WiadomośćXI Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 31 marca 2014 - 18:23:13


XI Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W weekend 29 i 30 marca w Konstancinie-Jeziornie odbył się XI Festiwal Małych Form Teatralnych, w którym wzięła udział młodzież ze wszystkich konstancińskich szkół oraz grupy teatralne z Konstancińskiego Domu Kultury. Grand Prix festiwalu, który pierwszy raz odbył się w Hugonówce przy ul. Mostowej 15, zdobyła grupa Miniatury, ucząca się teatralnego kunsztu w Konstancińskim Domu Kultury pod okiem Ewy Cielesz.


Tegoroczna edycja Festiwalu Małych Form Teatralnych z pewnością była wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz odbyła się w Hugonówce. Młodzi aktorzy mogli wystąpić na deskach profesjonalnej sceny, z prawdziwie teatralną oprawą, która umożliwiła twórcom z rozmachem zrealizować swoje spektakle. Publiczność również mogła liczyć na komfortowe warunki, ponieważ ciasne szkolne pomieszczenia, w których dotychczas odbywał się festiwal, zamieniono na przestronną salę teatralną w Hugonówce.

Dwudniowy festiwal rozpoczęły prezentacje konkursowe, w którym wzięło udział 11 spektakli przygotowanych przez młodzież ze wszystkich konstancińskich szkół publicznych, a także przez grupy z Konstancińskiego Domu Kultury i uczniów No Bell Gimnazjum Montessori w Konstancinie-Jeziornie.

Reklamy Google:


Jak co roku, przedstawienia były niezwykle starannie przygotowane od strony technicznej. Na scenie można było podziwiać pomysłowe stroje, charakteryzację oraz scenografią i idealnie dobraną muzykę. Jednak na największą uwagę zasługiwała gra aktorska, której nie powstydziłyby się profesjonalne teatry. Wśród 11 spektakli zaprezentowanych przez młodzież były zarówno dowcipne etiudy kabaretowe, jak i pouczające i wzruszające krótkie spektakle. Każda z grup miała ok. 25 minut, by zaprezentować się na scenie. Spektakle obejrzała nie tylko publiczność, lecz także jury, które bacznie oceniało każdy element przedstawienia. Tegorocznymi jurorami byli znani aktorzy filmowi, teatralni, telewizyjni i dubbingowi: Elżbieta Jędrzejewska, Andrzej Niemirski i Leszek Zduń. Festiwal poprowadziła Małgorzata Jarecka, która zapowiadała każdy występ i przedstawiała twórców.

Niedzielną część festiwalu rozpoczął spektakl dla dzieci pt. "Król Lasu", który wystawił Teatr Banasiów z Warszawy. Po przedstawieniu odbyło się uroczyste podsumowanie festiwalu oraz wręczenie nagród najlepszym twórcom. Tegoroczne Grand Prix zdobyła grupa teatralna Miniatura, która uczy się aktorskiego rzemiosła w Konstancińskim Domu Kultury pod okiem Ewy Cielesz. Statuetkę najlepszym młodym aktorom wręczyli burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz Edyta Markiewicz-Brzozowska - dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury. Młodzi aktorzy, występujący w najlepszym spektaklu festiwalu pt. "Jak wiły wianki wiły", w nagrodę wezmą udział w profesjonalnych warsztatach emisji głosu, które poprowadzi Elżbieta Jędrzejewska.

Grand Prix Festiwalu staje się niezwykle prestiżową nagrodę, o którą zabiegają młodzi aktorzy. W ubiegłym roku statuetka przypadła Zespołowi Szkół nr 4 w Słomczynie, dwa lata temu nagrodę odebrali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy, a w 2011 roku laur również zdobyła grupa teatralna KDK, za inny spektakl Ewy Cielesz.

Jury przyznało także inne nagrody i wyróżnienia. W kategorii najlepsza muzyka wygrał Zespół Szkół nr 3 za spektakl "Życia mała garść" (opiekunki grupy: Dorota Jankowska i Anna Paduch). Za najlepszą interpretację piosenki nagrodzono Milenę Burdelską, która zaśpiewała w tym samym przedstawieniu. Najlepsze kostiumy i scenografię miał spektakl Zespołu Szkół nr 1 w spektaklu "Syrofenicjanka" (opiekun grupy: Siostra Terezjanna). "Choroba telewizyjna" Szkoły Podstawowej nr 6 (opiekunki grupy: Elżbieta Ćwiklińska i Paulina Sikorska-Jaszczuk) została nagrodzona za najlepszy spektakl kabaretowy. Nagrodę za scenariusz odebrała Siostra Terezjanna Zespół Szkół nr 1 za spektakl "Syrofenicjanka". Tytuł najlepszego reżysera przypadł Ewie Cielesz za reżyserię spektaklu "Tajemnica pewnej walizki" grupy teatralnej KDK Teatrzaki. Za najlepszą grupową kreację aktorską nagrodzono młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Słomczynie za spektakl "Poczekalnia" (opiekunki grupy: Adrianna Mańkowska-Rzezak, Małgorzata Gozdołek). Nagroda specjalna przewodniczącego jury Andrzeja Niemirskiego została przyznana No Bell Gimnazjum Montessori za spektakl "Stąd nic nie widać" (opiekun grupy: Beata Sawicka).

W kategorii Indywidualna Kreacja Aktorska nagrodzono:
1. Stanisław Łukaszewicz - za rolę latawca w spektaklu "Jak wiły wianki wiły" oraz za rolę Doktora w spektaklu "Bez łebka wygrywa".
2. Szymon Burdalski za rolę w spektaklu "W świecie barw".
3. Hubert Jańczak za rolę w spektaklu "Tajemnica pewnej walizki".
4. Ryszard Banecki za rolę w spektaklu "Poczekalnia".
5. Sasza Hairulin za rolę w spektaklu "Jak wiły wianki wiły".
6. Zuzanna Lausz za rolę w spektaklu "Poczekalnia".
7. Aleksandra Stańska za rolę w spektaklu "Syrofenicjanka".
8. Kaja Kostka za rolę w spektaklu "Choroba telewizyjna".
9. Maja Wojciechowska za rolę w spektaklu "Tajemnica pewnej walizki".
10. Wiktoria Niewdana za rolę w spektaklu "Stąd nic nie widać".
11. Zuzanna Strzelecka za rolę w spektaklu "Poczekalnia".

Na zakończenie festiwalu burmistrz podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom za niezwykle udaną imprezę i tradycyjnym uderzeniem w gong oficjalnie zamknął XI Festiwal Małych Form Teatralnych, zapraszając wszystkich na przyszłoroczną edycję.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:


X Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

W sobotę i niedzielę 16-17 marca w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie odbył się jubileuszowy X Festiwal Małych Form Teatralnych, którego organizatorem był Konstanciński Dom Kultury. Jury obejrzało i oceniło 11 spektakli przygotowanych przez konstancińskie szkoły oraz grupy teatralne z KDK. W tym roku Grand Prix zdobył Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie, który przygotował sztukę pt. "Bajka o królu, który chciał być dziadkiem".

IX Festiwal Małych Form Teatralnych - relacja

Ostatni weekend w Konstancinie-Jeziornie upłynął pod znakiem teatru, ponieważ w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39 odbył się IX Festiwal Małych Form Teatralnych. W konkursie wzięło udział 12 spektakli przygotowanych przez gminne szkoły oraz Konstanciński Dom Kultury. Tegoroczne Grand Prix zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6 w Opaczy za spektakl „Odwaga w życiu pomaga”, który jury uznało za najlepszy.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.1829 )