Zaloguj się | Rejestracja

Dzień Strażaka w Konstancinie - relacja


Dzień Strażaka w Konstancinie - relacja

W niedzielę, 7 maja w Konstancinie-Jeziornie odbył się huczny Dzień Strażaka. Uroczystość uświetniły niezwykle efektowna strażacka parada oraz rodzinny piknik w Parku Zdrojowym. Uczczono również jubileusz 100-lecia powstania OSP Skolimów, a najbardziej zasłużonych strażaków z całej gminy odznaczono medalami za wzorową służbę.


Dzień Strażaka w naszym mieście rozpoczęła niezwykle widowiskowa parada, która odbyła się na ul. Piłsudskiego. Druhowie i druhny ze wszystkich gminnych jednostek OSP oraz z innych gmin powiatu przy muzyce strażackich orkiestr dętych przemaszerowali ul. Piłsudskiego od Starej Papierni do Parku Zdrojowego. Nie mogło zabraknąć kawalkady lśniących wozów strażackich, które ulicą przejechały na sygnałach, robiąc ogromne wrażenie na publiczności. Po paradzie w amfiteatrze odbyły się uroczysta msza oraz cześć oficjalna obchodów, podczas której odznaczono zasłużonych strażaków i złożono im życzenia z okazji dnia św. Floriana, patrona strażaków.

Reklamy Google:


Medale, odznaczenia i koncertowy piknik

Uroczysty apel rozpoczął hymn Polski, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Następnie burmistrz Kazimierz Jańczuk powitał wszystkich zebranych i złożył strażakom życzenia. "Dziękuję za waszą ofiarną służbę, za ratowanie życia, zdrowia i dobytku innych. Dziękuję także, że przekazujecie swoje doświadczenie młodszym koleżankom i kolegom, a młodzieży życzę, by jak najlepiej korzystała ze zdobywanej wiedzy i umiejętności, które są najlepszym strażackim podręcznikiem. Dziękuję także waszym rodzinom za to, że was wspierają i czekają na wasz szczęśliwy powrót. Życzę wam, drodzy strażacy, byście zawsze byli zwarci i gotowi do niesienia pomocy tym i by tych sytuacji było jak najmniej. Natomiast w życiu prywatnym życzę wam i waszym rodzinom dużo zdrowia wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń" - zakończył burmistrz.

Druhom ochotnikom wręczono medale i odznaczenia. Szczególnie uhonorowano strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. Podczas oficjalnej uroczystości jednostka ze Skolimowa została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP - odznaczeniem nadawanym przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP. Sztandar uroczyście udekorowali st. bryg. mgr inż. Bogdan Łasica, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Zbigniew Kaliszyk, Sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego. Odznaczenia wręczał również Grzegorz Szewczyk, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP w Konstancinie-Jeziornie.

Uroczystość uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Moderato Warka oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Na zakończenie zaś w amfiteatrze odbył się koncert orkiestr dętych, które wykonały m.in. aranżacje znanych utworów popowych i rockowych. Święcie strażaków towarzyszył także rodzinny piknik z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci, m.in. konkursy, pokazy gaśnicze i ratownictwa medycznego, wystawa samochodów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

100 lat służby mieszkańcom

Podczas uroczystości o historii i obecnej działalności OSP Skolimów opowiedziała prezes Justyna Ślusarczyk. Pierwszym komendantem skolimowskich strażaków był Stanisław Pac. Straż powstała w 1917 roku, z inicjatywy mieszkańców, dzięki Towarzystwu Przyjaciół Skolimowa, które doprowadziło także do utworzenia letniska Skolimów, połączonego później z Konstancinem. Przed stu laty strażacy mieli dwa konne wozy strażackie z ręcznymi pompami, garażowane w stodołach gospodarzy. Budowę remizy, dzięki mieszkańcom, ukończono w 1931 roku. Pierwszy samochód dla skolimowskiej straży został zakupiony przez Towarzystwo Przyjaciół Skolimowa na Targach Poznańskich około 1930 roku. Był to wóz strażacki marki Mercedes, z beczką i autopompą. Dzięki temu pojazdowi, który służył aż do 1950 roku, uratowano wiele skolimowskich domostw i dobytków mieszkańców. W 100-letniej historii jednostki znaczącą rolę odegrała również orkiestra strażacka, która powstała wraz z powołaniem do życia skolimowskiej Straży i do wybuchu II Wojny Światowej składała się z 36 muzyków. Ich występy gromadziły mieszkańców w strażnicy, a także uświetniały gminne i powiatowe uroczystości. Po wojnie reaktywowano orkiestrę, która w okrojonym składzie działa do dziś.

OSP Skolimów dzisiaj

Obecnie strażacy dysponują dwoma samochodami - ratowniczo-gaśniczym volvo zakupionym przy wsparciu urzędu miasta w 2007 roku oraz lekkim samochodem ratowniczym ford transit (od 2010 roku). W latach 2000-2004 kapitalny remont przeszła również remiza przy ul. Pułaskiego. Dzisiaj Ochotnicza Straż Pożarna w Skolimowie liczy 40 członków, w tym 5 kobiet oraz 5 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Oprócz walki z ogniem, skolimowscy strażacy usuwają skutki nawałnic, pomagają podczas wypadków, podtopień, zagrożeń powodziowych, usuwają powalone drzewa, a także wypompowują wodę z zalanych budynków i posesji. Druhowie ze Skolimowa należą do najbardziej "zapracowanych" w gminie. W ubiegłym roku wyjeżdżali do około 80 akcji ratowniczych. Warto też wspomnieć, że strażacy angażują się bądź inicjują różne akcje społeczne, pomagają potrzebującym, organizują zbiórki, a strażnica w Skolimowe od zawsze jest miejscem spotkań mieszkańców, integrującym lokalną społeczność, w którym działa Klub Kulturalny "Drabina".

Dołączamy się do życzeń, podziękowań i gratulacji dla wszystkich konstancińskich strażaków i życzymy im tyle samo powrotów z akcji, co wyjazdów. Wszystkiego najlepszego!

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Dzień Strażaka w Konstancinie-Jeziornie - 7 maja 2017 r.:

poniedziałek 08 maja 2017 - 14:41:26 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja