego i tym razem należy spodziewać się długiej dyskusji. Pomysł będzie miał z pewnością zarówno zwolenników, jak i przeciwników i nie wiadomo, jaki będzie ostateczny wynik głosowania. Tym bardziej, że na tej samej sesji radni będą podejmować również inne uchwały dotyczące nadawania nowych nazw ulicom, rondom, ścieżkom i skwerom w naszym mieście. Komisja Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej już wcześniej złożyła bowiem wniosek, by w naszym mieście odpowiednio uhonorować miasta partnerskie, z którymi współpracuje Konstancin-Jeziorna. Jest ich aż 9: Cēsis (Łotwa), Hranice (Czechy), Denzlingen (Niemcy), Krzemieniec (Ukraina), Leidschendam-Voorburg (Holandia), Nowa Wilejka (Litwa), Nowa Wilejka (Litwa), Pisogne (Włochy), Saint-Germain-en-Laye (Francja). "Byłby to odpowiedni gest z naszej strony do tego, co nasi partnerzy robią na terenie swoich miast" - wniosek uzasadniała Grażyna Chojnowska, przewodnicząca komisji. "W Denzlingen jest np. rondo Konstancina-Jeziorny" - dodała radna. Natomiast w holenderskim Leidschendam-Voorburg już w 2006 roku podczas obchodów 15-lecia współpracy obu miast imieniem Konstancina-Jeziorny nazwano jezioro przy głównym centrum handlowym.

W naszym mieście na głównych ulicach zostały już tylko 4 ronda, które dotychczas nie mają nazw. Pierwszym patronem skrzyżowania przy CH Stara Papiernia został Jan Paweł II. Armię Krajową upamiętniono, nazywając rondo u zbiegu ul. Bielawskiej i Warszawskiej. Latem tego roku Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". Natomiast w 2014 roku rondo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nazwano imieniem Danuty Siedzikówny "Inki", bohaterskiej sanitariuszki AK, zamordowanej przez komunistyczne władze w 1946 roku. O upamiętnienie obu przedstawicieli Żołnierzy Wyklętych zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego. W obu przypadkach zebrali setki podpisów poparcia, których nie mogli zlekceważyć radni.

Jak będzie tym razem? Czy Konstancin upamiętni Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego? Przekonamy się już 16 grudnia. Prezydent, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, pewnie wzbudzi znacznie większe kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i radnych, niż dotychczasowi patroni naszych rond.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie?

Grupa mieszkańców zabiega o to, by rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie zostało nadane imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". Włodzimierz Kozakiewicz był żołnierzem Armii Krajowej, m.in. uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz komendantem straży przemysłowej w mirkowskiej papierni i mieszkańcem pobliskiego Piaseczna.Nowi patroni
w Konstancinie-Jeziornie


W ciągu ostatnich miesięcy kilka miejsc w Konstancinie-Jeziornie zyskało nowe nazwy i patronów. Do Ścieżki Zdrowia im. Tomasza Hopfera i ronda Danuty Siedzikówny "Inki" dołączyły jeszcze "Aleja Miłośników Konstancina" oraz Zespół Szkół nr 4 im. Jana Meistera w Słomczynie. Nie brakuje pomysłów na kolejne nazwy i patronów godnych upamiętnienia.Konstancin uczcił
Tomasza Hopfera


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście upamiętnili wybitnego mieszkańca, lekkoatletę, dziennikarza i popularyzatora sportu - Tomasza Hopfera. W sobotę 27 września Ścieżce Zdrowia oficjalnie nadano jego imię, odsłaniając pamiątkowy głaz. Następnie odbył się Bieg Tomasza Hopfera, w którym wystartowało prawie 100 zawodników.Patron Ścieżki Zdrowia
w Konstancinie


Ścieżka Zdrowia, znajdująca się w Konstancinie-Jeziornie między ulicami Od lasu i Sue Ryder to świetne miejsce, by na świeżym powietrzu zadbać o kondycję. W każdą sobotę odbywają się tutaj biegi w ramach akcji parkrun oraz treningi nordic walking. Rada Miejska niedawno oficjalnie nadała ścieżce imię Tomasza Hopfera, który był mieszkańcem naszego miasta, biegaczem, dziennikarzem sportowym i propagatorem biegania.Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie

Grupa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zabiega o to, żeby rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nosiło imię "Inki" - Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. Na rondzie zawisła tablica, informująca o społecznej inicjatywie. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecyduje o oficjalnym nadaniu nazwy.Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.

środa 02 grudnia 2015 - 12:52:20 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja