Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Plenerowa sztuka w Konstancinie


Plenerowa sztuka
w Konstancinie


W Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie zagościła sztuka. Chcąc uczcić rocznice 120-lecia powstania Konstancina i 100-lecia uzdrowiska Konstanciński Dom Kultury zaprosił do współpracy kilku znanych artystów. Rzeźby wilków Beaty Czapskiej można podziwiać obok Hugonówki, a wiklinowe "Zwieńczenia" Mirosława Maszlanko stanęły nad brzegiem Jeziorki. Ostatnią jubileuszową, plenerową wystawą będą "Struktury" Mirosława Filonika. Monumentalną, efektowną, świetlno-dźwiękową instalację będzie można oglądać w tężni od 21 października.


Tężnia w blasku sztuki

Plenerowe wystawy z okazji tegorocznych jubileuszów zwieńczy wyjątkowa świetlno-dźwiękowa instalacja, którą od 21 października będzie można podziwiać w konstancińskiej tężni. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę o godz. 17. Monumentalny, efektowny świetlny projekt przygotuje znany artysta Mirosław Filonik. Jego dzieła to najczęściej struktury zbudowane z dziesiątek specjalnie zaprojektowanych świetlówek, które produkowane są dla niego przez Philips Lighting Poland.

Od trzydziestu lat artysta traktuje światło lamp jarzeniowych, jako medium wyrazu artystycznego. Interesuje go zagadnienie instalacji świetlnych jako rzeźby w przestrzeni miasta. Jego prace funkcjonują w bezpośrednim odniesieniu do znanych obiektów architektury m.in.: Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, Ratusza w Gdańsku, Term Trajana w Rzymie, galerii i muzeów czy też innych szczególnych dla artysty punktów miejskiego krajobrazu. Świetlne instalacje Mirosława Filonika wpisują się w nurt sztuki site-specific. Do elitarnego grona miejsc, które gościły tego artystę, teraz dołączy tężnia, będąca wizytówką Konstancina-Jeziorny, jedynego uzdrowiska na Mazowszu.

Poza światłem w tężni podczas wyjątkowej wystawy Mirosława Filonika emitowany będzie również dźwięk przygotowany przez znanego muzyka, kompozytora, reżysera dźwięku i performera Tadeusza Sudnika. Wystawę w tężni będzie można oglądać do końca roku. Jej partnerami są Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, województwo mazowieckie oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, mający swoją siedzibę w Konstancinie-Jeziornie, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest nasz portal Konstancin24.eu.

Reklamy Google:


Zwieńczenia nad Jeziorką

We wrześniu nad brzegiem Jeziorki niedaleko Konstancińskiego Domu Kultury stanęły "Zwieńczenia". "Pierwsza wystawa pana Mirosława Maszlanko, którą prezentowaliśmy w Hugonówce, zrobiła tak duże wrażenie na zwiedzających, że postanowiliśmy kolejny raz zaprosić tego artystę" - podczas otwarcia wystawy mówiła Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury.

"Zwieńczenia" to druga po "Sklepieniach" instalacja zrealizowana przez Mirosława Maszlanko w 2017 roku w Konstancinie. Tym razem artysta stworzył plenerową rzeźbę z wikliny. Jej kształt nawiązuje do wierzchołków wież w architekturze. Powstała pod wpływem inspiracji projektami architektonicznymi Jerzego Nowosielskiego. "Rzeźba, umieszczona w plenerze, nad brzegiem Jeziorki, doskonale wpisuje się w krajobraz i pozostawia szerokie pole do interpretacji" - mówi Hanna Kaniasta, kurator wystawy.

"Interesują mnie strefy graniczne różnych stanów materii, stanów świadomości, przenikanie tego co świadome, z tym co przed i po świadomości. Architektura natury i architektura cywilizacji, opozycja natury, kultury i różnych żywiołów. Możemy obserwować tyko''Zwieńczenia'' czyli najważniejsze jest to czego nie widzimy" - o swoich rzeźbach mówi artysta Mirosław Maszlanko.

Wilki przy Hugonówce

Obok Hugonówki pojawiła się też wataha wilków, przebiegających przez park. Grupa rzeźbiarska "Five dreams" autorstwa artystki Beaty Czapskiej. Tytuł odwołuje się do marzeń lub snów, ale także znaczeń obecnych w kulturze związanych z tymi zwierzętami, jako istotami uosabiającymi wolność i dzikość, a także umiejętność życia w grupie-stadzie, solidarność, współpracę i mądrość. Rzeźby szybko stały się jedną z atrakcji parku i cały czas przyciągają spacerujących.

Zapraszamy serdecznie!

Źródło: Konstanciński Dom Kultury

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościPlenerowa wystawa "Struktury":

poniedziałek 16 października 2017 - 13:24:46 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja