WiadomośćXIII Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 14 marca 2016 - 07:28:37


XIII Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Grand Prix XIII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Konstancinie-Jeziornie zdobył Zespół Szkół nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wojewódzkiej za spektakl "Zielona Gęś ma się dobrze". W festiwalu, który w sobotę i niedzielę odbył się w Hugonówce, wzięły udział dzieci i młodzież z konstancińskich szkół oraz grup teatralnych Konstancińskiego Domu Kultury.


O tegoroczne Grand Prix festiwalu ubiegało się 10 spektakli przygotowanych przez dzieci, młodzież i nauczycieli z konstancińskich szkół oraz z grup teatralnych działających przy Konstancińskim Domu Kultury. Przez 13 lat młodzi artyści zdążyli już przyzwyczaić festiwalową publiczność do niezwykle wysokiego poziomu artystycznego. Jednak, co przyznało jury, ogłaszając wyniki, tegoroczną edycję wyróżniało to, że wiele spektakli poruszało niezwykle poważną tematykę. Młodzi aktorzy wzięli na warsztat "dorosłe" problemy, starając się odpowiedzieć na ważne pytania, dotyczące kondycji człowieka. Nie zabrakło również humorystycznych przedstawień, opisujących polską rzeczywistość i nasze narodowe cechy.

Reklamy Google:


W sobotę, 12 marca na deskach sceny w Hugonówce można było obejrzeć wszystkie konkursowe przedstawienia. Natomiast w niedzielę, 13 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu i dekoracja laureatów. Jury, w którym zasiedli aktorzy Jolanta Żółkowska, Leszek Zduń oraz reżyser Radosław Dunaszewski, miało niezwykle trudne zadanie.

"Oglądając wasze spektakle, byliśmy bardzo zadowoleni" - odczytując werdykt, przyznał Leszek Zduń, przewodniczący jury. "Bo każdy zespół zaprezentował coś żywego, coś swojego, dużo uśmiechu, słońca i nawet mimo trudnych tematów, dużo radości z przebywania na scenie, a to jest najważniejsze w ruchu teatralnym, do którego was zachęcam. Wasza wyobraźnia krąży w bardzo dobrych rejonach i niech poszerza swoje granice. Kochani bawcie się w teatr, uprawiajcie teatr, bo oglądać was na scenie to prawdziwa przyjemność." - dodał aktor. Nagrody, kwiaty, statuetki i dyplomy wręczali Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury oraz Ryszard Machałek, wiceburmistrz Konstancina-Jeziorny.

Za najlepszą muzykę wyróżniono grupę KDK Teatrzaki za spektakl "Klinika lalek", przygotowany pod okiem Ewy Cielesz. Nagrodę za choreografię odebrała Inna Rybczuk (grupa KDK Miniatura) za spektakl "Zgniła woda". Najlepsza scenografia, zdaniem jurorów, była w sztuce "Samotna", przygotowanej przez ZS im. Wł. S. Reymonta, a kostiumy największe wrażenie robiły w przedstawieniach "Narzekanie na Adama" (ZS nr 1) oraz "Klinika lalek" (KDK Teatrzaki). Nagrodę za najlepszą grupową kreację aktorską przyznano Teatrzakom za "Klinikę lalek", a za scenariusz wyróżniono Małgorzatę Gozdołek, Adriannę Mańkowską-Rzezak - nauczycielki z ZS nr 4 w Słomczynie, które wraz z uczniami przygotowały spektakl "Czerwony Kapturek szuka księcia". Jury wyróżniło również kilku młodych aktorów za indywidualne role, a także przyznało nagrodę specjalną za "Boskie poczucie humoru" dla siostry Terezjanny, która wraz z uczniami ZS nr 1 przygotowała sztukę "Narzekanie Adama".

Główną nagrodę, Grand Prix XIII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Konstancinie-Jeziornie zdobyło przedstawienie "Zielona Gęś ma się dobrze" Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej. "Decyzję podjęliśmy jednogłośnie" - werdykt uzasadniał Leszek Zduń. "Zadecydowało to, że spektakl był bardzo spójny. Właściwe podejście do tematu i brawurowe wykonanie, czego wam gratulujemy" - dodał juror. Statuetkę młodym aktorom wręczył Ryszard Machałek. Następnie wiceburmistrz zamknął tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnym uderzeniem w gong.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę dla najlepszego spektaklu zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego za sztukę "Ja chłopiec", a dwa lata temu grupa teatralna KDK Miniatura. Oba spektakle wraz z młodzieżą przygotowała Ewa Cielesz. Instruktorka teatralna, mająca na swoim koncie najwięcej festiwalowych nagród, w tym roku nie obroniła tytułu.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

XII Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Grand Prix XII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Konstancinie-Jeziornie zdobył Zespół Szkół nr 2 za spektakl "Ja chłopiec". W festiwalu, który w sobotę i niedzielę odbył się w Hugonówce, wzięły udział dzieci i młodzież z konstancińskich szkół oraz grup teatralnych Konstancińskiego Domu Kultury.XI Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W weekend 29 i 30 marca w Konstancinie-Jeziornie odbył się XI Festiwal Małych Form Teatralnych, w którym wzięła udział młodzież ze wszystkich konstancińskich szkół oraz grupy teatralne z Konstancińskiego Domu Kultury. Grand Prix festiwalu, który pierwszy raz odbył się w Hugonówce przy ul. Mostowej 15, zdobyła grupa Miniatury, ucząca się teatralnego kunsztu w Konstancińskim Domu Kultury pod okiem Ewy Cielesz.X Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W sobotę i niedzielę 16-17 marca w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie odbył się jubileuszowy X Festiwal Małych Form Teatralnych, którego organizatorem był Konstanciński Dom Kultury. Jury obejrzało i oceniło 11 spektakli przygotowanych przez konstancińskie szkoły oraz grupy teatralne z KDK. W tym roku Grand Prix zdobył Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie, który przygotował sztukę pt. "Bajka o królu, który chciał być dziadkiem".IX Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Ostatni weekend w Konstancinie-Jeziornie upłynął pod znakiem teatru, ponieważ w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 odbył się IX Festiwal Małych Form Teatralnych. W konkursie wzięło udział 12 spektakli przygotowanych przez gminne szkoły oraz Konstanciński Dom Kultury. Tegoroczne Grand Prix zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy za spektakl „Odwaga w życiu pomaga”, który jury uznało za najlepszy.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.2765 )