Zaloguj się | Rejestracja

Przyjazny Brzeg w Gassach - Flis Festiwal nagrodzony


Przyjazny Brzeg w Gassach - Flis Festiwal nagrodzony

Flis Festiwal, odbywający się od czterech lat w Gassach nad Wisłą zdobył prestiżową Nagrodę Przyjaznego Brzegu. W sobotę 14 lutego w Centrum Wystawienniczym w Warszawie przy ul. Marsa odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodę odebrali przedstawiciele Fundacji Szerokie Wody, głównego organizatora imprezy, promującej historię, tradycję i przyrodę nadwiślańskich terenów.


Prestiżowy, ogólnopolski konkurs o Nagrodę Przyjaznego Brzegu jest organizowany od 11 lat przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. W tym roku wśród kilkudziesięciu nagrodzonych z całego kraju znalazła się Fundacja Szerokie Wody. Wyróżniono ją w kategorii "Inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe" za wieloletnią organizację "Flis Festiwalu" nad Wisłą.

Odbywające się w Gassach doroczne spotkanie kultur nadrzecznych już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny gminy Konstancin-Jeziorna. Impreza z roku na rok nabiera większego rozmachu i przyciąga coraz więcej sympatyków z całej Polski. Flis Festiwal promuje naturalne walory rzeki, jej potencjał turystyczny oraz bogatą historię. Konstancińscy flisacy z Fundacji Szerokie Wody pomagają odkryć na nowo i spopularyzować Urzecze, zapomniany nadwiślański region etnograficzny o unikalnej kulturze.

Reklamy Google:


Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody odbyła się w ostatnią sobotę na Targach Sportów i Rekreacji "Wiatr i Woda" w Centrum Wystawienniczym w Warszawie przy ul. Marsa. Nagrodę Przyjaznego Brzegu odebrali Grażyna Leśniak i Andrzej Stański oraz Andrzej Cieślaski, przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, który reprezentował samorząd.

To nie pierwszy sukces Flis Festiwalu, który staje się nie tylko jedną z najważniejszych, cyklicznych imprez w naszej gminie, lecz także wizytówką całego Mazowsza. We wrześniu ubiegłego roku Flis Festiwal otrzymał certyfikat "Najlepszy produkt turystyczny Województwa Mazowieckiego 2014". Znalazł się wśród sześciu najlepszych produktów turystycznych Mazowsza.

Tegoroczny Flis Festiwal odbędzie się w weekend 9 i 10 maja i jak zawsze organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji. Nie zabraknie ludowej muzyki, prezentacji flisackich łodzi, prezentacji tradycyjnych nadwiślanych zawodów, warsztatów rzemiosła dla młodzieży, ogniska oraz parady żaglowców i degustacji flisackich potraw.

To jednak nie jedyna majowa atrakcja, którą organizuje Fundacja Szerokie Wody. 24 i 25 maja mają odbyć się również Zielone Światki na Urzeczu. Tradycyjne obchody, którym będzie towarzyszyła efektowna rzeczna procesja, nabożeństwa nad Wisłą i ludowe występy artystyczne odbędą się na terenie kilku miejscowości dawnego Urzecza. Zapoczątkowane skromnie w ubiegłym roku Zielone Świątki w tym roku zostaną zorganizowane z wielkim rozmachem w Górze Kalwarii, Karczewie (Nadbrzeż), Gassach, Ciszycy i Miedzeszynie (dzielnica Wawer) oraz w Wilanowie (impreza na Plaży Wilanów). W rejsie zielonoświątkowym będzie mogło wziąć udział ok. 100 osób, które popłyną kilkunastoma, odświętnie udekorowanymi łodziami.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Flis Festiwal
- nagroda dla projektu


Wśród sześciu najlepszych, tegorocznych produktów turystycznych Mazowsza znalazł się Flis Festiwal, który od 2011 roku organizuje na terenie naszej gminy Fundacja Szerokie Wody. Specjalne Certyfikaty Województwa Mazowieckiego wręczono w czwartek 25 września podczas VIII Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego w Radomiu.III Flis Festiwal 2014
- relacja i zdjęcia


W weekend 10-11 maja wiślane nabrzeże w Gassach zamieniło się w prawdziwą flisacką wioskę - w gminie Konstancin-Jeziorna odbył się III Flis Festiwal 2014. W dorocznym spotkaniu kultur nadrzecznych nad Wisłą uczestniczyło mnóstwo mieszkańców naszej gminy oraz gości z innych miejscowości, którym organizatorzy zapewnili wiele różnorodnych, flisackich atrakcji.II Flis Festiwal 2013
- relacja i zdjęcia


W sobotę i w niedzielę nad brzegiem Wisły w miejscowości Gassy odbył się II Flis Festiwal 2013. Do konstancińskiego Łurzyca przypłynęło kilkanaście tradycyjnych łodzi wiślanych. Ostroga w Gassach i łąka przy wale rzecznym w sobotę zmieniły się w bindugę - flisacką, nadrzeczną wioskę, przypominającą te, które niegdyś znajdowały się w całym nadrzecznym regionie Łurzyca, ciągnącym się od Pilicy aż do Wilanowa. Różnorodnych atrakcji było mnóstwo zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.Flis Festiwal 2012
- relacja i zdjęcia


Pierwszy Flis Festiwal, który w sobotę i niedzielę (12 i 13 maja) odbył się w Gassach nad Wisłą, należy uznać za niezwykle udany. Mimo kapryśnej pogody, Festiwal odwiedziło kilkaset osób, które miały niepowtarzalną okazję poznać nadrzeczną kulturę. Największymi atrakcjami były z pewnością tradycyjne żaglowce oraz koncert, podczas którego na scenie zagrała m.in. folkowa grupa Czeremszyna.Flis Festiwal - relacja
i zdjęcia!


W sobotę 15 października w Gassach nad Wisłą, odbył się pierwszy (a właściwie zerowy, jak nazywają go organizatorzy) Flis Festiwal, podczas którego ochrzczono "Łurzycę" - tradycyjną flisacką łódź puchową. Imprezę uświetnił występ lokalnego zespołu Łurzycanki oraz koncert szant w wykonaniu Piotra Zarzecznego.

poniedziałek 16 lutego 2015 - 06:17:52 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja