Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Podwyżka opłat za śmieci w Konstancinie


Podwyżka opłat za śmieci w Konstancinie

W przyszłym roku w Konstancinie-Jeziornie wzrosną opłaty za śmieci. Urzędnicy właśnie rozstrzygają przetarg na nowego operatora, który przez najbliższe 2 lata będzie odbierał odpadki z naszej gminy. Samorząd będzie musiał zapłacić za tę usługę ponad dwa razy więcej niż dotychczas. Niezbędna jest więc podwyżka opłat dla mieszkańców. Nowe stawki za tydzień ma uchwalić Rada Miejska. Wszystko wskazuje na to, że podwyżka będzie wysoka. Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić 28 zł od osoby, a za posegregowane - 17 zł od osoby.


To już pewne, że mieszkańców Konstancina-Jeziorny czeka niemiła podwyżka opłat za śmieci. Ostateczną decyzję w sprawie ich wysokości podejmie Rada Miejska, podczas sesji zaplanowanej na 25 października. Jeśli radni uchwalą propozycję urzędu, podwyżka będzie dość znaczna. Dotychczas za odbiór nieposegregowanych śmieci płaci się 15 zł od osoby. Od 1 stycznia 2018 roku opłata może wzrosnąć do 28 złotych. Natomiast za odpadki posegregowane trzeba będzie zapłacić 17 zł od osoby. Opłata wzrośnie o 7 zł.

Reklamy Google:


Samorząd jest zmuszony podnieść opłaty, ponieważ musi podpisać nową umowę, a zmieniły się przepisy i znacznie wzrosły koszty odbioru i zagospodarowania odpadków. Właśnie kończy się umowa naszej gminy z firmą Lekaro, która od kilku lat odbiera śmieci od mieszkańców Konstancina-Jeziorny. W przetargu na nowego operatora, na kolejne 2 lata firma Lekaro również okazała się najtańsza. Tyle, że wyceniła swoją usługę na ponad 14,2 mln złotych.

"Jest to znacznie wyższa cena niż przewidywane wpływy z opłat ponoszonych przez mieszkańców przy aktualnie obowiązujących stawkach opłat za odbiór odpadów w latach 2018-2020. W związku z tym, że koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej gmina pokrywa z pobranych opłat, zaistniała konieczność zmiany stawek opłat ponoszonych przez mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi" - uzasadnia urząd miasta. Dotychczas samorząd płacił 6,6 mln złotych za 2 lata. Urzędnicy liczyli się ze wzrostem cen, ale nie tak dużym. Zarezerwowali na ten cel 9 mln złotych. Szacunki okazały się jednak kompletnie nietrafione.

Wzrost kosztów jest przede wszystkim konsekwencją nowych przepisów, które w całej Polsce mają poprawić segregację śmieci i przetwarzanie surowców wtórnych. W całym kraju ma obowiązywać wspólny system segregacji odpadów komunalnych z podziałem na papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Mieszkańcy będą mogli oddać nie tylko liście czy trawę, lecz także resztki jedzenia, które dotychczas trafiały do śmieci mieszanych. Wszystkie surowce będą segregowane w osobnych workach o ujednoliconych kolorach. Do tej pory odpadki "suche" można było oddać w tym samym worku. Według nowych przepisów papier trzeba będzie oddzielić od tworzyw sztucznych i metali.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Miliony na śmieci
w Konstancinie


Urzędnicy szukają firmy, która od przyszłego roku zajmie się odbiorem śmieci z całej gminy Konstancin-Jeziorna. Już drugi przetarg zakończył się niepowodzeniem. Firm zainteresowanych atrakcyjnym kontraktem nie brakuje, ale ich oferty są zbyt drogie. Gmina w ciągu 2 lat chciałaby wydać na ten cel 9 mln złotych. Tymczasem potencjalni operatorzy wyceniają usługę nawet na dwa razy większą kwotę. W związku z tym mogą wzrosnąć opłaty śmieciowe dla mieszkańców.

czwartek 19 października 2017 - 18:49:04 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja