Zaloguj się | Rejestracja

III Flis Festiwal 2014 - relacja i zdjęcia (więcej...)


III Flis Festiwal 2014
- relacja i zdjęcia


W weekend 10-11 maja wiślane nabrzeże w Gassach zamieniło się w prawdziwą flisacką wioskę - w gminie Konstancin-Jeziorna odbył się III Flis Festiwal 2014. W dorocznym spotkaniu kultur nadrzecznych nad Wisłą uczestniczyło mnóstwo mieszkańców naszej gminy oraz gości z innych miejscowości, którym organizatorzy zapewnili wiele różnorodnych, flisackich atrakcji.


III Flis Festiwal uroczyście zainaugurowało 5 burmistrzów gmin i dzielnic Warszawy znajdujących się na obszarze mikroregionu etnograficznego Urzecza (gwarowo Łurzyc), rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Samorządowcy Jolanta Koczorowska (Wawer) Ludwik Rakowski (Wilanów), Dariusz Łokietek (Karczew) oraz Dariusz Zieliński (Góra Kalwaria) i gospodarz Kazimierz Jańczuk (Konstancin-Jeziorna) spotkali się na Wiśle. Do Gassów przypłynęli łodziami, a następnie uroczyście otworzyli Flis Festiwal i podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju wiślanej turystyki. Podczas Flis Festiwalu miała zostać zainaugurowana przeprawa promowa między Karczewem a Konstancinem. Jednak z powodu niskiego stanu wody, prom nie zdołał dopłynąć do Gassów i na razie nie wiadomo, kiedy zacznie na stałe kursować. Mimo to oba brzegi Wisły tego dnia połączyli flisacy, którzy przewozili pasażerów, by mogli wziąć udział we Flis Festiwalu.

Reklamy Google:


Przy ostrodze wiślanej zacumowało kilkanaście wspaniałych żaglowców i galarów, zbudowanych według tradycyjnych metod. Łodzie przypłynęły nie tylko z całej Polski - w tym roku Flis Festiwal gościł także francuskich sympatyków tradycyjnego żeglarstwa rzecznego. Wszystkie łodzie zostały poświęcone. Flisacy otrzymali również wiosła, które wręczyli im burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz Stanisław Fidelis z Towarzystwa Przyjaciół Płocka, którego przedstawiciele uczestniczyli we Flis Festiwalu. W Gassach odbyły się również pokazy i warsztaty ratownictwa wodnego przygotowane przez WOPR z Góry Kalwarii oraz prelekcje naukowe na temat historii, przyrody, kultury i turystyki nadwiślańskich terenów.

Nad Wisłą powstała binduga czyli flisacka wioska nadrzeczna, w której można było zobaczyć pracę m.in. szkutnika, kowala lub wikliniarza. Nie mogło zabraknąć także flisackich przysmaków, m.in. rozchwytywanego siuforka, który przyrządzano w kociołkach nad ogniskami zgodnie z tradycyjną recepturą. Wokół sceny, zlokalizowanej na łąkach za wałem wiślanym, rozstawiły się namioty, w których można było kupić wyroby rzemieślnicze, rękodzieło oraz zdrowe i regionalne jedzenie np. swojskie kiełbasy, wędliny, miody i sery. Były również liczne animacje i zabawy dla najmłodszych, którzy m.in. mogli spróbować swoich sił w garncarstwie lub przejechać się kucykiem.

Na festiwalowej scenie wystąpiły grupy folkowe: Kapela Niwińskich, Sołtysi oraz konstancińskie Łurzycanki, a także Adam Strug z zespołem. Wieczorem przy scenie odbyło się flisackie ognisko ze wspólnym śpiewaniem i potańcówka "na dechach". Tegoroczny pierwszy dzień Flis Festiwalu zakończyła niezwykle efektowna parada łodzi, które po zmroku wypłynęły na Wisłę oświetlone pochodniami.

W niedzielę flisacy wzięli udział we mszy, która została odprawiona nad rzeką i wypłynęli w rejs do Warszawy.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościIII Flis Festiwal - 10-11 maja 2014 r.:

Zobacz artykuły powiązane:


II Flis Festiwal 2013
- relacja i zdjęcia


W sobotę i w niedzielę nad brzegiem Wisły w miejscowości Gassy odbył się II Flis Festiwal 2013. Do konstancińskiego Łurzyca przypłynęło kilkanaście tradycyjnych łodzi wiślanych. Ostroga w Gassach i łąka przy wale rzecznym w sobotę zmieniły się w bindugę - flisacką, nadrzeczną wioskę, przypominającą te, które niegdyś znajdowały się w całym nadrzecznym regionie Łurzyca, ciągnącym się od Pilicy aż do Wilanowa. Różnorodnych atrakcji było mnóstwo zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Flis Festiwal 2012
- relacja i zdjęcia


Pierwszy Flis Festiwal, który w sobotę i niedzielę (12 i 13 maja) odbył się w Gassach nad Wisłą, należy uznać za niezwykle udany. Mimo kapryśnej pogody, Festiwal odwiedziło kilkaset osób, które miały niepowtarzalną okazję poznać nadrzeczną kulturę. Największymi atrakcjami były z pewnością tradycyjne żaglowce oraz koncert, podczas którego na scenie zagrała m.in. folkowa grupa Czeremszyna.

Flis Festiwal - relacja
i zdjęcia!


W sobotę 15 października w Gassach nad Wisłą, odbył się pierwszy (a właściwie zerowy, jak nazywają go organizatorzy) Flis Festiwal, podczas którego ochrzczono "Łurzycę" - tradycyjną flisacką łódź puchową. Imprezę uświetnił występ lokalnego zespołu Łurzycanki oraz koncert szant w wykonaniu Piotra Zarzecznego.

poniedziałek 12 maja 2014 - 11:02:21 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja