WiadomośćDeptak i bulwar w Konstancinie-Jeziornie
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 04 lipca 2017 - 17:33:28


Deptak i bulwar w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny postanowiła uhonorować dwóch, wybitnych mieszkańców naszego miasta, nadając ich imiona ulicom w pobliżu Parku Zdrojowego. "Deptakiem im. Hugona Seydla" nazwano część ulicy Granicznej. Natomiast "Bulwarem im. prof. Jana Haftka" będzie można spacerować wzdłuż Jeziorki, czyli obecną ulicą Mostową.


Hugon Seydel to obok hrabiego Witolda Skórzewskiego jeden z założycieli uzdrowiska. To on bowiem na początku XX wieku zbudował Hugonówkę i otworzył w niej pierwszy zakład przyrodoleczniczy w naszym mieście. W Skolimowie zbudował również willę Zagłobin otoczoną parkiem w stylu angielskim, w którym znajdowała się muszla koncertowa. Ogólnodostępna posiadłość była jedną z największych atrakcji letniska. Odbywały się tam liczne koncerty, spektakle teatralne, a także festyny i zabawy dla dzieci, przyciągające liczną publiczność.

Reklamy Google:


Dzisiaj Hugonówka jest siedzibą Konstancińskiego Domu Kultury, a Zagłobin przy ul. Sułkowskiego, należy do spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i nie jest ogólnodostępny. Ponadto jeden z najładniejszych zabytków Konstancina-Jeziorny został niedawno wystawiony na sprzedaż. Hugon Seydel (847-1930) był winiarzem, konsulem honorowym Królestwa Serbii, a także sędzią Trybunału Handlowego. Zmarł na atak serca, po tym jak jego firma stanęła na progu bankructwa po utracie ogromnego, rosyjskiego rynku zbytu. O upamiętnienie wybitnego mieszkańca wnioskował radny Cezary Żegliński. Podczas ostatniej sesji radni oficjalnie podjęli decyzję, by fragment ul. Granicznej od ul. Widok aż do rzeki nazwać "Deptakiem im. Hugona Seydla".

Uhonorowano również prof. Jana Haftka. Jego imię będzie nosił bulwar spacerowy nad Jeziorką, fragment dzisiejszej ul. Mostowej biegnący od mostu obok Hugonówki aż do ul. Szpitalnej. Profesor Jan Haftek urodził się w 1928 roku w Kańczudze. Mieszkał w Konstancinie-Jeziornie. Zmarł w 2015 roku. Był wybitnym lekarzem, ortopedą i neurochirurgiem. W 1963 roku rozpoczął pracę w Stołecznym Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie-Jeziornie. Zajął się tam zorganizowaniem pierwszego w Polsce Oddziału Ostrych Urazów Rdzenia Kręgowego. Następnie pełnił wiele prestiżowych funkcji w wielu miejscach kraju. W 1982 roku powrócił do Stołecznego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie, obejmując kierownictwo tej placówki. Zainicjował powstanie Kliniki Urazów Układu Nerwowego. W 2000 roku przeszedł na emeryturę, nie rezygnując jednak ze swoich zainteresowań zawodowych. Profesor należał do grona światowych autorytetów w swojej dziedzinie, był laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu radni odrzucili inną propozycję nazwy dla nadrzecznej alejki. Miała ona upamiętnić wybitnego lekarza uzdrowiska - prof. Stanisława Rudnickiego. Ostatecznie propozycja patrona bulwaru nie przypadła do gustu wystarczającej większości radnych. Trzy lata później rada zdecydowała się nazwać bulwar imieniem prof. Jana Haftka..

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Nazwy miejsc publicznych w Konstancinie

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny postanowiła wprowadzić zasady dotyczące rozpatrywania wniosków o nadanie nazw miejscom publicznym w naszej gminie. Dotychczas tego typu propozycje wzbudzały kontrowersje. Teraz procedura ma być przejrzysta i każdy mieszkaniec będzie mógł w niej wziąć udział, nie tylko zgłaszając propozycje nazw miejsc publicznych, lecz także uczestnicząc w ich ocenie. Nazwy mają być przede wszystkim bezkonfliktowe i apolityczne.



W Konstancinie nie będzie ronda Lecha Kaczyńskiego

W Konstancinie-Jeziornie nie będzie ronda "Profesora Lecha Kaczyńskiego". O upamiętnienie prezydenta, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wnioskowali lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Jednak Rada Miejska zdecydowała, że rondo na ul. Warszawskiej będzie nosiło nazwę "Saint-Germain-en-Laye", francuskiego miasta, które współpracuje z naszą gminą.



Rondo Lecha Kaczyńskiego w Konstancinie?

Do Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny wpłynął wniosek, by rondu na ulicy Warszawskiej przy wjeździe do miasta nadać nazwę "Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Inicjatorem upamiętnienia nieżyjącego prezydenta są lokalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Pod wnioskiem podpisało się kilkuset mieszkańców, popierających pomysł. Radni mają podjąć decyzję w tej sprawie podczas najbliższych obrad zaplanowanych na 16 grudnia.



Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.



Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie?

Grupa mieszkańców zabiega o to, by rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie zostało nadane imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". Włodzimierz Kozakiewicz był żołnierzem Armii Krajowej, m.in. uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz komendantem straży przemysłowej w mirkowskiej papierni i mieszkańcem pobliskiego Piaseczna.



Nowi patroni
w Konstancinie-Jeziornie


W ciągu ostatnich miesięcy kilka miejsc w Konstancinie-Jeziornie zyskało nowe nazwy i patronów. Do Ścieżki Zdrowia im. Tomasza Hopfera i ronda Danuty Siedzikówny "Inki" dołączyły jeszcze "Aleja Miłośników Konstancina" oraz Zespół Szkół nr 4 im. Jana Meistera w Słomczynie. Nie brakuje pomysłów na kolejne nazwy i patronów godnych upamiętnienia.



Konstancin uczcił
Tomasza Hopfera


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście upamiętnili wybitnego mieszkańca, lekkoatletę, dziennikarza i popularyzatora sportu - Tomasza Hopfera. W sobotę 27 września Ścieżce Zdrowia oficjalnie nadano jego imię, odsłaniając pamiątkowy głaz. Następnie odbył się Bieg Tomasza Hopfera, w którym wystartowało prawie 100 zawodników.



Patron Ścieżki Zdrowia
w Konstancinie


Ścieżka Zdrowia, znajdująca się w Konstancinie-Jeziornie między ulicami Od lasu i Sue Ryder to świetne miejsce, by na świeżym powietrzu zadbać o kondycję. W każdą sobotę odbywają się tutaj biegi w ramach akcji parkrun oraz treningi nordic walking. Rada Miejska niedawno oficjalnie nadała ścieżce imię Tomasza Hopfera, który był mieszkańcem naszego miasta, biegaczem, dziennikarzem sportowym i propagatorem biegania.



Rondo "Inki" w Konstancinie-Jeziornie

Grupa mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zabiega o to, żeby rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Gąsiorowskiego, Wareckiej i Prusa nosiło imię "Inki" - Danuty Siedzikówny, bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej. Na rondzie zawisła tablica, informująca o społecznej inicjatywie. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecyduje o oficjalnym nadaniu nazwy.



Rondo "Barrego" w Konstancinie-Jeziornie

Rada Miejska nadała rondu u zbiegu ulic Mirkowskiej i Bielawskiej w Konstancinie-Jeziornie imię majora Włodzimierza Kozakiewicza pseudonim "Barry". O upamiętnienie jednego z Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym terenem zabiegali młodzi mieszkańcy z konstancińskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3354 )