WiadomośćWilla Gryf dla mieszkańców Grapy w Konstancinie
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 14 kwietnia 2015 - 08:36:07


Willa Gryf dla mieszkańców Grapy

Władze miasta planują zaadaptować na cele publiczne zabytkową willę "Gryf", która znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Sobieskiego 13. Dotychczas kamienicę z początku XX w. zamieszkują lokatorzy komunalni. W przyszłości willa ma zastąpić zamkniętą filię Konstancińskiego Domu Kultury na Grapie.


W tym roku zostanie zamknięta filia Konstancińskiego Domu Kultury, która mieści się na pierwszym piętrze budynku przy ul. Sobieskiego 6. Samorząd przez 10 lat wynajmował pomieszczenia od Spółdzielnia Lokatorsko-Własnościowej. Większość zajęć została już przeniesiona do Hugonówki lub do budynków KDK w Mirkowie przy ul. Jaworskiego.

Jednak samorząd nie chce pozbawić mieszkańców Grapy ogólnodostępnego miejsca spotkań. Dlatego też władze miasta już w tym roku jedno z mieszkań znajdujących się w willi "Gryf" mają zaadaptować na potrzeby kół seniora. Jeśli pomysł burmistrza, zaakceptuje Rada Miejska, w przyszłości cała willa ma być przeznaczona na cele publiczne m.in. kulturalne.

Reklamy Google:


Willa "Gryf" należy do najpiękniejszych zabytków Konstancina-Jeziorny. Okazała kamienica przypominająca gotycko-renesansowy zameczek powstała między 1902 i 1905 rokiem. Zaprojektował ją wybitny architekt Bronisław Czosnowski. Przed pierwszą wojną światową powstał w niej pensjonat. Po drugiej wojnie światowej willę przejęło państwo i do 1989 roku był w niej dom dziecka. Następnie kuratorium oświaty zakwaterowało w niej rodziny nauczycieli. Obecnie budynek należy do gminy.

Kamienica wymaga remontu, ale w porównaniu z innymi konstancińskimi zabytkami, jest dość zadbana. "Gryf" znajduje się w zalesionej okolicy, a kilka lat temu na rozległej posesji wokół budynku powstał gminny plac zabaw. Burmistrz uważa, że to dobre miejsce na cele publiczne, by mieszkańcy, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli i seniorzy z pobliskiego osiedla mieli swoje miejsce spotkań, świetlicę, która mogłaby pełnić funkcję filii domu kultury. W przyszłości mogłaby się w niej znaleźć również biblioteka. Lokatorzy "Gryfu" zostaliby wykwaterowani do innych mieszkań.

W ciągu kilku najbliższych lat na podobne cele publiczne ma być przeznaczona także inna komunalna kamienica - willa "Corso", znajdująca się w Skolimowie przy ul. Moniuszki 22. Natomiast w innej części Skolimowa, w ostatnią sobotę w remizie strażackiej OSP Skolimów przy ul. Pułaskiego 72 został uroczyście otwarty Kulturalny Klub "Drabina". Codziennie będą w nim prowadzone różnorodne zajęcia dla mieszkańców w każdym wieku.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Kulturalny Klub "Drabina" w Skolimowie

W sobotę 11 kwietnia w Budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Pułaskiego 72 w Konstancinie-Jeziornie odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie klubu integracji społecznej i rozwoju "Drabina", działającego w ramach Konstancińskiego Domu Kultury. Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy, instruktorzy, Anna Klonowska z KDK oraz radny Tomasz Nowicki.W Skolimowie rusza
klub "Drabina"


W Skolimowie rozpoczyna działalność Kulturalny Klub "Drabina". Spotkanie inauguracyjne dla mieszkańców odbędzie się w sobotę 11 kwietnia o godz. 12:00 w OSP Skolimów przy ulicy Pułaskiego 72 w Konstancinie-Jeziornie.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.2375 )