WiadomośćIX Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez kacper
poniedziałek 26 marca 2012 - 06:49:59


IX Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Ostatni weekend w Konstancinie-Jeziornie upłynął pod znakiem teatru, ponieważ w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 odbył się IX Festiwal Małych Form Teatralnych. W konkursie wzięło udział 12 spektakli przygotowanych przez gminne szkoły oraz Konstanciński Dom Kultury. Tegoroczne Grand Prix zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy za spektakl „Odwaga w życiu pomaga”, który jury uznało za najlepszy.


Konkursowe przedstawienia zaczęły się w sobotnie samo południe. Festiwal prowadziła aktorka Katarzyna Michalska, która zapowiadała kolejne występy. Jury, w którym zasiedli
aktorzy Małgorzata Boratyńska (przewodnicząca), Lidia Sycz oraz Robert Kibalski i wierna publiczność obejrzeli 12 spektakli. Krótkie, 25-minutowe przedstawienia, zaskakiwały nie tylko barwnymi strojami oraz imponującą scenografią, lecz także starannie dobraną muzyką oraz perfekcyjną grą młodych aktorów. Na uwagę zasługuje także różnorodność tematów, podejmowanych przez młodzież. Spektakle były zabawne i pouczające, a niekiedy nawet przejmujące.

Reklamy Google:


Drugi dzień festiwalu otworzył spektakl Ab Ovo Baśniowo. Aktorzy zadebiutowali w przedstawieniu dla dzieci, w którym to one, zgodnie z zasadami improwizacji, wybrały tytuł bajki, bohaterów oraz miejsce akcji.
Ab Ovo świetnie wywiązało się ze scenariusza narzuconego przez młodych widzów, bawiąc dzieci i rodziców niemal do łez. Następnie na deskach sceny konstancińskiego liceum wystąpili Pepe Cabana Kojachi i Michał Malinowski. Peruwiańczyk po hiszpańsku opowiedział dzieciom kilka zabawnych i pouczających „Opowieści z krainy kondorów”. Michał Malinowski, popularyzator sztuki opowiadania i założyciel Muzeum Bajek Baśni i Opowieści, które znajduje się w Czarnowie, tłumaczył każde słowo gościa z Peru. Warto powiedzieć, że dziadek Pepe Cabana Kojachi pochodził z Japonii, dlatego też artysta w swoich występach stara się łączyć tradycje kraju kwitnącej wiśni z kulturą południowoamerykańską.

Tak też narodziło się kamishibai, które publiczność festiwalowa miała okazje zobaczyć na własne oczy. Jest to technika opowiadania, która polega na umieszczaniu kolejno ilustracji w przenośnym, drewnianym, zdobionym pudełku - teatrzyku i wzbogacaniu ich komentarzem słownym. W ten sposób opowiadacze przedstawili dzieciom japońską bajkę o przyjaźni chłopca ze smokiem. Mimo bariery językowej, Peruwiańczyk nawiązał świetny kontakt z mała publicznością, która niemal bez słów go rozumiała, biorąc czynny udział w opowiadanej historii.

Po spektaklu odbyło się uroczyste podsumowanie IX Festiwalu Małych Form Teatralnych. Burmistrz Kazimierz Jańczuk podziękował wszystkim organizatorom, instruktorom pracującym z młodzieżą oraz samym młodym aktorom. Przed dekoracją laureatów głos zabrała także Małgorzata Boratyńska, która przyznała, że jurorom bardzo trudno było ocenić spektakle i wybrać najlepszy. Oprócz nagród i wyróżnień za indywidualne kreacje aktorskie jury przyznało kilka innych nagród, doceniając pracę zarówno zespołów młodzieży, jak i nauczycieli. Nagrodę za muzykę otrzymały instruktorki Dorota Jankowska za spektakl „Bajka o niedocenionej potędze nauki, talentu i marzeniach” (Zespól Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej) oraz Ewa Cielesz za przedstawienie „Poczta” (Konstanciński Dom Kultury). Za najlepszą scenografię i kostiumy jury wyróżniło trzy spektakle „Powołanie Samuela” (Zespół Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej), „Kapryśna księżniczka” (Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy) i „Królewna Śnieżka” (Zespół Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego). Natomiast nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała Dorota Jankowska za spektakl „Bajka o niedocenionej potędze nauki, talentu i marzeniach” (Zespól Szkół nr 3). Wyróżniono również wszystkich aktorów Zespołu Szkół nr 4 w Słomczynie („Mały Książe”), Zespołu Szkół nr 1 („Powołanie Samuela”) oraz Konstancińskiego Domu Kultury („Poczta”).

Grand Prix festiwalu otrzymał spektakl „Odwaga w życiu pomaga”, który wraz z instruktorką Elżbietą Ćwiklińską przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy. Kryształową statuetkę z rąk burmistrza Kazimierza Jańczuka oraz dyplom i gratulacje od Edyty Markiewicz-Brzozowskiej, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury odebrała Elżbieta Ćwiklińska. Burmistrz pogratulował również Małgorzacie Myszkowskiej, dyrektor szkoły, która podziękowała twórcom spektaklu za zaangażowanie. Po gromkich brawach, którymi publiczność nagrodziła tegorocznego laureata burmistrz tradycyjnym uderzeniem w gong zamknął IX festiwal i zaprosił wszystkich na przyszłoroczny.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Wielka IMPROFF-izacja
w Konstancinie!


W weekend 1 i 2 października, w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Żeromskiego w Konstancinie, odbył się I Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 3dwa1 IMPROFF. W ciągu dwóch dni na konstancińskiej scenie wystąpiła czołówka polskich grup, zajmujących się improwizacją teatralną. Gwiazdą festiwalu był kanadyjski zespół komików - Uncalled For.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.959 )