Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Piramida finansowa w Konstancinie


Piramida finansowa
w Konstancinie


Policja zatrzymała dwie osoby kierujące firmą Horcus Investment Group S.A., która prowadziła renowację zabytkowej willi Biruta w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Matejki 14. Prokuratura zarzuca spółce oszustwa na łączną kwotę ponad 35 mln złotych. Poszkodowanych może być nawet ok. 700 osób. Firma emitowała obligacje i obiecywała klientom wysokie zyski. Pieniądze miała inwestować w renowację zabytków i budowę luksusowych apartamentów. Okazała się jednak piramidą finansową.


Kilka lat temu za ok. 3,5 mln złotych firma Horcus Investment Group S.A. zakupiła zabytkową willę Biruta przy ul. Matejki 14. Remont okazałej willi rozpoczął się w 2015 roku. "Naszą ambicją jest budowanie nowej przyszłości dzięki przywracaniu do życia obiektów o wyjątkowej historii i urodzie. Nadajemy im nową wartość poprzez rewitalizację, dbałość o autentyczne detale architektoniczne przy jednoczesnym wkomponowaniu elementów nowoczesności" - na swojej stronie internetowej szczyciła się spółka i zachęcała inwestorów do udziału w swojej misji poprzez zakup obligacji. "Dzięki przemyślanej strategii potrafimy zadbać nie tylko o precyzyjny dobór nieruchomości, ale przede wszystkim o potencjał zwrotu i zwiększanie atrakcyjności biznesowej prowadzonych inwestycji."

Reklamy Google:


Sztandarową inwestycją spółki była renowacja Biruty. "Przeprowadzona z uwagą renowacja, a także urządzenie wszystkich przestrzeni z rozmachem na jakie zasługuje to miejsce, sprawi, że do opuszczonych przez lata ścian, wróci życie, a Willa ponownie przeżywać będzie swe lata świetności." Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Spółka na bieżąco relacjonowała postępy w pracach, prezentowała imponujące projekty i wizualizacje odnowionych wnętrz Biruty. W 2016 roku prace stanęły. Zamiast odzyskać dawny blask, budynek został opuszczony. Ekipa remontowa zeszła z placu budowy, pozostawiając "rozgrzebany" i niezabezpieczony, niszczejący zabytek. Najpierw remont miał być wstrzymany z powodu zastrzeżeń konserwatora zabytków, potem na jaw wyszedł konflikt z wykonawcą.

Ostatecznie okazało się, że za inwestycją stała firma, której prokuratura zarzuciła wielomilionowe oszustwa, a jej kierownictwo trafiło za kratki. "W toku prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności piramidy finansowej - firmy Horcus Investment Group S.A w Warszawie, w dniu 26 lipca 2017 r. na polecenie prokuratora zatrzymano dwie osoby: Roberta B. oraz jego matkę Mirosławę B." - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledczy ustalili, że spółka, emitując obligacje na renowacje zabytków, oszukała ok. 700 osób na kwotę ponad 35 mln złotych. Mamiła inwestorów nie tylko konstancińską willą, lecz także innymi prestiżowymi obiektami, których jak się okazało nie była właścicielami.

Firma skusiła klientów obligacjami na 10%. Jednak jak się okazało, nie miała zamiaru ani wypłacać atrakcyjnych odsetek, ani wykupić obligacji. "Ponadto obligatariusze wprowadzani byli w błąd co do faktycznego celu, na jaki przedstawiciele firmy Horcus Investment Group S.A pozyskiwali od nich pieniądze" - informuje rzecznik prasowy prokuratury. Tylko w naszym mieście prace remontowe rzeczywiście były realizowane, przez pewien czas uwiarygadniając działalność spółki, ale ich wykonawca również został oszukany. Firma nie wypłaciła mu 861 tys. złotych. Ponadto zatrzymani przedstawiciele spółki usłyszeli także zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz nie udostępniania rocznych sprawozdań finansowych spółki Horcus Investment Group S.A. Zarzuty okazały się na tyle poważne, że sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt.

Nie wiadomo, co stanie się z Birutą. Jeśli sąd skaże podejrzanych, willa pewnie będzie przeznaczona na poczet długów spółki. Może to potrwać kilka lat, a w tym czasie willa może popadać w ruinę. Biruta jest jednym z najładniejszych konstancińskich zabytków. Powstała prawdopodobnie między 1903 a 1912 r. dla przedsiębiorcy budowlanego Jana Wedegisa, przypuszczalnie według projektu Bronisława Colonny-Czosnowskiego. W kwietniu 1912 r. parcelę kupiła wdowa Janina z Kostrzewskich Hutten-Czapska i przekształciła ją w pensjonat, działający od 1914 r. jako filia warszawskiego hotelu Bristol. Wypoczywało w nim wielu znamienitych gości. Po II wojnie światowej willę przejęło państwo i do 2008 roku były w niej mieszkania komunalne.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Konstancin upamiętni
ofiary UB


Przy ul. Wierzejewskiego 9 w Konstancinie-Jeziornie powstanie obelisk upamiętniający ofiary komunistycznych służb. W zabytkowej willi "Biały Dworek" po II wojnie światowej mieścił się bowiem posterunek Urzędu Bezpieczeństwa, w którym byli represjonowani mieszkańcy naszej gminy.Willa Gryf będzie wyremontowana

Jeszcze w tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny planuje rozpocząć przebudowę zabytkowej willi Gryf, która znajduje się na Grapie przy ul. Sobieskiego 13. W budynku mają się znaleźć m.in. biblioteka, filia domu kultury, świetlica środowiskowa oraz klub seniora.Willa Kamilin będzie wyremontowana

W czerwcu w końcu ma się zacząć planowana od wielu lat adaptacja zabytkowej willi Kamilin, która znajduje się przy ul. Piłsudskiego 42. Po remoncie będą się w niej mieściły, m.in. sala ślubów, punkt informacji turystycznej oraz sala wystaw dzieł sztuki oraz archiwaliów o Konstancinie-Jeziornie i jego mieszkańcach. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2 mln złotych.

poniedziałek 21 sierpnia 2017 - 12:38:48 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja