Zaloguj się | Rejestracja

Spotkanie społeczników z terenu Urzecza


Spotkanie społeczników
z terenu Urzecza


W minionym tygodniu, 24 lutego odbyło się spotkanie społeczników i animatorów kultury z terenu Urzecza. Reprezentowali oni 9 zespołów, które kultywują strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza i są zainteresowane folklorem tego mikroregionu. Spotkanie odbyło się w Konstancińskim Domu Kultury.


Podczas spotkania wybrano piosenki i taniec do wspólnego opracowania oraz prezentacji na Flis Festiwalu, Zielonych Świątkach oraz Wiankach w Warszawie. Swoją prapremierę miała przygotowana przez konstanciński wydział promocji płyta zespołu Łurzycanki. Jeden z prezentowanych na niej utworów znalazł się na szczycie listy piosenek wytypowanych do wspólnego wykonywania - "Od Łurzyca jadę", kolejne to: "Wiła wianki" , "Wiejska matulu" i "Z tamtej strony Wisły".

Do pomocy i instruktażu zobowiązał się Grzegorz Toporowski z CK Wilanów na co dzień współpracujący z zespołami "Powsinianie", "30PLUS ", "Kuźnia Artystyczna" oraz "Tęcza" z Lesznowoli. Nad merytorycznym doborem czuwać będzie Maurycy Stanaszek. Stronę muzyczną opracują wspólnie Grzegorz Toporowski oraz Tadeusz Sas z Góry Kalwarii i Darek Falana z Konstancina.

Reklamy Google:


W tematykę tańca w naszym mikroregionie wprowadził Maurycy Stanaszek - opowiadając o różnorodnym dziedzictwie: mazowieckim, olenderskim oraz flisackim wskazał na taniec Szot zwany tez Orylem (tak zwano flisaków), jako najbardziej reprezentatywnym, ale i na tyle prostym by móc z niego zrobić taniec powszechnie tańczony na wspólnych imprezach. Uproszczoną choreografię zaprezentowali uczestnikom spotkania Aleksandra Różycka (instruktor tańca: Urzeczeni i Kalwarki) oraz Dariusz Falana.

Ważnym elementem obrad była kwestia strojów wilanowskich. Barbara Jabłońska z Czerska opowiadała o inicjatywie TONZ-u dając praktyczne rady, którym przysłuchiwali się "Sołtysi z Urzecza" czyli zespół z gminy Karczew ze wsi Nadbrzeż i wsi Glinki oraz Barbara Karniewska z Wawerskiego Centrum Kultury. Niektóre zespoły posiadają różne stroje ludowe, ale np. zespół "Wólkowianki" zadeklarował występy w stroju wilanowskim na imprezach odbywających się na terenie Urzecza.

Przyjęto też wspólny plan występów, które mają rozważyć zespoły. W planach znalazły się m.in. wspólne występy na Flis Festiwalu (9 maja), Zielonych Światkach na Urzeczu z finałem 25 maja w Wilanowie na Biesiadzie Łurzyckiej.

Wielką nadzieję na promocję kultury Urzecza wzbudziła możliwość prezentacji wszystkich zespołów na Wiankach w Warszawie (20 czerwca). Od uczestniczącej w posiedzeniu szefowej Mazowieckiej Organizacji Turystycznej padła też propozycja wsparcia działań zespołów z Urzecza na targach turystycznych oraz w programie Moda na Mazowsze, gdzie elementy naszego folkloru już teraz są prezentowane w opisach i fotografiach oraz materiałach filmowych.

Następne spotkanie organizacyjne dotyczyć będzie tras rowerowych i biegowych, którymi można będzie dotrzeć do poszczególnych stref (w Górze Kalwarii - strefa śpiewu i stroju, Nadbrzeży - smaku i przysłów, Gassach - sacrum i nauki, Ciszycy - tańca i zwyczajów, a w Wawrze - obrzędów). Zaplanowano je 5 marca w gminie Wawer.

Źródło: Andrzej Stański. UMiG Konstancin-Jeziorna. Zdjęcia: Jakub Chmielewski

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Zielone Świątki na Urzeczu - zdjęcia

W niedzielę 8 czerwca w Gassach i Nadbrzeżu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy od wielu lat Zielone Świątki były obchodzone wspólnie przez prawo- i lewobrzeżnych Łurzycaków. Prezentujemy relację i zdjęcia z tego wydarzenia.

środa 04 marca 2015 - 16:27:39 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja