WiadomośćWpływ fast foodów na zdrowie jamy ustnej
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 22 lipca 2022 - 11:27:58

Wpływ fast foodów na zdrowie jamy ustnej
Choć wiele osób uwielbia jedzenie typu fast food, to z pewnością spożywanie tego typu posiłków nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Częste sięganie po burgery, pizzę, smażone frytki, a także napoje gazowane może doprowadzić do wielu chorób, w tym również tych dotyczących jamy ustnej. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się więcej na temat wpływu jedzenia fast foodów na zęby i dziąsła.Nie możesz wyobrazić sobie dnia lub tygodnia bez zjedzenia pizzy, hamburgera czy frytek? Musisz wiedzieć, że cierpi na tym Twoja jama ustna. Fast foody to posiłki pełne białego pieczywa, kalorycznych sosów i wysokotłuszczowego mięsa. Takie połączenie oznacza fermentację i prowadzi do pozostawiania resztek w rowkach zębów. Miejsca te są niezwykle trudne do wyczyszczenia i stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii, których toksyny uszkadzają szkliwo i wywołują choroby dziąseł.

Fast food a zdrowie zębów

Bakterie znajdujące się w jamie ustnej najszybciej rozwijają się na cukrach prostych, które pojawiają się w posiłkach bogatych w węglowodany. W wyniku reakcji bakterii z cukrami dochodzi do powstania kwasów, które niszczą szkliwo i mogą doprowadzić do próchnicy. Podobnie jest w przypadku słodzonych napojów gazowanych, tak często dodawanych przecież do zestawów fast food. Jedna mała puszka popularnego napoju gazowanego może zawierać nawet dziesięć łyżeczek cukru, czyli więcej, niż wynosi dzienna zalecana dawka tego organicznego składnika pokarmowego. Spożywanie tego typu napojów może wiązać się z dolegliwościami zdrowotnymi, np. z chorobami serca, otyłością, stłuszczeniem wątroby, zapaleniem stawów i cukrzycą. Ta ostatnia wymieniona choroba może mieć także związek z regularnym sięganiem po fast foody. Cukrzyca prowadzi również do problemów z zębami, a osoby, które się z nią borykają, są bardziej narażone na choroby przyzębia.

W posiłkach typu fast food znajdują się też duże ilości soli. Bania wykazują, że standardowe danie tego rodzaju zawiera nawet 1300 mg sodu, co daje ponad połowę zalecanej dawki soli na jeden dzień. Wytrzymałość zębów związana jest z obecną w nich ilością wapnia, a spożywanie posiłków fast food, zawierających sporo soli, skutkuje wydalaniem go z organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty zębów.

Jak zadbać o zdrowie zębów?

Bardzo istotna w kontekście zdrowia zębów jest rezygnacja z fast foodów lub chociaż drastyczne ograniczenie ich spożycia. Postaw na zbilansowaną dietę, w której cukry proste zostaną zastąpione przez węglowodany złożone. Skorzystaj z licznych ofert cateringu dietetycznego lub gotuj samodzielnie w domu.

Drugim ważnym aspektem jest planowanie posiłków i przekąsek z wyprzedzeniem. Odzwyczaisz się od sięgania po fast foody, kiedy będziesz częściej samodzielnie przygotowywać jedzenie i dzielić je na porcje. Przykładowo – ugotuj ryż lub kaszę dzień wcześniej i przechowuj w lodówce. Wprowadź do swojej diety zdrowe przekąski. Zamień chipsy i słodycze na różne rodzaje serów, jajka czy warzywa do chrupania.

Nie zapominaj o prawidłowej higienie jamy ustnej. Jeśli zdarzy Ci się zjeść posiłek typu fast food, trzydzieści minut po tym dokładnie wyczyść swoje zęby. Użyj także nici dentystycznych. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, ogranicz się do przepłukania ust wodą i żucia gumy bez cukru. Więcej przydatnych porad znajdziesz na blogu https://denthelp.pl/blog/

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy w tekście, fast foody i słodkie napoje gazowane nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej. Mogą powodować próchnicę i występowanie ubytków, a także doprowadzić do otyłości, stłuszczenia wątroby, zapalenia stawów, chorób serca i cukrzycy. Jeśli jednak zdarzy Ci się sięgnąć po tego typu posiłek, zadbaj o kompleksową higienę jamy ustnej, używając dobrej pasty do zębów, skutecznego płynu do płukania oraz nici dentystycznych. Pamiętaj jednak, że "jesteś tym, co jesz". Najlepsza będzie całkowita rezygnacja z posiłków bogatych w cukry proste połączone z tłuszczami.

Materiał partneraŹródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3692 )