WiadomośćIV Flis Festiwal 2015 - relacja i zdjęcia
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela 10 maja 2015 - 18:12:32


IV Flis Festiwal 2015
- relacja i zdjęcia


W Konstancinie-Jeziornie odbył się IV Flis Festiwal 2015, czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu. W tym roku trwał aż trzy dni. Atrakcje przygotowano nie tylko w Gassach nad Wisłą, lecz także w mieście, nad Jeziorką przy ul. Warszawskiej. Imponujące, tradycyjne łodzie oraz koncerty i pokazy przyciągnęły setki ludzi.


Tegoroczny Flis Festiwal rozpoczął się już w piątek, 8 maja. Zainaugurowały go żywe lekcje historii zorganizowane dla dzieci i młodzieży z konstancińskich szkół. Uczniowie w Gassach nad Wisłą mogli poznać historię i kulturę Urzecza, a także zobaczyć, jak niegdyś wyglądało życie nad rzeką. Młodzież wzięła udział w warsztatach ginących zawodów. Mogli poczuć się jak kowal, wikliniarz, szkutnik, tkacz, powroźnik, miodziarz czy smolarz. Warsztaty w tym roku odbyły się także nad Jeziorką, przy jazie spiętrzającym wodę przy ul. Warszawskiej.

Reklamy Google:


W sobotę rzeczna ostroga w Gassach zmieniła się w prawdziwą flisacką wioskę. Uczestnicy Flis Festiwalu mogli podziwiać przy pracy nie tylko przedstawicieli ginących zawodów, lecz także skosztować flisackich przysmaków, przyrządzanych w kociołkach nad ogniskiem. Największą atrakcją były oczywiście imponujące, drewniane, tradycyjne łodzie, które przypłynęły do Gassów niemal z całej Polski. Były m.in. galary, szkuty, baty i pychówki, wykonane zgodnie z tradycyjnymi metodami. Wszystkie łodzie zostały poświęcone podczas festiwalu, a wśród nich także galary św. Barbara i św. Elżbieta. Dwie nowe łodzie zostały wybudowane w Wieluniu na zamówienie parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Duże 12-metrowe łodzie z kabinami będą służyły podczas organizowanych przez parafię i Fundację Szerokie Wody rzecznych pielgrzymek do Płocka. Nie mogło zabraknąć również parady łodzi, które zaprezentowały się publiczności także na wodzie. W sobotę istne oblężenie przeżywał prom, do którego po obu stronach rzeki przez cały dzień ustawiały się kolejki aut, pieszych i rowerzystów.

Po południu rozpoczęły się koncerty. Na scenie "za wałem" wystąpiły lokalne zespoły, kultywujące tradycje Urzecza, m.in. Powsinianie, Kuźnia Artystyczna, Kapela Niwińskich Tęcza, Wólkowianki. Gospodarzem były oczywiście Łurzycanki z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Publiczności spodobały się także występ debiutującej grupy Oryle z Urzecza oraz pokaz tańca szota. Koncert zwieńczył występ gwiazdy tegorocznego Flis Festiwalu, czyli Joanny Słowińskiej z zespołem. Znana i niezwykle oryginalna wokalistka oraz skrzypaczka zaprezentowała w Gassach muzyczną mieszankę folku, jazzu i popu, nawiązującą do tradycji ludowej kultury słowiańskiej. Po występie, późnym wieczorem, odbył się efektowny Flislajt, czyli nocna parada łodzi, oświetlonych pochodniami, pływających po Wiśle przy muzyce zespołu Hamba Duo.

W niedzielę flisacy rozpoczęli dzień od porannej mszy. Tego dnia w Gassach ludzi było nieco mniej, także z powodu słabszej pogody, ale z pewnością nikt nie mógł narzekać na nudę. Ostatniego dnia w programie nie zabrakło głównych atrakcji festiwalu, czyli parady łodzi oraz warsztatów ginących zawodów. Odbył się również koncert. Tym razem na scenie wystąpiły zespoły Wólkowianki, Urzeczeni, Kalwarki, Sołtysi oraz Kądziołeczka. Flis Festiwal zakończył IV Łurzycki Bieg Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych, łodzie odpłynęły do Warszawy.

Festiwalowi towarzyszyły również naukowe prelekcje na temat Urzecza, pokazy i warsztaty ratownictwa medycznego oraz kiermasz, na którym można było kupić m.in. rękodzieło oraz zdrową, ekologiczną żywność.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Spotkanie społeczników
z terenu Urzecza


W minionym tygodniu, 24 lutego odbyło się spotkanie społeczników i animatorów kultury z terenu Urzecza. Reprezentowali oni 9 zespołów, które kultywują strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza i są zainteresowane folklorem tego mikroregionu. Spotkanie odbyło się w Konstancińskim Domu Kultury.



Przyjazny Brzeg w Gassach - Flis Festiwal nagrodzony

Flis Festiwal, odbywający się od czterech lat w Gassach nad Wisłą zdobył prestiżową Nagrodę Przyjaznego Brzegu. W sobotę 14 lutego w Centrum Wystawienniczym w Warszawie przy ul. Marsa odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodę odebrali przedstawiciele Fundacji Szerokie Wody, głównego organizatora imprezy, promującej historię, tradycję i przyrodę nadwiślańskich terenów.



Flis Festiwal
- nagroda dla projektu


Wśród sześciu najlepszych, tegorocznych produktów turystycznych Mazowsza znalazł się Flis Festiwal, który od 2011 roku organizuje na terenie naszej gminy Fundacja Szerokie Wody. Specjalne Certyfikaty Województwa Mazowieckiego wręczono w czwartek 25 września podczas VIII Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego w Radomiu.



III Flis Festiwal 2014
- relacja i zdjęcia


W weekend 10-11 maja wiślane nabrzeże w Gassach zamieniło się w prawdziwą flisacką wioskę - w gminie Konstancin-Jeziorna odbył się III Flis Festiwal 2014. W dorocznym spotkaniu kultur nadrzecznych nad Wisłą uczestniczyło mnóstwo mieszkańców naszej gminy oraz gości z innych miejscowości, którym organizatorzy zapewnili wiele różnorodnych, flisackich atrakcji.



II Flis Festiwal 2013
- relacja i zdjęcia


W sobotę i w niedzielę nad brzegiem Wisły w miejscowości Gassy odbył się II Flis Festiwal 2013. Do konstancińskiego Łurzyca przypłynęło kilkanaście tradycyjnych łodzi wiślanych. Ostroga w Gassach i łąka przy wale rzecznym w sobotę zmieniły się w bindugę - flisacką, nadrzeczną wioskę, przypominającą te, które niegdyś znajdowały się w całym nadrzecznym regionie Łurzyca, ciągnącym się od Pilicy aż do Wilanowa. Różnorodnych atrakcji było mnóstwo zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.



Flis Festiwal 2012
- relacja i zdjęcia


Pierwszy Flis Festiwal, który w sobotę i niedzielę (12 i 13 maja) odbył się w Gassach nad Wisłą, należy uznać za niezwykle udany. Mimo kapryśnej pogody, Festiwal odwiedziło kilkaset osób, które miały niepowtarzalną okazję poznać nadrzeczną kulturę. Największymi atrakcjami były z pewnością tradycyjne żaglowce oraz koncert, podczas którego na scenie zagrała m.in. folkowa grupa Czeremszyna.



Flis Festiwal - relacja
i zdjęcia!


W sobotę 15 października w Gassach nad Wisłą, odbył się pierwszy (a właściwie zerowy, jak nazywają go organizatorzy) Flis Festiwal, podczas którego ochrzczono "Łurzycę" - tradycyjną flisacką łódź puchową. Imprezę uświetnił występ lokalnego zespołu Łurzycanki oraz koncert szant w wykonaniu Piotra Zarzecznego.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.2409 )