WiadomośćCzy Konstancin będzie w I strefie biletowej?
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa 25 października 2017 - 12:04:22


Czy Konstancin będzie
w I strefie biletowej?


W przyszłym roku autobusy z Konstancina-Jeziorny mają ruszyć nową trasą, łączącą Powsin z Kabatami. Dzięki temu mieszkańcy znacznie szybciej będą mogli dotrzeć do stacji metra w Warszawie. Samorządowcy starają się również o przedłużenie pierwszej strefy biletowej, która obecnie zaczyna się w Klarysewie. Nie wiadomo tylko czy miałaby objąć całą gminę czy tylko jej część.


Od dłuższego czasu władze naszej gminy przygotowują się do przyszłorocznych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Otwarcie nowego połączenia Wilanowa i Ursynowa ulicami Korbońskiego, Rosnowskiego i Relaksową (czyli tzw. Nowokabacka) umożliwi szybki dojazd do stacji Metra na Kabatach. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądała komunikacja po 1 stycznia 2018 r. Prawdopodobnie trasy większości linii zostaną skierowane do stacji metra Kabaty. Trwają intensywne konsultacje wszystkich zainteresowanych stron, także samorządów sąsiednich dzielnic.

Reklamy Google:


Między osiedlem Grapa, a stacją metra Kabaty ma kursować nowy, ekologiczny autobus o napędzie elektrycznym. Jego pętla miałaby zostać zbudowana na Grapie, przy ul. Wilanowskiej, za rondem Jana Pawła II. Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie dał podwarszawskim gminom zielone światło na rozszerzenie I strefy, w której bilety dla pasażerów są znacznie tańsze. Władze naszego miasta chcą skorzystać z tej możliwości. Jednak wśród samorządowców nie ma jednomyślności czy I strefa powinna objąć całą gminy czy tylko jej część.

Warto pamiętać, że pasażerowie mniej zapłacą za bilety w I strefie, ale te koszty spadną na gminny budżet czyli na wszystkich mieszkańców, którzy pośrednio zapłacą za komunikację miejską. Dlatego burmistrz Kazimierz Jańczuk uważa, że należałoby pilotażowo zacząć od wydłużenia I strefy biletowej z Klarysewa do Grapy. Głównie na potrzeby nowej, "ekspresowej" linii, która ma kursować do Metra Kabaty. Jednak radny Tomasz Nowicki zabiega o to, by I strefa objęła całą gminę.

"Zwiększy się liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej" - uzasadnia radny Tomasz Nowicki, który namawia zarówno radnych, jak i mieszkańców do poparcia swojego pomysłu. Liczy, że szybki, tańszy i dostępny na terenie całej gminy transport zachęci wielu kierowców do przesiadki w autobusy, co z kolei zmniejszy korki w naszym mieście. Radny przywołuje przykład Marek, w których po wprowadzeniu I strefy o 7% zwiększyła się liczba pasażerów. Tomasz Nowicki wystąpił do burmistrza o analizę kosztów wydłużenia I strefy, przedstawienia jej Radzie Miejskiej do przedyskutowania i organizację konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie zmian w komunikacji.

Końcówka roku zapowiada się więc pracowita dla samorządowców. Miejmy nadzieję, że wypracują kompromis i wybiorą korzystne rozwiązania dla mieszkańców.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Konsultacje społeczne
w sprawie komunikacji


Burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna ogłosił konsultacje społeczne w sprawie komunikacji publicznej świadczonej autobusami linii L14, L15, L16, L21 i L28. Konsultacje prowadzone będą od 25 września do 6 października.Od stycznia szybciej
i taniej do Kabat?


Trwają przygotowania do zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. Od 1 stycznia autobusy mają ruszyć nową trasą, łączącą Powsin z Kabatami. Dzięki temu droga z naszego miasta do stacji metra w Warszawie ma trwać tylko kilkanaście minut. Władze miasta starają się również o przedłużenie pierwszej strefy biletowej - z Klarysewa do Grapy.Kiedy powstanie skrót
w stronę Ursynowa?


Mieszkańcy Konstancina z niecierpliwością czekają na zakończenie budowy nowego skrótu drogowego, który połączy Ursynów z Wilanowem. Początkowo zakładano, że tzw. ul. Nowokabacka (ulice Korbońskiego i Rosnowskiego) powstanie latem. Teraz wiadomo, że droga, która znacznie skróci dojazd z Konstancina na Ursynów, zostanie otwarta prawdopodobnie pod koniec roku.Z Konstancina do metra
w 15 minut?


W Konstancinie-Jeziornie zapowiada się komunikacyjna rewolucja. Latem ma zostać otwarta ul. Nowokabacka, która połączy Wilanów z Ursynowem i umożliwi mieszkańcom naszej gminy szybkie dotarcie do stacji metra. Władze naszego miasta zapowiadają uruchomienie nowej linii autobusowej, która od początku przyszłego roku ma kursować tą trasą. Ponadto burmistrz będzie zabiegał o wytyczenie buspasa na ul. Warszawskiej, by autobusy ominęły poranne i popołudniowe korki.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3484 )