Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Święto Niepodległości w Konstancinie - relacja


Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główna uroczystość z Apelem Poległych odbyła się w Jeziornie. Obchodom towarzyszyły również tradycyjny Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 300 mieszkańców oraz piknik rodzinny w Parku Zdrojowym. Święto zwieńczył niedzielny wieczór patriotyczny w Konstancińskim Domu Kultury, który uświetnił występ solisty operowego Ryszarda Morki.


W sobotę, 11 listopada główne ulice naszego miasta ozdobiły biało-czerwone flagi. Gminne obchody Święta Niepodległości zainaugurowała msza za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Piłsudskiego w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie przedstawiciele samorządu oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji, a także mieszkańcy złożyli kwiaty przy pomniku katyńskim przy ul. Sienkiewicza oraz przy głazie upamiętniającym żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie Jana Pawła II.

Cześć ich pamięci!

Główna uroczystość odbyła się w Jeziornie przy ul. Warszawskiej przy głazie upamiętniającym mieszkańców, którzy zginęli w czasie walk o niepodległość w latach 1918-1921. Konstanciński samorząd reprezentowali m.in. burmistrz Kazimierz Jańczuk, wiceburmistrz Ryszard Machałek oraz Andrzej Cieślawski, przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny. ''Wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego powinniśmy o nią dbać i pamiętać o dzisiejszym święcie. Wspólnie cieszmy się, że żyjemy w wolnym, suwerennym i Państwu pozostawiam decyzję czy demokratycznym Państwie'' - mówił burmistrz Kazimierz Jańczuk. Przy pomniku uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze w asyście straży miejskiej, pocztów sztandarowych oraz żołnierzy z grupy rekonstrukcyjnej, ubranych w mundury piłsudczyków. Odczytano także Apel Poległych, w którym wspomniano wszystkich bohaterów naszej gminy, którzy oddali życie za niepodległość Polski na różnych frontach świata.

Reklamy Google:


Biegiem za niepodległość

W samo południe spod urzędu miasta wystartował tradycyjny 27. Bieg Niepodległości. Głównymi ulicami miasta, do Parku Zdrojowego przebiegło ponad 200 osób. Dystans 2,2 km najszybciej pokonał Krzysztof Wasiewicz. Reprezentant piaseczyńskiego stowarzyszenia Kondycja wygrał konstanciński bieg już piąty raz z rzędu! Natomiast jego klubowi koledzy i koleżanki zdominowali rywalizację, zajmując wszystkie miejsca na podium w biegu głównym. Drugie miejsce wśród panów zajął Bartosz Kucharski, a trzecie - Jan Mordel.

Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Płocińska. Na drugim stopniu podium stanęła Oliwia Malmon, a trzecie miejsce zajęła Klaudia Szymańska. Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary oraz karty podarunkowe do sklepu Decathlon z rąk burmistrza Kazimierza Jańczuka oraz Jolanty Urbańskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie. W Parku Zdrojowym odbyły się także biegi dla dzieci na 100, 400 i 800 metrów. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale. Dla nikogo nie zabrakło także przepysznej, gorącej grochówki, która jak zwykle była rozchwytywana.

Patriotyczny piknik

Po sportowych emocjach w amfiteatrze wspólnie z Big Bandem Rondo Konstancin można było zaśpiewać patriotyczne pieśni i żołnierskie piosenki. W pobliżu amfiteatru rozbił się natomiast Obóz Legionów Polskich oraz urządzono poligon wojskowy. Można było zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie legionistów Piłsudskiego oraz obejrzeć widowiskowe pokazy pojedynków szermierczych. Chętni mogli spróbować także swoich sił na poligonie. O wydarzeniach sprzed 99 lat przypominały również kroniki PAT z lat międzywojennych, wyświetlane w plenerze, w specjalnie przygotowanym namiocie. Dla miłośników historii harcerze przygotowali grę terenową, nawiązującą nie tylko do walk o niepodległość, lecz także do jubileuszów 120-lecia Konstancina i 100-lecia uzdrowiska. Nie zabrakło również karuzeli dla najmłodszych oraz wielu straganów z lokalnymi produktami.

Tylko pogoda tego dnia nie była najlepsza do spędzania czasu na świeżym powietrzu - dość niska temperatura oraz deszcz nieco zniechęcały do spacerowania po parku. Mimo to zarówno bieg, jak i piknik cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców. "Chciałem pokazać mojemu 6-letniemu synowi żołnierzy w dawnych mundurach. Podobało mu się, ale chyba obaj liczyliśmy, że te pokazy będą nieco bardziej widowiskowe, że będzie więcej broni i sprzętu. Żywe lekce historii są najlepsze, by uczyć dzieciaki" - mówi pan Łukasz, który przyszedł do parku z synem Michałem. Sobotnią część obchodów zakończył koncert w kościele św. Józefa w Mirkowie "Z muzyką do niepodległości". Wystąpił zespół kameralistów Camerata Vistula.

Wieczór Polaków w Hugonówce

Tegoroczne obchody zwieńczył natomiast uroczysty Wieczór Polaków, który odbył się w niedzielę, 12 listopada w Konstancińskim Domu Kultury. Publiczność przywitała Edyta Markiewicz-Brzozowska, która zapowiedziała artystów. Podczas koncertu "Ojczyzno ma..." na scenie Hugonówki zabrzmiały najpiękniejsze pieśni patriotyczne z różnych okresów walk o niepodległość oraz przejmujące wiersze. Wystąpił Ryszard Morka (bas) - solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Artysta zaśpiewał wraz z Grażyną Mądroch (sopran koloraturowy) oraz Robertem Dymowskim (bas) przy akompaniamencie Adama Sychowskiego (fortepian) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Intermezzo.

Po koncercie wszyscy zebrani wznieśli toast za niepodległą Ojczyznę. Nie mogło zabraknąć także ogromnego, imponującego, płonącego tortu, którym częstował burmistrz Kazimierz Jańczuk. Mecenasem koncertu był jeden z mieszkańców - Tadeusz Koss.

Organizatorami obchodów Święta Niepodległości byli: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat medialny objął m.in. nasz portal Konstancin24.eu.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny świętowali obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główna uroczystość odbyła się w Jeziornie przy głazie upamiętniającym mieszkańców poległych w czasie walk o niepodległość w latach 1918-1921. Obchodom towarzyszyły również tradycyjny Bieg Niepodległości, patriotyczny piknik rodzinny w Parku Zdrojowym oraz wieczorny koncert w Konstancińskim Domu Kultury.

Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


W środę, 11 listopada mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście świętowali 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównymi punktami obchodów były Bieg Niepodległości oraz patriotyczny piknik rodzinny, który odbył się w Parku Zdrojowym.

Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


Głównym punktem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Konstancinie-Jeziornie był tradycyjny bieg ulicami miasta. Uroczyście złożono również kwiaty przy pomnikach bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. 96. rocznicę odzyskania niepodległości uświetniły również piknik w Parku Zdrojowym, widowisko historyczne oraz koncert patriotyczny.

Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


Z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości setki mieszkańców Konstancina-Jeziorny wzięły udział w obchodach, które odbyły się 11 listopada. Zainaugurowały je uroczystości przy pomnikach bohaterów Ojczyzny, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz naszego miasta. Odbył się również tradycyjny Bieg Niepodległości, zwieńczony piknikiem rodzinnym w Parku Zdrojowym.

Święto Niepodległości
w Konstancinie - relacja


W niedzielę 11 listopada mieszkańcy i władze Konstancina-Jeziorny uroczyście uczcili 94. rocznicę odzyskania niepodległości. Wyjątkowo w tym roku złożono wieńce nie tylko przy ul. Warszawskiej przy Pomniku Obrońców Ojczyzny, ale także w innych miejscach poświęconych poległym i pomordowanym bohaterom narodowym. Tradycyjnie na ulicach naszego miasta odbył się XXII Bieg Niepodległości.

Święto Niepodległości
- relacja: 11.11.2011


W piątek 11 listopada 2011 r. mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uroczyście uczcili 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Jeziornie przy Pomniku Obrońców Ojczyzny złożono kwiaty i oddano hołd, walczącym o wolności narodu. Odbył się również tradycyjny już XXI Bieg Niepodległości, podczas którego głównymi ulicami miasta przebiegła rekordowa liczba uczestników.


Święto Niepodległości
- relacja foto: 11.11.2010


11 listopada 2010 r., punktualnie o godzinie 12:00, przy Pomniku Obrońców Ojczyzny rozpoczęły się obchody z okazji Święta Dnia Niepodległości w Konstancinie-Jeziornie. Uroczystości zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego i odczytanie nazwisk dziesięciu poległych żołnierzy. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

poniedziałek 13 listopada 2017 - 10:02:46 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja