Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Muzeum Żeromskiego w Konstancinie


Muzeum Żeromskiego
w Konstancinie


W Konstancinie-Jeziornie powstanie Gminne Muzeum Stefana Żeromskiego. Nowa instytucja będzie się mieściła w domu pisarza przy ul. Żeromskiego 4. Muzeum będzie prowadził Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim, która dotychczas opiekowała się willą literata.


Ostateczną decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji podejmie Rada Miejska Konstancina-Jeziorny. Wydaje się jednak, że głosowanie zaplanowane na środę, 23 listopada będzie jedynie formalnością. W 2001 roku nieruchomość, zgodnie z ostatnią wolą znanej pisarki i malarki Moniki Żeromskiej - córki Stefana Żeromskiego, została przekazana wraz ze znajdującymi się w niej pamiątkami Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim. Głównym celem fundacji jest krzewienie wiedzy o pisarzu oraz jego dorobku, a także zachowanie willi Świt i pamiątek po rodzinie Żeromskich w jak najlepszym stanie. Fundacja od lat udostępnia willę pisarza do zwiedzania, któremu często towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, wygłaszane przez prof. Jerzego Snopka oraz prof. Alinę Kowalczykową.

Reklamy Google:


Jednak fundacja boryka się z problemami finansowymi i nie jest w stanie sama nie tylko prowadzić muzeum oraz udostępniać jego zbiory, lecz także należycie opiekować się domem i ogrodem, co wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego też w ubiegłym roku poprosiła o pomoc samorząd. Uzgodniono, że z części nieruchomości zostanie utworzone gminne muzeum, które w imieniu samorządu poprowadzi Konstanciński Dom Kultury, finansując także jego funkcjonowanie. Oczywiście w ścisłej współpracy z fundacją, którą będzie regulowało szczegółowe porozumienie. Utworzenie Gminnego Muzeum Stefana Żeromskiego ma przede wszystkim umożliwić lepsze wykorzystanie pamiątek po pisarzu do celów edukacyjnych, kulturalnych oraz promocyjnych. Muzeum ma się również stać nową atrakcją dla turystów odwiedzających miasto. Instytucja pod skrzydłami gminy ruszy prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Jeszcze nie wiadomo dokładnie jak zmieni się ekspozycja i oferta dla zwiedzających.

Obecnie w willi wpisanej wraz z ogrodem do rejestru zabytków znajduje się gabinet, w którym pracował Stefan Żeromski. Są tam m.in. biurko, fotel i kanapa pisarza, część ikonografii, obrazy olejne i akwarele pędzla Moniki Żeromskiej, a także przedmioty codziennego użytku, przypominające atmosferę domu. Szczególnie cenne są grafiki niezwykle utalentowanej żony pisarza, Anny Zawadzkiej-Żeromskiej, która podejmując życie rodzinne, zarzuciła świetnie zapowiadającą się karierę artystyczną. Muzeum Stefana Żeromskiego i jego rodziny pozwala zwiedzającym poczuć atmosferę, w jakiej twórca żył i pracował. A powstawały tu tak ważne jego dzieła, jak drapieżna powojenna publicystyka, jak "Międzymorze", "Wiatr od morza", dramat "Uciekła mi przepióreczka", "Snobizm i postęp", a także najważniejsza, zamykająca jego twórczość, powieść "Przedwiośnie". Ponadto dwa opowiadania "Wilgę" i "Pomyłki" Żeromski poświęcił właśnie naszemu miastu.

Willa Świt została zbudowana w 1913 roku, według projektu architekta Leona Chrzanowskiego, który wybudował ją dla malarza Zdzisława Jasińskiego. W lipcu 1920 roku Stefan Żeromski odkupił willę i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 roku). Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. Sam sadził i pielęgnował rośliny, a także malował elementy stolarki i urządzał willę. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni, dzieląc je między Konstancin i wakacyjne wyjazdy nad morze. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.

Dom Stefana Żeromskiego ma niewątpliwie ogromny potencjał turystyczny, który dotychczas nie był w pełni wykorzystany. Miejmy nadzieję, że Gminne Muzeum Stefana Żeromskiego wkrótce zacznie się rozwijać, organizując ciekawe wydarzenia i przyciągając zwiedzających.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Pomnik Stefana Żeromskiego w Konstancinie

Na jednej z ławek w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie podczas spaceru przysiadł Stefan Żeromski. W 152. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta przy jednej z alejek powstał pomnik pisarza. Ponadto na Skwerze Stefana Żeromskiego, wokół figury znajdują się również inskrypcje z fragmentami jego dzieł.

czwartek 17 listopada 2016 - 07:54:17 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja