Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Konstancin zostanie włączony do Warszawy?


Konstancin zostanie włączony do Warszawy?

Prawo i Sprawiedliwość planuje włączyć do Warszawy 32 okoliczne gminy - w tym Konstancin-Jeziornę. Taki powiat nazwany "miastem stołecznym Warszawa" liczyłby ponad 2 mln mieszkańców. Zarządzałby nim prezydent Warszawy. Projekt zmian powstał bez konsultacji z lokalnymi samorządami.


W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego powiatu zwanego [b]"miasto stołeczne Warszawa". Przewiduje on włączenie do Warszawy 32 okolicznych gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka.

Reklamy Google:


Utworzony w ten sposób powiat miałby 50-osobową radę, w której po jednym przedstawicielu miałyby podwarszawskie gminy i warszawskie dzielnice. Dodatkowo nadal działałaby Rada Warszawy, zmniejszona z 60 do 31 osób. Uchwały rady powiatu podejmowane byłyby podwójną większością głosów. Powiatem kierować ma prezydent Warszawy będący zarazem burmistrzem stolicy. Gminy zachowałyby swoich burmistrzów/prezydentów miast. Dodajmy też, że w ten sposób nowym powiatem rządziłby faktycznie PiS, który w ostatnich wyborach wygrał w 30 z 32 wspomnianych gmin.

Pomysł jest lekko mówiąc kontrowersyjny. Prezydent Warszawy Hanna Gronkewicz-Waltz mówi wprost o rozbiorze stolicy i cwaniackiej próbie przejęcia władzy. Przedstawiciele PO informują o kolejnej odsłonie walki PiS z samorządami. Niektórzy przedstawiciele lokalnych samorządów uważają, że nie da się dobrze zarządzać tak dużym powiatem. Pomysłodawcy projektu przekonują natomiast, że uda się zmaksymalizować koordynację zarządzania zarówno obszarem gminy Warszawa, jak i obszarem pozostałych okołowarszawskich gmin.

Trzeba też zaznaczyć, że projekt zmian powstał bez konsultacji z lokalnymi samorządami.

Więcej w artykułach:
PiS chce przyłączyć do Warszawy aż 32 okoliczne gminy
Reakcje na projekt metropolii warszawskiej

Źródło: warszawa.gazeta.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


środa 01 lutego 2017 - 08:43:06 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja