WiadomośćXIV Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 31 marca 2017 - 15:39:55


XIV Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W weekend w Konstancińskim Domu Kultury odbył się XIV Festiwal Małych Form Teatralnych. Grand Prix w kategorii gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne zdobył spektakl "Kto pociąga za sznurki" Zespołu Szkół nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Natomiast spektakl "Druga twarz" Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego wygrał rywalizację szkół podstawowych. Przez dwa dni publiczność obejrzała aż 16 różnorodnych spektakli.


W konkursie wzięło udział 8 spektakli, które przygotowali uczniowie i nauczyciele z konstancińskich szkół. Oceniło je jury, w którym zasiedli reżyser Radosław Dunaszewski oraz aktorzy Lidia Sycz oraz Leszek Zduń. "Mieliśmy jak zwykle trudne zadanie, chociaż obie główne nagrody przyznaliśmy dość jednomyślnie" - ogłaszając werdykt, przyznał przewodniczący jury Leszek Zduń. "Oba spektakle wyróżniały się spójnością muzyki, słowa, gry aktorskiej, elementów ruchu, tematu i w ogóle całego klimatu przedstawienia" - dodał aktor.

Reklamy Google:


Grand Prix w kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zdobyła sztuka Zespołu Szkół nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wojewódzkiej "Kto pociąga za sznurki". Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest jedna z uczennic - Antonina Dobrowolska. W przygotowaniu przedstawienia pomagała również nauczycielka Irena Kauczor. Sztuka skłania do refleksji nad życiem oraz rolami, które niekiedy w nim gramy. Miejscem akcji jest teatr lalek, w którym każda z kukiełek reprezentuje różne, naganne postawy życiowe. Spektakl otrzymał także nagrodę za charakteryzację oraz za indywidualne kreacje aktorskie dla Joanny Górniaszek oraz Maksymiliana Goska.

Natomiast w kategorii szkół podstawowych jurorom najbardziej spodobał się spektakl "Druga twarz", przygotowany przez młodych aktorów z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego przy ul. Bielawskiej oraz nauczycielkę Agnieszkę Bartosz-Goleniowską. Nagrodzono także Darię Długozimę, która w tej sztuce zagrała główną rolę. Przejmujący spektakl opowiada o wyobcowaniu, poszukiwaniu przyjaźni oraz zagrożeniach, które mogą nieść ze sobą znajomości na portalach społecznościowych.

Oprócz indywidualnych nagród dla aktorów jury wyróżniło także grupowe kreacje w spektaklach "Baśniowy ambaras" Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie oraz "Kołyszemy się, kołyszemy" Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego. Ponadto spektakl przygotowany przez nauczycielkę Ewę Cielesz opowiadający o życiu i tragicznej śmierci bohaterskiej "Inki" został wyróżniony także za wyjątkowe opracowanie muzyczne. Nagrody laureatom wręczali przedstawiciele jury oraz wiceburmistrz Ryszard Machałek i Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury.

Uroczystość poprzedził spektakl pozakonkursowy "Biurok - racja" grupy teatralnej Miniatura z Konstancińskiego Domu Kultury. Zabawna i zarazem skłaniająca do refleksji sztuka była zapowiedzią drugiego dnia festiwalu. W niedzielę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru publiczność obejrzała bowiem 7 spektakli przygotowanych przez młodzieżowe grupy teatralne. Wystąpili młodzi aktorzy nie tylko z Konstancina-Jeziorny, lecz także z Piaseczna oraz z Wilanowa. Na scenie Hugonówki swoje spektakle zaprezentowały grupy teatralne Konstancińskiego Domu Kultury, Teatrzaki i Za drzwiami oraz gościnnie - Grupa Zgraja z Zielonej Szkoły Marzeń z Piaseczna, Teatr Expoart Grupy Instruktorskiej Nasz Teatrzyk z Piaseczna, Grupa Teatralna Centrum Kultury Wilanów oraz Teatr Etna Centrum Kultury w Piasecznie.

Dwudniowy, rodzinny festiwal, który przyciągnął do Hugonówki wielu sympatyków teatru, poprowadził znany aktor Michał Tomala. Na kolejny, jubileuszowy XV Festiwal Małych Form Teatralnych zapraszamy za rok.

Nagrody za indywidualne kreacje aktorskie:
1. Izabela Bakun za rolę w spektaklu "Dworzec ludzkich nadziei"
2. Mateusz Świderski za rolę w spektaklu "Dworzec ludzkich nadziei"
3. Marianna Żyznowska za rolę w spektaklu "Powróżyć, powróżyć"
4. Michalina Szczerba za rolę w spektaklu "Dziwny potwór"
5. Aleks Elwart za rolę w spektaklu "Dziwny potwór"
6. Igor Kostka za rolę w spektaklu "Baśniowy ambaras”
7. Felicja Kostka za rolę w spektaklu "Baśniowy ambaras"
8. Marianna Strzelecka za rolę w spektaklu "Baśniowy ambaras"
9. Daria Długozima za rolę w spektaklu "Druga twarz"
10. Joanna Górniaszek za rolę w spektaklu "Kto pociąga za sznurki"
11. Maksymilian Gosk za rolę w spektaklu "Kto pociąga za sznurki"
12. Katarzyna Śmigielska za rolę w spektaklu "Bajka o poszukiwaniu szczęścia"
13. Maria Dziekońska za rolę w spektaklu "Bajka o poszukiwaniu szczęścia"
14. Natalia Ratajska za rolę w spektaklu "Bajka o poszukiwaniu szczęścia"
15. Halina Łukaszewicz za rolę w spektaklu "Kołyszemy się, kołyszemy"

Źródło: Konstanciński Dom Kultury

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

XIII Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Grand Prix XIII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Konstancinie-Jeziornie zdobył Zespół Szkół nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wojewódzkiej za spektakl "Zielona Gęś ma się dobrze". W festiwalu, który w sobotę i niedzielę odbył się w Hugonówce, wzięły udział dzieci i młodzież z konstancińskich szkół oraz grup teatralnych Konstancińskiego Domu Kultury.



XII Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Grand Prix XII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Konstancinie-Jeziornie zdobył Zespół Szkół nr 2 za spektakl "Ja chłopiec". W festiwalu, który w sobotę i niedzielę odbył się w Hugonówce, wzięły udział dzieci i młodzież z konstancińskich szkół oraz grup teatralnych Konstancińskiego Domu Kultury.



XI Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W weekend 29 i 30 marca w Konstancinie-Jeziornie odbył się XI Festiwal Małych Form Teatralnych, w którym wzięła udział młodzież ze wszystkich konstancińskich szkół oraz grupy teatralne z Konstancińskiego Domu Kultury. Grand Prix festiwalu, który pierwszy raz odbył się w Hugonówce przy ul. Mostowej 15, zdobyła grupa Miniatury, ucząca się teatralnego kunsztu w Konstancińskim Domu Kultury pod okiem Ewy Cielesz.



X Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W sobotę i niedzielę 16-17 marca w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie odbył się jubileuszowy X Festiwal Małych Form Teatralnych, którego organizatorem był Konstanciński Dom Kultury. Jury obejrzało i oceniło 11 spektakli przygotowanych przez konstancińskie szkoły oraz grupy teatralne z KDK. W tym roku Grand Prix zdobył Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie, który przygotował sztukę pt. "Bajka o królu, który chciał być dziadkiem".



IX Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Ostatni weekend w Konstancinie-Jeziornie upłynął pod znakiem teatru, ponieważ w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 odbył się IX Festiwal Małych Form Teatralnych. W konkursie wzięło udział 12 spektakli przygotowanych przez gminne szkoły oraz Konstanciński Dom Kultury. Tegoroczne Grand Prix zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy za spektakl „Odwaga w życiu pomaga”, który jury uznało za najlepszy.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3238 )