Zaloguj się | Rejestracja

Monitoring bezpieczeństwa w Konstancinie


Monitoring bezpieczeństwa
w Konstancinie


W gminie Konstancin-Jeziorna aż 65 kamer przez całą dobę strzeże bezpieczeństwa i porządku. Żadna inna gmina powiatu piaseczyńskiego nie może się pochwalić taką liczbą miejsc objętych miejskim monitoringiem. W ubiegłym roku dzięki kamerom policja i straż miejska podjęła 2683 interwencji, reagując błyskawicznie na zaobserwowane sytuacje. Czy monitoring zwiększa bezpieczeństwo w naszym mieście?


Straż miejska i policja, nie mają wątpliwości, że monitoring wpływa na bezpieczeństwo w miejscach publicznych na terenie naszej gminy. Przede wszystkim w wielu przypadkach działa prewencyjnie, w innych znacznie ułatwia zatrzymanie przestępców czy sprawców wykroczeń. Wreszcie umożliwia błyskawiczną interwencję funkcjonariuszy straży miejskiej lub policji, którzy mogą schwytać przestępców na gorącym uczynku lub nie dopuścić do groźnej sytuacji. Dowodzą tego statystyki potwierdzające skuteczność systemu.

W ubiegłym roku dzięki zgłoszeniom operatorów monitoringu straż miejska lub policja podjęły aż 2683 interwencje, w tym 579 przypadków spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 705 przypadków nieprawidłowego parkowania pojazdów, 18 przypadków zakłócania spokoju i porządku publicznego, 14 przypadków zaśmiecania miejsc i obiektów użyteczności publicznej.

Reklamy Google:


Konstanciński monitoring powstał w 2009 roku - wtedy na głównych skrzyżowaniach w mieście zawisły kamery. W 2011 roku w komisariacie policji przy ul. Polnej otwarto całodobowe centrum monitoringu. Operatorzy "podglądali" początkowo obraz z 19 kamer. Dzisiaj w Konstancinie-Jeziornie, nie tylko na terenie miasta, lecz także w gminnych sołectwach, w sumie działa aż 65 kamer. W żadnej innej gminie naszego powiatu aż tyle miejsc nie jest pod stałym nadzorem miejskiego monitoringu. Obraz jest automatycznie zapisywany i przechowywany na twardych dyskach przez ok. 28 dni, na wypadek, gdyby trzeba było prześledzić nagrania lub przygotować materiał dowodowy. Co ważne, obraz jest dobrej jakości i zazwyczaj umożliwia identyfikację osób. Niezależnie od nagrań, obraz z 48 wybranych kamer, całodobowo, przez 7 dni w tygodniu wyświetla się na żywo na monitorach znajdujących się w centrum monitoringu. Tu przez cały czas obraz obserwują operatorzy i nic się nie ukryje przed ich czujnym okiem. Jak tylko coś ich zaniepokoi, natychmiast wysyłają w to miejsce patrol straży miejskiej lub alarmują policję.

Władze samorządowe podzielają entuzjazm funkcjonariuszy i zapowiadają rozbudowę monitoringu. W 2018 roku kolejne kamery zostaną zamontowane w gminnych sołectwach: Parcela (sześć kamer) oraz po jednej w Łęgu, Czernidłach i Okrzeszynie. Bezpieczeństwa w Konstancinie-Jeziornie będzie strzegły 74 kamery.

Bezpieczeństwo w statystykach

Monitoring na co dzień pomaga w utrzymywaniu bezpieczeństwa i porządku w gminie zarówno strażnikom miejskim, jak i policjantom. W ubiegłym roku strażnicy miejscy podjęli w sumie 8106 różnorodnych interwencji (w 2016 r. - 6848). Policjanci z konstancińskiego komisariatu w 2017 roku również mieli nieco więcej pracy. Interweniowali aż 3580 razy (w 2016 r. - 3189). Jak informuje policja, interwencje były bardzo różne. Oprócz tych związanych z przestępstwami funkcjonariusze pomagali mieszkańcom w rozmaitych sytuacjach od konfliktów rodzinnych, majątkowych przez problemy z bezpańskimi psami i odwiedzinami dzików. Policjanci byli wielokrotnie wzywani także do przemocy domowej. 40 rodzinom założono tzw. niebieskie karty, a wobec 28 osób zastosowano zatrzymanie, z jednoczesnym zastosowaniem dozoru i zakazu zbliżania się do ofiar.

Niezmiennie jednym z najczęstszych przestępstw, z którymi "walczy" policja w naszym mieście, były kradzieże z włamaniem. Policja chwali się, że w ubiegłym roku udało się znacznie poprawić skuteczność w tego typu przypadkach. Wykrywalność wzrosła o 16% i wynosi 34%. 29% sprawców takich kradzieży zatrzymano (wzrost o 15%). To co prawda ciągle mało, ale włamywacze nie mogą czuć się zupełnie bezkarni. W ubiegłym roku wykrywalność wszystkich przestępstw wzrosła o 15% i wynosi ok. 63%.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:


Nowe kamery
w Konstancinie-Jeziornie


Niebawem w Konstancinie-Jeziornie zainstalowane zostaną nowe kamery monitoringu miejskiego. Nasza gmina podpisała umowę z Mazowieckimi Sieciami Światłowodowymi Sp. z o.o. w sprawie dostawy, montażu i konfiguracji zestawu sprzętu do obsługi monitoringu. Obecnie w Konstancinie działają 44 kamery zainstalowane w różnych punktach miasta.

Monitoring postrachem wandali w Konstancinie!

Pod koniec grudnia 2011 r. wandale pomazali sprejem pomnik katyński, który znajduje się przy pasażu Sienkiewicza w Konstancinie. Dewastacja miejsca pamięci zbulwersowała wielu mieszkańców i samorządowców. Dzięki kamerom miejskiego monitoringu, które znajdują się w różnych punktach miasta, dość szybko udało się znaleźć sprawcę.

Monitoring w
Konstancinie - teraz 24h!


Od 1 lipca 2011 roku Konstancin będzie monitorowany przez całą dobę. Pracę zaczyna pięciu pracowników centrum monitoringu, usytuowanego w komisariacie policji przy ul. Polnej. Operatorzy przez 24 godziny na dobę będą obserwowali obraz z 19 kamer, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Monitoring ma znacznie poprawić bezpieczeństwo i umożliwić straży miejskiej i policji szybszą reakcję na popełniane przestępstwa lub wykroczenia.


Nowe kamery
w Konstancinie!


Jeszcze w tym roku Konstancin może być monitorowany aż przez 16 kamer. We wrześniu rozstrzygnięty zostanie przetarg na dostawę i montaż nowych urządzeń monitorujących miasto. Radni przeznaczyli na ten cel 100 tys. złotych.

poniedziałek 05 marca 2018 - 10:31:15 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja