Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Dożynki Gminne - galeria zdjęć! (czytaj więcej...)


Dożynki Gminne
- galeria zdjęć!


Z tradycyjną pieśnią na ustach rozpoczęły ludowe zespoły Kawęczynek i Powsinianie Gminne Dożynki 2010 w Opaczy, prowadząc uroczysty korowód przebogatych wieńców i potężnych chlebów dożynkowych z większości sołectw znajdujących się na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna. W barwnym pochodzie przeszli sołtysi i przedstawiciele wsi: Bielawy, Cieciszewa, Ciszycy, Czernideł, Dąbrówki, Gassów, Habdzina, Kawęczynka, Łęg, Opaczy i Słomczyna.


Gospodarzami i organizatorami tegorocznego święta byli mieszkańcy Opaczy wraz ze starostami: Agnieszką Kulczyk i Zbigniewem Trzewikiem oraz sołtysem Małgorzatą Osuch. We wspaniałym święcie płodów rolnych 2010 uczestniczyły najwyższe władze Konstancina-Jeziorny: Burmistrz UMiG Marek Skowroński, Zastępca Burmistrza Paweł Rutkowski, Przewodniczący Rady Gminnej UMiG Kazimierz Jańczuk, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu Andrzej Należyty oraz radny Stanisław Szen. Byli również przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej: poseł Janusz Piechociński i Minister Tadeusz Zając - Główny Inspektor Pracy.

Uroczystą mszę polową odprawił dziekan dekanatu Konstancina-Jeziorny ksiądz proboszcz Bogdan Przegaliński wraz z nowym proboszczem Słomczyna ks. Jackiem Dzikowskim. Podczas mszy zebrani podziękowali Bogu za plony, a wszystkie wieńce i bochenki chleba zostały poświęcone. W wygłoszonej homilii ksiądz Bogdan dziękował za dobre zbiory, ale przypominał też ciężkie straty, które ponieśli rolnicy w innych częściach Polski w wyniku tegorocznych powodzi. Jak zwykle w takich sytuacjach ludzie w potrzebie mogli liczyć na pomoc Kościoła, Caritas i rolników także z naszej części kraju potrafiących się samodzielnie zorganizować do pomocy powodzianom.


Specjalne jury przyznało nagrody i wyróżnienia stworzonym przez rolników wieńcom dożynkowym. Jury obradowało w składzie: Marek Skowroński burmistrz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, radni Stanisław Szen i Andrzej Należyty, Andrzej Kafara, Barbara Białowąs i Edyta Markiewicz-Brzozowska dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury. Jak można wnioskować z galerii zdjęć wydanie werdyktu było bardzo trudne.
Podczas oceny wzięto pod uwagę następujące czynniki:
- użycie materiałów z tegorocznych plonów,
- artyzm wieńców: kształt, wzornictwo, strukturę i skomplikowanie splotów oraz pomysłowość kompozycji.

Laureatami zostali:
I miejsce - wieś Czernidła
II miejsce ex aequo - wsie Bielawa i Cieciszew
III miejsce - wieś Kawęczynek, Klub Seniora


Wszystkie pozostałe wieńce zdobyły specjalne wyróżnienia. Przygotowanie wieńca, od jego pomysłu, poprzez budowanie konstrukcji, splatania kłosów, splotów i upinanie poszczególnych elementów trwa od jednego do trzech tygodni. Jeden wieniec jest budowany przez kilka osób. Większość twórców przygotowuje te naturalne dzieła sztuki od wielu lat lub dopiero zaczyna. Są oni w różnym wieku - jedno z nich zaprezentował Klub Seniora z Kawęczynka, autorstwa Krystyny Biernackiej, inny był dziełem młodzieży z Opaczy.

Bardzo miłym akcentem uroczystości były życzenia i gratulacje dla najstarszych mieszkańców Opaczy i najdłuższych stażem małżeństw. Wśród długolatków powyżej 80 roku życia znalazło się ponad dziesięć pań. Jeśli można kobietom liczyć lata, wyróżniły się dwie seniorki, obie po 86 lat: panie Irena Osuch i Janina Mrówka. Najstarszym mieszkańcem okazał się jednak mężczyzna, pan Jan Wiewióra, liczący 89 lat. Wśród par znalazło się wiele z ponad 55. letnim stażem. Do nich należą m.in. Apolonia i Jan Kaczorowscy z 56. letnim stażem pożycia czy Jadwiga i Wiesław Gawendowie również z tak długim stażem. Wszyscy zostali obdarowani koszami kwiatów. Także my życzymy jubilatom dużo zdrowia i długich lat życia.


Po części oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów Kawęczynek i Powsinianie oraz licznie przygotowane atrakcje kulinarne. Dzieci w różnym wieku bawiły się na ogromnej, nadmuchiwanej zjeżdżali, ujeżdżały sztucznego byka, próbowały swych sił w boksowaniu. Bardziej sprawni i odważni mogli spróbować sił na przenośnej ściance wspinaczkowej. Tegoroczne święto plonów zwieńczyła zabawa taneczna.

Emocji podczas Dożynek Gminnych w Opaczy było pod dostatkiem. Liczymy, że za rok dożynkowe święto będzie równie udane.


Dożynki Gminne 2010, Opacz - galeria zdjęćPrzeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

niedziela 22 sierpnia 2010 - 20:18:05 | Komentarze: 2
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja