Zaloguj się | Rejestracja

Urząd w Konstancinie bardziej przyjazny (więcej...)


Urząd w Konstancinie
bardziej przyjazny


W naszym urzędzie od 3 sierpnia 2012 r. działa system, umożliwiający obsługę osób głuchoniemych. To z pewnością ucieszy wielu ludzi, którzy do tej pory nie mogli samodzielnie załatwić żadnej sprawy w ratuszu. Niestety urząd w Konstancinie-Jeziornie nie jest za bardzo przyjazny ani dla większości niepełnosprawnych, ani też dla pozostałych mieszkańców. Jednak zgodnie z zapowiedziami samorządowców wkrótce ma się to zmienić - w ciągu dwóch lat ma powstać nowy ratusz.


Urząd w Konstancinie-Jeziornie z pewnością nie należy do najnowocześniejszych. Główny budynek przy ul. Warszawskiej nie jest również dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tym bardziej cieszy, że mimo wszystko urzędnicy postanowili wyjść naprzeciw chociaż potrzebom głuchoniemych, którzy dzięki specjalnemu systemowi będą mogli bez przeszkód załatwić wszystkie urzędowe sprawy.

Reklamy Google:


Zgodnie z przepisami, narzucającymi instytucjom publicznym zapewnienie obsługi osobom głuchoniemych nasz urząd został wyposażony w specjalny wideofon. Jest to urządzenie wyposażone w kamerę internetową oraz duży, kolorowy wyświetlacz, co w każdej chwili umożliwia nawiązanie połączenia wideo z wykwalifikowanym tłumaczem języka migowego. Głuchoniemy może przedstawić mu sprawę, z którą przyszedł do magistratu, a ten na żywo przetłumaczy wszystko urzędnikowi, zapewniając swobodny kontakt między petentem a pracownikiem ratusza.

Wideofon zainstalowano w Urzędzie Stanu Cywilnego, który znajduje się na parterze magistratu przy ul. Warszawskiej 32 w Konstancinie. Firma, z którą gmina podpisała umowę, dostarczyła niezbędny sprzęt oraz zapewnia pomoc tłumaczy, którzy są do dyspozycji w godzinach pracy urzędu. O zainstalowaniu systemu w ratuszu informują naklejki z hasłem „przyjazna instytucja”.

Chociaż naklejka wisi w holu urzędu, z pewnością jeszcze daleko mu do tego miana. Mimo że w ciągu ostatniego roku warunki pracy urzędników oraz obsługi mieszkańców znacznie się poprawiły, ponieważ część wydziałów przeniesiono do innych budynków, sytuacja ciągle jeszcze pozostawia wiele do życzenia. Dzięki przeprowadzce urzędnicy mogli odetchnąć – wyprowadzili się z ciasnych, zawilgoconych i zawalonych stertami dokumentów pomieszczeń. Burmistrz Kazimierz Jańczuk na potrzeby urzędu wynajął całe piętro w sąsiedniej galerii handlowej Lima.

Mimo, iż nowe pomieszczenia znacznie poprawiły sytuację, do ideału jeszcze daleko. Problem raz na zawsze może rozwiązać tylko długo oczekiwana budowa nowego ratusza. Jest szansa, że nowy budynek w ciągu dwóch lat powstanie przy ul. Piaseczyńskiej. Samorządowcy rozpoczynają intensywne przygotowania do budowy, która ma ruszyć w przyszłym roku. Trwają wykupy gruntów oraz przygotowanie projektu inwestycji.

Andrzej Cieślawski, Przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny organizuje publiczną debatę poświęconą problemom związanym z budową nowego ratusza oraz rozwojowi cyfryzacji pracy urzędu, która odbędzie się we wtorek 21 sierpnia o godz. 17 w sali konferencyjnej przy ul. Świetlicowej 1. Przewodniczący chce, żeby nowy urząd powstał przy udziale mieszkańców, którzy powinni współdecydować o tym, jak ma wyglądać, by spełniał ich oczekiwania. Podczas spotkania zostanie omówiona koncepcja budowy ratusza, jego zagospodarowanie i wyposażenie (systemy energooszczędne). Nowy ratusz ma wiązać się także z zupełnie nową organizacją pracy i jakością obsługi mieszkańców z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii, przyśpieszających wszystkie procedury i umożliwiających załatwianie większości spraw za pośrednictwem Internetu.

Podczas dyskusji pojawi się również temat finansowania inwestycji. W czasie spotkania zaproszeni specjaliści zaprezentują mieszkańcom i samorządowcom możliwe rozwiązania, które po wdrożeniu powinny usprawnić pracę urzędu. Założeniem debaty jest, aby jej rezultaty stały się podstawą do podjęcia dalszych decyzji i sformułowania szczegółowych założeń do projektantów budynku nowego ratusza. Warto wziąć udział w spotkaniu, bo nowy ratusz przede wszystkim ma służyć mieszkańcom i ułatwiać im codzienne życie. We wtorek 21 sierpnia każdy będzie miał szansę wypowiedzieć się na temat swoich oczekiwań odnośnie obsługi petentów i koncepcji nowego ratusza.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Przeprowadzka urzędu
w Konstancinie!


Do połowy listopada część wydziałów urzędu w Konstancinie-Jeziornie wyprowadzi się z budynku przy ulicy Warszawskiej 29a. Jest to konsekwencja zaleceń pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy, która dała burmistrzowi czas do końca roku na dostosowanie warunków pracy urzędników i obsługi mieszkańców do obowiązujących norm.


Nowy ratusz przy Piaseczyńskiej!

Podczas ostatniej sesji burmistrz Kazimierz Jańczuk zarekomendował radnym nową lokalizację budowy ratusza. Jego zdaniem nowa siedziba urzędu powinna powstać w Jeziornie za rondem Armii Krajowej przy ul. Piaseczyńskiej. Jeśli radni zaakceptują lokalizację, burmistrz rozpocznie negocjacje na temat wykupu prywatnych gruntów.


Problem urzędu
- problemem szkoły


W 2010 roku Państwowa Inspekcja Pracy negatywnie zaopiniowała warunki w jakich pracują urzędnicy UMiG, w budynku przy ul. Warszawskiej 29. Wówczas, wypłynął przekładany od wielu lat, temat budowy nowego Ratusza dla naszego miasta. W ciągu ostatnich dni, problem przestał dotyczyć jednak samego urzędu, ale dotknął także Zespół Szkół im. Władysława Reymonta, gdzie może przenieść się część wydziałów UMiG.

poniedziałek 13 sierpnia 2012 - 12:30:28 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja