Zaloguj się | Rejestracja

Czy przewlekły kaszel to objaw groźnej choroby?


Czy przewlekły kaszel może stanowić objaw groźnej choroby?

Kaszel jest czymś naturalnym dla ludzi i stanowi naturalny sposób na oczyszczenie dróg oddechowych. Jak wie każdy, w przypadku kaszlu mamy do czynienia z wieloma podziałami. Ze względu na obecność wydzieliny kaszel dzielimy na wilgotny - niekiedy określany jako produktywny oraz kaszel suchy - niekiedy określany jako nieproduktywny. Według długości trwania kaszel dzielimy na ostry (trwa do 3 tygodni), podostry (trwa od 3 do 8 tygodni), a także kaszel przewlekły (trwa ponad 8 tygodni).


W celu rozpoznania przewlekłego kaszlu mokrego oraz suchego sięga się po wiele różnych metod. Łączy się to ze swoistą trudnością przy rozpoznawaniu patomechanizmów odpowiedzialnych za jego pojawienie. Nie ulega wątpliwości, że istotną rolę odgrywa przy tym sam układ nerwowy razem z zakończeniami czuciowymi. Nie można zapominać, że kaszel nie powinien być lekceważony z uwagi na choroby, z którymi może się łączyć. Jednocześnie należy pamiętać, iż kobiety w ciąży nie mogą samodzielnie starać się leczyć na przewlekłe postacie kaszlu.

Poniżej zamieszczamy opisy schorzeń, przy których wystąpić może uporczywy oraz długotrwały kaszel jako jeden z symptomów. Warto zauważyć, że nie wszystkie przypadki dotyczą chorób układu oddechowego.

Astma oskrzelowa. Przy tej chorobie kaszel staje się przewlekły oraz napadowy i wykazuje tendencje do okresów zaostrzeń przy ekspozycji na antygeny. Może mu towarzyszyć duszność. Astma oskrzelowa stanowi najczęstszy powód występowania uporczywego kaszlu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Przy POChP pojawia się utrzymujący się, przewlekły i produktywny kaszel i wykazuje on nasilenie szczególnie rano. Występuje on u palaczy, przez co bywa określany jako kaszel palacza i składa się z dwóch schorzeń: rozedmy płuc oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Nie ulega wątpliwości, że POChP może postępować, doprowadzając do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności wydolności układu oddechowego. Nie można zapominać, że u podstaw wyleczenia leży rzucenie palenia wyrobów tytoniowych.

Przewlekłe zapalenie zatok. Jednym z symptomów przy przewlekłym zapaleniu zatok może być kaszel, któremu towarzyszy drapanie w gardle. Stanowi on efekt gromadzenia się wydzieliny spływającej z zatok po tylnej ścianie gardła, która drażni drogi oddechowe.

Przewlekły nieżyt oskrzeli zwany także zapaleniem oskrzeli. W przebiegu zapalenia oskrzeli kaszel jest jednym z głównych symptomów. Przy tej chorobie przyjmuje on formę przewlekłego kaszlu uporczywego, który nasila się rano i łączy się z okresowo trwającą dusznością. Nieleczone zapalenie oskrzeli może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak przebiega zapalenie oskrzeli? Dowiedz się i w porę zacznij działać.

Rak płuc. Niestety kaszel może być również symptomem raka płuc. Jest on wtedy chroniczny z wydzieliną, która przy odkrztuszaniu może być połączona z krwią. Przy raku płuc oprócz kaszlu u chorego zaobserwować można dodatkowe objawy, takie jak chudnięcie, duszności, bóle w klatce piersiowej i osłabienie.

Rozstrzenie oskrzeli. Kaszel przy tej chorobie jest przewlekły i często dochodzi przy nim do odkrztuszania ropnej wydzieliny. Może mu dodatkowo sprzyjać poszerzenie światła oskrzeli będące skutkiem uszkodzenia ich ścian.

Wady wrodzone układu oddechowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, u których dochodzi do przewlekłego i nieustannego kaszlu. Dzięki diagnostyce możliwe jest wychwycenie wielu wad wrodzonych układu oddechowego, umożliwiające jak najszybsze wprowadzenie leczenia.

Choroby niedotyczące układu oddechowego. Oprócz wyżej wymienionych schorzeń, na pojawienie się przewlekłego kaszlu wpływ może mieć wiele schorzeń dotyczących pozostałych układów organizmu.

Działanie uboczne leków. Uporczywy kaszel może pojawić się jako skutek uboczny stosowanych leków. W takiej sytuacji należy pomyśleć nad zmianą stosowanych preparatów na inne. Zazwyczaj do kaszlu doprowadzają leki stosowane przy kuracji nadciśnienia tętniczego, a więc wliczane do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Gruźlica. Kaszel stanowi jeden z głównych objawów gruźlicy. Towarzyszyć mogą mu również wzrost temperatury ciała, nadmierna potliwość, osłabienie organizmu, utrata wagi, krwioplucie. Z uwagi na rzadkie występowanie w Polsce bardzo rzadko myśli się o gruźlicy, jednak należy badać każdego pacjenta, który miał kontakt z osobą chorą.

Kaszel psychogenny. Ten rodzaj kaszlu może być wzięty pod uwagę dopiero w momencie, gdy udało się wyeliminować inne ewentualne przyczyny przewlekłego kaszlu. Dodatkowo przy jego wystąpieniu powinna mieć miejsce sytuacja stresowa.

Krztusiec. Przy krztuścu mamy do czynienia z przewlekłym i suchym kaszlem, który potrafi doprowadzić nawet do wymiotów. Jest on niezwykle uporczywy i stanowi podstawę do zastosowania leków mających na celu zahamowanie odruchu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie dalszych, poważniejszych powikłań, wśród których wymienia się rozwarstwienie tętnicy szyjnej oraz krwotok śródczaszkowy. Kaszel pojawia się po fazie nieżytowej przypominającej przeziębienie.

Niewydolność serca. Obok obniżonej tolerancji na wysiłek, to właśnie przewlekły kaszel z dusznościami mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego. Innymi symptomami przemawiającymi za niewydolnością prócz kaszlu jest skąpomocz, nykturia i obrzęki.

Refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel w przypadku refluksu stanowi następstwo podrażnienia dróg oddechowych. Ma to miejsce na skutek dostawania się do nich kwaśnej treści przy okazji cofania się jej z żołądka.


Artykuł promocyjny

wtorek 10 kwietnia 2018 - 13:07:51 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja