Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Willa Kamilin będzie wyremontowana


Willa Kamilin będzie wyremontowana

W czerwcu w końcu ma się zacząć planowana od wielu lat adaptacja zabytkowej willi Kamilin, która znajduje się przy ul. Piłsudskiego 42. Po remoncie będą się w niej mieściły, m.in. sala ślubów, punkt informacji turystycznej oraz sala wystaw dzieł sztuki oraz archiwaliów o Konstancinie-Jeziornie i jego mieszkańcach. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2 mln złotych.


Pomysł przebudowy zabytku, znajdującego się przy głównej ulicy miasta, u wrót Parku Zdrojowego im. Hrabiego Witolda Skórzewskiego, pojawił się w 2011 roku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk zaproponował radnym, żeby w przyszłości z willi przy ul. Piłsudskiego 42 wykwaterować kilkunastu lokatorów komunalnych i przeznaczyć budynek na cele publiczne. Radni pozytywnie zaopiniowali inicjatywę. Dopiero teraz ma się rozpocząć realizacja tego pomysłu.

Reklamy Google:


Urząd złożył już wniosek do Starostwa Powiatowego w Piasecznie o pozwolenie na przebudowę willi Kamilin. Po adaptacji w zabytkowej willi znajdą się m.in. sala ślubów, sala wystaw dzieł sztuki, a także sala muzealna, w której będą prezentowane archiwalia dotyczące Konstancina-Jeziorny i jego historii. W Kamilinie powstanie także punkt informacji turystycznej o gminie, jej otoczeniu, walorach uzdrowiskowych i różnorodnych atrakcjach dla gości i kuracjuszy.

W ramach inwestycji zostanie również zagospodarowany rozległy teren wokół willi, stając się niejako nową, ogólnodostępną częścią Parku Zdrojowego. Powstaną tam nowe alejki, latarnie i ławki. Zostanie zachowane historyczne, charakterystyczne dla Konstancina, ogrodzenie. Willa zamieszkiwana przez wiele lat przez lokatorów komunalnych nie była przez samorząd remontowana. Dlatego obecnie nie jest w najlepszym stanie. Mimo to zostaną zachowane lub odtworzone wszystkie najważniejsze, architektoniczne cechy budynku. Warto podkreślić, że zachowały się w nim oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz elementy wystroju, m.in. podłogi, schody, piece i posadzki. W czerwcu ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonanie adaptacji, która, jeśli wszystko pójdzie po myśli urzędników, rozpocznie się w wakacje. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2 mln złotych. Dokładne koszty adaptacji oraz termin ukończenia prac będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

Willa powstała przed 1919 r. na zlecenie rodziny Jankiewiczów. Leon Karol Jankiewicz był właścicielem jednej z pierwszych w Warszawie palarni kawy założonej w 1899 roku. W 1929 roku właścicielami budynku zostali Artur i Kamila Gornigowie, którzy nadali willi nazwę "Kamilin". Jest to piętrowy, murowany budynek z drewnianą, częściowo przeszkloną werandą oraz tarasem. Zabytek, otoczony rozległym ogrodem, został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym z urokliwym gankiem i filarami. Dzięki planowanemu remontowi ma szansę odzyskać dawną świetność, a także stać się wizytówką naszego miasta.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Muzeum w Konstancinie
- wizja architektów


Prezentujemy wizualizację projektów rewitalizacji willi Kamilin, znajdującej się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Piłsudskiego 42, które powstały w ramach konkursu organizowanego dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Władze naszego miasta w przyszłości mają zamiar odrestaurować zabytek, w którym mają powstać m.in. Pałac Ślubów oraz muzeum regionalne.

piątek 05 maja 2017 - 07:37:54 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja