WiadomośćUwaga! Kolejne próby oszustwa w Konstancinie
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 05 lutego 2018 - 13:44:19


Uwaga! Kolejne próby oszustwa w Konstancinie

Kolejne przypadki działania oszustów w Konstancinie. W poniedziałek, 5 lutego aż osiem razy usiłowano oszukać starsze osoby metodami na wnuczka i policjanta. Na szczęście niedoszłe ofiary nie przekazały pieniędzy oszustom i skontaktowały się z Policją.


"Prosimy o ostrzeżenie mieszkańców Konstancina-Jeziorny o oszustach, którzy próbują wyłudzić pieniądze metodami na wnuczka i policjanta. Dzisiaj otrzymaliśmy aż osiem sygnałów w tej sprawie" - zwrócił się do nas z apelem kom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. Niedoszłe ofiary nie przekazały jednak pieniędzy oszustom i skontaktowały się z Policją. Być może jednak kolejne próby oszustwa będą skuteczne.

Reklamy Google:


Metoda działania oszustów polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny, wnuczek, wnuczka lub dalszy krewny. Na początku rozmowy przepraszają, że długo się nie kontaktowali. Prowadzą rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z rodziną, a także w zmyśloną przez nich historię o kłopotach finansowych czy też planowanych inwestycjach.

Następnie informują, że znaleźli się w takiej sytuacji, że pilnie potrzebują pożyczyć pieniędzy. Jako powód mogą podawać potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania lub okazyjny zakup samochodu itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, gdy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie.

Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumacząc, że po gotówkę przyjedzie ich znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Metoda "na policjanta" polega natomiast na podszywaniu się oszustów pod funkcjonariuszy Policji. Takie osoby próbują wyłudzić pieniądze np. pod pretekstem chronienia oszczędności lub wsparciu policyjnej akcji. W styczniu starsza kobieta zamówiła taksówkę, aby wypłacić z banku 50.000 zł, bo "policjant" tak kazał. Czujnością wykazał się jednak taksówkarz, który słuchającej tej historii skontaktował się z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie, co pozwoliło na uchronienie kobiety przed oszustwem. Kolejna kobieta przez ogrodzenie własnej posesji na żądanie "policjanta" wyrzuciła przez ogrodzenie na ulicę 30.000 zł. W gminie Lesznowola starsze małżeństwo fałszywym policjantom przekazało natomiast 100 tys. złotych.

Pamiętajmy, że prawdziwy policjant nigdy nie zażąda, byś wypłacił mu swoje pieniądze. Powtarzajmy to rodzicom i dziadkom. Zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich naiwnych nie brakuje i wśród młodych.

Zakupowe okazje domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:
- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę, zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on pomocy finansowej,
- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych. Nie dawajmy pieniędzy żadnym obcym osobom, a w żadnym wypadku nie dokonujmy przelewu pieniędzy na konto nieznajomych osób,
- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI - pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych),
- pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań, uważajmy na tzw. siostrzenice, wnuczki, kuzynów, zakupy po okazyjnej cenie czy rzekomych pracowników administracji.

Źródło: KPP w Piasecznie

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościPolicja ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze, podając się za rodzinę:
Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3604 )