Zaloguj się | Rejestracja

Budowa ratusza w Konstancinie - debata (więcej...)


Budowa ratusza w Konstancinie - debata

We wtorek 21 sierpnia, w sali konferencyjnej urzędu miasta w Konstancinie-Jeziornie odbyło się pierwsze spotkanie na temat planowanej budowy nowego ratusza. Oprócz urzędników i radnych uczestniczyło w nim kilkoro mieszkańców. Wprowadzeniem do dyskusji były prezentacje o energooszczędnych rozwiązaniach architektonicznych oraz o możliwościach informatyzacji magistratu.


Spotkanie rozpoczęła prezentacja przedstawicieli grupy architektonicznej "Kształt", którzy opowiedzieli o najnowocześniejszych metodach ekologicznej i energooszczędnej budowy obiektów pasywnych. Jest to sposób budowy polegający na wykorzystaniu szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Najnowocześniejsze techniki umożliwiają kilkakrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej i cieplnej oraz zminimalizowanie ich strat. Przy projektowaniu budynków pasywnych wykorzystuje się wszystkie możliwe metody korzystania z odnawialnych źródeł energii (słońce, wiatr, źródła geotermalne itp.).

Budynki pasywne to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Architekci przyznali, że budowa jest nieco droższa niż tradycyjnymi metodami, ale koszty zwracają się w trakcie eksploatacji obiektu, który jest znacznie tańszy w utrzymaniu. W Polsce nie ma zbyt wielu tego typu budynków publicznych (na Śląsku przy zastosowaniu nowoczesnych technologii powstaje pierwsza szkoła). Jednak u naszych zachodnich sąsiadów budownictwo pasywne jest bardzo popularne. Co niezwykle ważne, na tego typu inwestycje można uzyskać duże dotacje unijne.

Reklamy Google:


"Budynek bliski pasywnemu powstaje u nas w Konstancinie przy szkole amerykańskiej, która przy zastosowaniu energooszczędnych i ekologicznych technologii buduje centrum sportu i sztuki" - mówił Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej Konstancina-Jeziorny. "Myślę, że dla nas może to być dobry przykład. Uważam, że budując nowy ratusz, warto wybiec na przód i sięgnąć po technologie przyszłości" - dodał przewodniczący.

Następnie przedstawiciele firmy MIS przedstawili możliwości informatyzacji urzędowych systemów i płynące z nich korzyści zarówno dla urzędników, jak i petentów. Dobrze wdrożony system usprawnia obieg dokumentów w urzędzie, poprawia terminowość rozpatrywania spraw mieszkańców, rozładowuje kolejki petentów i porządkuje pracę urzędników. Przede wszystkim umożliwia załatwienie większości spraw sprzed domowego komputera za pośrednictwem internetu. W ten sposób do urzędu można składać większość dokumentów, a następnie otrzymywać urzędowe decyzje. Mieszkaniec mógłby także z domu przeglądać dokumenty dotyczące jego sprawy, które zajmują czasem nawet kilka segregatorów. Największym wyzwaniem dla urzędników jest digitalizacja dokumentów oraz nauka obsługi systemów. Dlatego też informatyzacja urzędu wymaga sporo czasu i zaangażowania.
"Będę gorąco namawiał pana burmistrza, by jak najszybciej rozpoczął ten proces, ponieważ e-urząd nie wymaga nowego budynku i wdrażanie systemu można zacząć już teraz" - po prezentacji mówił przewodniczący rady miejskiej.

Na zakończenie spotkania burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, że samorząd kupił już wszystkie działki potrzebne do budowy nowego ratusza, który ma powstać przy ulicy Piaseczyńskiej w Konstancinie. Łączna powierzchnia terenu wynosi ok. 1 ha. Oprócz ratusza ma na niej powstać również duży parking naziemny, który w weekendy mógłby służyć także jako plac koncertowy.

Samorząd zastanawia się również nad finansowaniem nowego obiektu. Prawdopodobnie wzorem innych miast (m.in. Legionowa) w budynku powstanie część dla prywatnych firm - banków, kawiarni, restauracji, firm ubezpieczeniowych, sklepów itp. Dzięki dzierżawcom zwróci się część kosztów budowy, a mieszkańcy odwiedzający ratusz, będą mogli załatwić w nim także szereg innych spraw. W ten sposób powstanie unikalna przestrzeń publiczna.

"Analizujemy różne możliwości i myślę, że do 15 października będą gotowe założenia do nowego projektu" - poinformował burmistrz Konstancina Kazimierz Jańczuk. "Następnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zorganizujemy konkurs na projekt. Chciałbym, żebyśmy w przyszłym roku mieli już gotowy projekt oraz pozwolenie na budowę" - dodał burmistrz.
Według wstępnych analiz budowa nowego ratusza potrwałaby ok. 2 lat, a rozpocznie się prawdopodobnie w 2014 roku.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Urząd w Konstancinie
bardziej przyjazny


W naszym urzędzie od 3 sierpnia 2012 r. działa system, umożliwiający obsługę osób głuchoniemych. To z pewnością ucieszy wielu ludzi, którzy do tej pory nie mogli samodzielnie załatwić żadnej sprawy w ratuszu. Niestety urząd w Konstancinie-Jeziornie nie jest za bardzo przyjazny ani dla większości niepełnosprawnych, ani też dla pozostałych mieszkańców. Jednak zgodnie z zapowiedziami samorządowców wkrótce ma się to zmienić - w ciągu dwóch lat ma powstać nowy ratusz.


Przeprowadzka urzędu
w Konstancinie!


Do połowy listopada część wydziałów urzędu w Konstancinie-Jeziornie wyprowadzi się z budynku przy ulicy Warszawskiej 29a. Jest to konsekwencja zaleceń pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy, która dała burmistrzowi czas do końca roku na dostosowanie warunków pracy urzędników i obsługi mieszkańców do obowiązujących norm.


Nowy ratusz przy Piaseczyńskiej!

Podczas ostatniej sesji burmistrz Kazimierz Jańczuk zarekomendował radnym nową lokalizację budowy ratusza. Jego zdaniem nowa siedziba urzędu powinna powstać w Jeziornie za rondem Armii Krajowej przy ul. Piaseczyńskiej. Jeśli radni zaakceptują lokalizację, burmistrz rozpocznie negocjacje na temat wykupu prywatnych gruntów.


Problem urzędu
- problemem szkoły


W 2010 roku Państwowa Inspekcja Pracy negatywnie zaopiniowała warunki w jakich pracują urzędnicy UMiG, w budynku przy ul. Warszawskiej 29. Wówczas, wypłynął przekładany od wielu lat, temat budowy nowego Ratusza dla naszego miasta. W ciągu ostatnich dni, problem przestał dotyczyć jednak samego urzędu, ale dotknął także Zespół Szkół im. Władysława Reymonta, gdzie może przenieść się część wydziałów UMiG.

środa 22 sierpnia 2012 - 14:21:21 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja