Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Samorząd przeciwko połączeniu z Warszawą


Samorząd przeciwko połączeniu z Warszawą

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny sprzeciwia się połączeniu naszej gminy z Warszawą. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w środę, 8 lutego, radni przyjęli negatywne stanowisko w sprawie projektu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Konstancińscy samorządowcy obawiają się m.in. utraty suwerenności gminy oraz statusu uzdrowiska. Wytykają posłom brak konsultacji społecznych i sygnalizują możliwość zorganizowania referendum w tej sprawie.


Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego powiatu zwanego "miastem stołecznym Warszawa". Przewiduje on włączenie do Warszawy 32 okolicznych gmin, w tym Konstancin-Jeziornę, a także inne gminy naszego powiatu - Piaseczno, Górę Kalwarię i Lesznowolę. Taki ogromny powiat liczyłby prawie 3 mln mieszkańców. Poza jego granicami znalazłyby się Tarczyn i Prażmów. Projekt wzbudził mnóstwo kontrowersji wśród mieszkańców i samorządowców wszystkich gmin. Większość z nich nie popiera pomysłu.

Reklamy Google:


Do protestu przeciwko poselskim planom w środę przyłączyła się nasza gmina. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny przyjęła negatywne stanowisko, które trafi do Sejmu i do premier. "Wprowadzenie proponowanych zmian oznacza nie tylko likwidację powiatów wokół miasta stołecznego Warszawy, ale ogranicza suwerenność podstawowych jednostek samorządu terytorialnego, jakimi są gminy" - brzmi fragment stanowiska. Radni wytykają posłom, że ich projekt "narusza ideę samorządności i łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego", która w przypadku zmian administracyjnych gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. Radni uważają, że proponowane zmiany "będą rzutowały na więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe, łączące mieszkańców naszej gminy". Samorządowcy obawiają się utraty statusu uzdrowiska, a także wytykają pomysłodawcom brak jakichkolwiek konsultacji zarówno z mieszkańcami, jak i z przedstawicielami samorządów. Radni zapowiadają też referendum w tej sprawie, jeśli Sejm będzie nadal pracował nad ustawą. Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 16 radnych, troje wstrzymało się od głosu. Przeciwny był tylko jeden radny.

Ze stanowiskiem radnych zgadza się burmistrz naszej gminy. "Nie popieramy tego pomysłu. Jesteśmy gminą uzdrowiskową, a włączenie Konstancina do stolicy będzie początkiem końca uzdrowiska. Projekt powstał wyłącznie dla celów politycznych, co jest karygodne" - podczas jednego z publicznych wystąpień mówił Kazimierz Jańczuk. Podobne stanowisko podjęła piaseczyńska rada miejska, która również sprzeciwia się zmianom.

Wiadomo, że projekt posłów PiS-u przejdzie gruntowne zmiany, co zapowiedział jeden z jego autorów, poseł Jacek Sasin. Nie wiadomo więc jaka będzie ostateczna treść kontrowersyjnej ustawy, ani kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Konstancin zostanie włączony do Warszawy?

Prawo i Sprawiedliwość planuje włączyć do Warszawy 32 okoliczne gminy - w tym Konstancin-Jeziornę. Taki powiat nazwany "miastem stołecznym Warszawa" liczyłby ponad 2 mln mieszkańców. Zarządzałby nim prezydent Warszawy. Projekt zmian powstał bez konsultacji z lokalnymi samorządami.

czwartek 09 lutego 2017 - 18:35:54 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja