Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Konstancin upamiętni ofiary UB


Konstancin upamiętni
ofiary UB


Przy ul. Wierzejewskiego 9 w Konstancinie-Jeziornie powstanie obelisk upamiętniający ofiary komunistycznych służb. W zabytkowej willi "Biały Dworek" po II wojnie światowej mieścił się bowiem posterunek Urzędu Bezpieczeństwa, w którym byli represjonowani mieszkańcy naszej gminy.


Urokliwy "Biały Dworek" powstał w 1912 roku. Zaprojektował go architekt Tadeusz Zieliński na zlecenie Tadeusza Łebkowskiego. Następnie budynek należał do łódzkiego przemysłowca Józefa Landaua (1877-1944) współzałożyciela i dyrektora Towarzystwa Zakładów Chemicznych "Stern", wybitnego przedstawiciela polskiej branży chemicznej na arenie międzynarodowej. Landau, żonaty z Haliną z Przeworskich był czynnym członkiem loży masońskiej B’nai B’rith. Zginął razem z żoną w 1944 roku w Radości pod Warszawą na skutek denuncjacji. Po II wojnie Światowej w willi Landauów przez lata mieścił się Oddział Dziecięcy Skolioz i Ofiar Choroby Heinego-Medina STOCER.

Reklamy Google:


Budynek ma jednak też niechlubną i mało znaną część swojej historii. Po wojnie, do połowy lat 50. mieścił się w nim posterunek UB, w którym więziono, przesłuchiwano i torturowano wielu mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Wielokrotnie była tam przesłuchiwana i bita m.in. porucznik Barbara Kulińska-Żugajewicz. Bohaterka, mieszkanka Klarysewa, która brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i łączniczka Samodzielnego Batalionu im. bryg. Czesława Mączyńskiego NSZ.

Do dzisiaj mury "Białego Dworku" skrywają wiele tajemnic, ponieważ brakuje pełnej dokumentacji ofiar UB, które w tym miejscu były katowane. Wiadomo jednak, że podczas brutalnego przesłuchania został w nim zamordowany Henryk Stokowski "Jaskółka", powstaniec i żołnierz AK. Dzięki wieloletniej walce i determinacji jego żony, a potem jej syna Janusza Kłosa prawda o śmierci bohatera wyszła na jaw i została potwierdzona przez IPN. O "Białym Dworku" w ubiegłym roku powstał film dokumentalny Agaty Gregorczyk-Janik oraz Julity Wołoszyńskiej-Matysek ze stowarzyszenia Wszechnica Konstancińska. Autorki przedstawiły w nim historię Henryka Stokowskiego i jego bliskich, którzy przez lata zabiegali o prawdę.

O upamiętnienie ofiar UB, które były represjonowane w budynku przy ul. Wierzejewskiego 9 starali się mieszkańcy oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych. Po wielu latach udało im się skłonić samorząd do budowy miejsca pamięci. Przy "Białym Dworku", który, jak Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER, należy do samorządu Mazowsza, ma powstać obelisk z pamiątkową tablicą. Pomnik sfinansuje gmina Konstancin-Jeziorna. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w środę, 28 czerwca, Rada Miejska przeznaczyła na ten cel 30 tys. złotych.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Willa Gryf będzie wyremontowana

Jeszcze w tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny planuje rozpocząć przebudowę zabytkowej willi Gryf, która znajduje się na Grapie przy ul. Sobieskiego 13. W budynku mają się znaleźć m.in. biblioteka, filia domu kultury, świetlica środowiskowa oraz klub seniora.Willa Kamilin będzie wyremontowana

W czerwcu w końcu ma się zacząć planowana od wielu lat adaptacja zabytkowej willi Kamilin, która znajduje się przy ul. Piłsudskiego 42. Po remoncie będą się w niej mieściły, m.in. sala ślubów, punkt informacji turystycznej oraz sala wystaw dzieł sztuki oraz archiwaliów o Konstancinie-Jeziornie i jego mieszkańcach. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2 mln złotych.

piątek 30 czerwca 2017 - 06:22:01 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja