Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Śmieci podzieliły Konstancin


Śmieci podzieliły Konstancin

Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny nie przyjęła nowych stawek opłat za śmieci. Radni sprzeciwili się nie tyle samej wysokiej podwyżce opłat dla mieszkańców, lecz temu, że wraz ze wzrostem opłat miała obniżyć się częstotliwość odbioru odpadków. Przyszłoroczna podwyżka jest jednak nieunikniona. Teraz urząd musi ogłosić kolejny przetarg, po którym, zdaniem burmistrza, opłaty dla mieszkańców mogą okazać się jeszcze wyższe.


Do końca grudnia obowiązuje umowa z firmą Lekaro, która od kilku lat odbiera śmieci od mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Urzędnicy już dwukrotnie ogłaszali przetargi na nowego operatora. Okazało się jednak, że wskutek zmian przepisów znacznie wzrosły koszty odbioru odpadków. Oferty firm wywozowych znacznie przewyższają oczekiwania gminy. Urzędnicy szacowali, że odbiór odpadków z terenu gminy przez dwa lata będzie kosztował 9 mln złotych. Tymczasem najtańsza firma wyceniła tę usługę na ponad 14,2 mln złotych. Niezbędna okazała się więc podwyżka opłat za śmieci dla mieszkańców. Pierwszej propozycji nowych stawek (28 zł/os. - zmieszane i 17 zł/os. - segregowane), zaproponowanych przez burmistrza nie przyjęli radni, uznając, że są zbyt wysokie.

Reklamy Google:


W poniedziałek, 6 listopada odbyła się nadzwyczajna sesja, podczas której radni mieli podjąć ostateczną decyzję w sprawie wysokości opłat za śmieci na kolejne lata. Uchwała była niezbędna, by urzędnicy mogli rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z operatorem. Po analizie kosztów burmistrz zaproponował opłaty w wysokości 15 zł miesięcznie od osoby za posegregowane odpadki oraz 26,50 zł miesięcznie od osoby za zmieszane śmieci. Jednak stawki nie zostały przyjęte. Radnych wyraźnie podzieliła kontrowersyjna uchwała - po 9 głosów oddano zarówno za, jak i przeciw. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja.

Jak podkreślali radni, ich sprzeciw wzbudziła nie tyle sama podwyżka, co wzrost cen przy jednoczesnym obniżeniu jakości usługi. "Tę wysoką podwyżkę mieszkańcy jakoś by zaakceptowali. Oburzenie wywołują jednak znacznie wyższe opłaty przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów oraz niesprawiedliwe traktowanie mieszkańców domów jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej" - uzasadniali radni sprzeciwiający się podjęciu uchwały.

Po pierwszym przetargu, urzędnicy, chcąc nieco ograniczyć koszty, w zamówieniu zmniejszyli częstotliwość odbioru odpadków. Kontrowersje wśród radnych i mieszkańców wzbudziły głównie zmiany w harmonogramie odbioru posegregowanych śmieci z domów jednorodzinnych. Według planowanych zmian od nowego roku papier w niebieskim worku, szkło w zielonym worku, metale i plastiki w żółtym worku miałyby być odbierane tylko raz w miesiącu. Natomiast śmieci zmieszane i biodegradowalne - co dwa tygodnie. "To zdecydowanie za rzadko. Zasypią nas góry śmieci, zalegające na ulicach uzdrowiska. Efekt będzie taki, że mieszkańcy przestaną segregować śmieci, bo będzie to zbyt uciążliwe" - argumentowano podczas sesji. Niestety na tym etapie warunków zamówienia nie można było już zmienić. Umowa z takimi zasadami odbioru odpadków musiałaby obowiązywać przez dwa lata.

Dlatego też radni nie przyjęli nowych stawek i urząd będzie musiał ogłosić kolejny przetarg. Burmistrz Kazimierz Jańczuk przestrzegał radnych, że koszty mogą okazać się jeszcze wyższe. Podwyżka opłat za śmieci jest więc nieunikniona, tyle że została nieco odłożona w czasie. Przed zawarciem nowej umowy, prawdopodobnie przez pierwsze miesiące nadchodzącego roku, urząd będzie musiał zapewnić odbiór śmieci, wybierając firmę z wolnej ręki.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Podwyżka opłat za śmieci w Konstancinie

W przyszłym roku w Konstancinie-Jeziornie wzrosną opłaty za śmieci. Urzędnicy właśnie rozstrzygają przetarg na nowego operatora, który przez najbliższe 2 lata będzie odbierał odpadki z naszej gminy. Samorząd będzie musiał zapłacić za tę usługę ponad dwa razy więcej niż dotychczas. Niezbędna jest więc podwyżka opłat dla mieszkańców. Nowe stawki za tydzień ma uchwalić Rada Miejska. Wszystko wskazuje na to, że podwyżka będzie wysoka. Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić 28 zł od osoby, a za posegregowane - 17 zł od osoby.Miliony na śmieci
w Konstancinie


Urzędnicy szukają firmy, która od przyszłego roku zajmie się odbiorem śmieci z całej gminy Konstancin-Jeziorna. Już drugi przetarg zakończył się niepowodzeniem. Firm zainteresowanych atrakcyjnym kontraktem nie brakuje, ale ich oferty są zbyt drogie. Gmina w ciągu 2 lat chciałaby wydać na ten cel 9 mln złotych. Tymczasem potencjalni operatorzy wyceniają usługę nawet na dwa razy większą kwotę. W związku z tym mogą wzrosnąć opłaty śmieciowe dla mieszkańców.

wtorek 07 listopada 2017 - 16:17:02 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja