Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Referendum w Konstancinie-Jeziornie jest nieważne


Referendum w Konstancinie-Jeziornie
jest nieważne


Referendum metropolitalne, które odbyło się w niedzielę w Konstancinie-Jeziornie, jest nieważne. Frekwencja wyniosła 29,33 %. Zabrakło około stu głosów do 30 % frekwencji, która jest konieczna, aby uznać wyniki referendum.


Przypomnijmy, w lutym posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w sejmie projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego powiatu zwanego miastem stołecznym Warszawa. Przewidywał on włączenie do Warszawy 32 okolicznych gmin, w tym Konstancin-Jeziornę, a także inne gminy naszego powiatu - Piaseczno, Górę Kalwarię i Lesznowolę. Projekt zbulwersował wielu mieszkańców i wzbudził sprzeciw władz samorządowych.

Reklamy Google:


Większość gmin postanowiło zapytać o zdanie mieszkańców, organizując lub planując referenda. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny również podjęła taką decyzję. Już 10 kwietnia jednogłośnie zdecydowała o organizacji referendum w sprawie metropolii warszawskiej. Tyle że w obliczu zdecydowanego sprzeciwu samorządów i mieszkańców PiS wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. W efekcie gminy zrezygnowały z organizacji planowanych referendów, uznając, że byłyby one bezprzedmiotowe. Takie decyzje podjęli m.in. nasi sąsiedzi z Piaseczna i Lesznowoli. Natomiast władze Konstancina postanowiły jednak przeprowadzić głosowanie.

W niedzielę, 28 maja podczas referendum w naszym mieście zagłosowało 5670 osób. Głosów nieważnych było 51. Mieszkańcy Konstancina odpowiadali pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?". "Tak" odpowiedziały 172 osoby. Przeciwnych głosów było znacznie więcej: 5447. Ponieważ uprawnionych do głosowania było 19.332 osoby, frekwencja wyniosła 29,33 %. Referendum jest natomiast ważne przy min. 30 % frekwencji.

Podobne referendum, które zorganizowano 26 marca w gminie Legionowo, uzyskało frekwencję na poziomie 46,72 %. Ponad 94 % głosujących mieszkańców było przeciwnych włączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Referendum odbyło się jednak przed wycofaniem kontrowersyjnej ustawy. Natomiast po wycofaniu projektu, 14 maja referendum odbyło się jeszcze w Nieporęcie. Frekwencja wyniosła tutaj ponad 39 %. Zdecydowana większość głosujących (96 %) również była przeciwna metropolii warszawskiej.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Referendum metropolitalne w Konstancinie

Coraz większe kontrowersje wzbudza referendum, które w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się w niedzielę, 28 maja. Mieszkańcy wypowiedzą się na pytanie czy chcą, by nasza gmina została włączona do metropolii warszawskiej. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość wycofało z sejmu kontrowersyjny projekt uchwały, nasz samorząd nie zrezygnował z referendum. Trwa zdecydowana kampania przeciwników i zwolenników referendum.Referendum w Konstancinie - 28 maja

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała dzisiaj o organizacji referendum w sprawie włączenie gminy Konstancin-Jeziorna do planowanej metropolii warszawskiej. Jeśli Wojewoda Mazowiecki nie zakwestionuje uchwały, referendum odbędzie się w niedzielę, 28 maja 2017 r.Czy w Konstancinie będzie referendum?

"Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna" - na takie pytanie 28 maja być może będą mogli odpowiedzieć mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. W poniedziałek, 10 kwietnia Rada Miejska ma podjąć decyzję w sprawie referendum.Samorząd przeciwko połączeniu z Warszawą

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny sprzeciwia się połączeniu naszej gminy z Warszawą. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w środę, 8 lutego, radni przyjęli negatywne stanowisko w sprawie projektu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Konstancińscy samorządowcy obawiają się m.in. utraty suwerenności gminy oraz statusu uzdrowiska. Wytykają posłom brak konsultacji społecznych i sygnalizują możliwość zorganizowania referendum w tej sprawie.Konstancin zostanie włączony do Warszawy?

Prawo i Sprawiedliwość planuje włączyć do Warszawy 32 okoliczne gminy - w tym Konstancin-Jeziornę. Taki powiat nazwany "miastem stołecznym Warszawa" liczyłby ponad 2 mln mieszkańców. Zarządzałby nim prezydent Warszawy. Projekt zmian powstał bez konsultacji z lokalnymi samorządami.

poniedziałek 29 maja 2017 - 06:59:47 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja