WiadomośćPomosty nad Jeziorką w Konstancinie
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 17 lipca 2017 - 12:41:24


Pomosty nad Jeziorką
w Konstancinie


Nad Jeziorką w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Warszawskiej powstał pomost rekreacyjno-widokowy, z którego mogą korzystać zarówno spacerujący, jak i kajakarze. Kosztował 180 tys. złotych. Nad rzeką mają powstać jeszcze dwa pomosty - w Parku Zdrojowym oraz przy Hugonówce. Jednak z powodu przedłużających się formalności zostaną zbudowane prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.


Nasze miasto postanowiło wesprzeć rozwój turystyki nad Jeziorką. Przed ponad stu laty nad rzeką wypoczywali letnicy i kuracjusze. Były kąpieliska, przystanie dla łódek i ścieżki spacerowe. Co prawda, raczej nie ma szans, że nad Jeziorką znów powstaną plaże, ale od kilku lat trwa ożywienie nadrzecznej turystyki. Wzdłuż rzeki powstały ścieżki spacerowe, parkowe nadbrzeże zostało uporządkowane, a na wodę wrócili kajakarze. Tereny nad Jeziorką mają uatrakcyjnić nowe pomosty.

Reklamy Google:


Nad rzeką, przy ul. Warszawskiej, między jazem spiętrzającym wodę, a mostem powstał nowy pomost rekreacyjno-widokowy. Drewniana konstrukcja na odnodze rzeki może służyć zarówno kajakarzom, jak i spacerującym, którzy będą mogli z pomostu podziwiać krajobraz. Pomost jest oświetlony latarniami, znajdują się na nim ławki oraz kosze na śmieci. Budowę planowano od kilku lat i wreszcie urzędnikom udało się ją zrealizować. Pomost kosztował 180 tys. złotych. Nad Jeziorka mają powstać jeszcze dwie podobne konstrukcje, ale prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Urzędnikom plany pokrzyżowały przedłużające się formalności.

Kolejny pomost w tym roku miał powstać przy ulicy Mostowej, przy Hugonówce. Główne wejście na pomost miało prowadzić przez dwa istniejące filary dawnej bramy wejściowej do willi, obecnej siedziby Konstancińskiego Domu Kultury. Miał być dość duży, drewniany, zbudowany na stalowych palach, wbitych w wodę. Jednak urzędnicy zaplanowali go z nieco za dużym rozmachem. Okazało się bowiem, że konstrukcja częściowo znalazłaby się na prywatnych gruntach, na co magistrat nie uzyskał zgody właściciela. "Konieczne jest więc przeprojektowanie tego pomostu, tak by jego lokalizacja znajdowała się wyłącznie na działce będącej własnością Skarbu Państwa" - tak urząd uzasadnia opóźnienie inwestycji. Z uwagi na te komplikacje budowa, która może pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych, ma się zacząć dopiero w przyszłym roku - jeśli do tego czasu urzędnicy i architekci uporają się z projektem i uzyskają wszystkie niezbędne zgody.

Przedłużają się też prace projektowe i uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej i Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piasecznie, w celu uzyskania decyzji wodno-prawnej umożliwiającej budowę kolejnego, podwójnego pomostu w Parku Zdrojowym, na tzw. stawie Gołąbka. Mają tam powstać dwa, typowo kajakowe pomosty. Do stawu prowadzi odnoga Jeziorki. Będzie mogło tam cumować 12 kajaków. Pomosty będą całkowicie drewniane. W tym roku urzędnicy mają zamiar dopełnić wszystkich formalności, tak by budowa mogła rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Pomosty mają więc być gotowe przed przyszłorocznym sezonem kajakowym.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Pomosty nad Jeziorką
w Konstancinie


W tym roku nad Jeziorką w Konstancinie-Jeziornie powstaną pomosty rekreacyjno-widokowe, które będą służyć zarówno spacerującym, jak i kajakarzom. Pierwszy z nich zostanie wybudowany na odnodze rzeki przy ul. Warszawskiej, obok ronda Jana Pawła II. Kolejne zaplanowano w Parku Zdrojowym oraz przy ul. Mostowej, obok Konstancińskiego Domu Kultury. Natomiast przy ul. Pułaskiego nad Jeziorką ma powstać przystanek rowerowo-kajakowy.Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://konstancin24.eu/news.php?extend.3368 )