Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Willa Gryf będzie wyremontowana


Willa Gryf będzie wyremontowana

Jeszcze w tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny planuje rozpocząć przebudowę zabytkowej willi Gryf, która znajduje się na Grapie przy ul. Sobieskiego 13. W budynku mają się znaleźć m.in. biblioteka, filia domu kultury, świetlica środowiskowa oraz klub seniora.


Już w 2015 roku władze naszej gminy podjęły decyzję, żeby willę Gryf przeznaczyć na cele publiczne. Z budynku wykwaterowano lokatorów komunalnych. Jednak dopiero w tym roku ma się zacząć remont i adaptacja budynku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk liczy, że niebawem zostanie wybrany wykonawca realizujący przebudowę i uda się rozpocząć prace budowlane.

Reklamy Google:


Na parterze odrestaurowanej willi Gryf znajdzie się filia biblioteki publicznej, która obecnie mieści się przy ul. Sobieskiego 6. Pierwsze piętro zajmie Konstanciński Dom Kultury. Na Grapie znajdą się sale, w których będą prowadzone różne zajęcia artystyczno-kulturalne da dzieci i dorosłych, a także spotkania dla seniorów. Drugie piętro zajmie natomiast świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży, która również zostanie przeniesiona z pobliskiego budynku przy ul. Sobieskiego 6. Na podziemnej kondygnacji zaplanowano toalety oraz pomieszczenia administracyjne. Po remoncie budynek będzie miał aż 700 m² powierzchni. Willa Gryf należy do najpiękniejszych zabytków Konstancina-Jeziorny.

Okazała kamienica przypominająca gotycko-renesansowy zameczek albo alpejski pensjonat powstała między 1902 i 1905 rokiem dla Władysława Czosnowskiego. Zaprojektował ją jego brat wybitny architekt Bronisław Colonna-Czosnowski. W 1905 r. świeżo wzniesiony budynek kupiła Józefa z Cybulskich Jaxa-Bąkowska, żona Wojciecha Jaxy-Bąkowskiego, poetka, nowelistka i wieloletnia redaktorka popularnych pism kobiecych Dobra Gospodyni i Bluszcz. W tym czasie willa, pełniąca funkcję pensjonatu, stała się miejscem pobytu licznego grona pisarzy i publicystów, a także społeczników. Po drugiej wojnie światowej willę przejęło państwo i do 1989 roku był w niej dom dziecka. Następnie kuratorium oświaty zakwaterowało w niej rodziny nauczycieli.

Warto dodać, że to niejedyny zabytek, który w najbliższym czasie ma zamiar wyremontować samorząd. Dotychczas władze naszego miasta raczej starały się sprzedawać wille. Samorząd nie miał pieniędzy na ich kosztowne remonty więc uważał, że tylko nowy majętny właściciel będzie w stanie je wyremontować. Ta strategia przynosiła różne efekty. Dotychczas sztandarowym przykładem renowacji należącego do gminy zabytku była Hugonówka. Niebawem samorząd ma przywrócić dawną świetność także willi Kamilin (ul. Piłsudskiego 42), Corso (ul. Moniuszki 22) oraz willi Biała (ul. Mickiewicza 7). Wszystkie mają zostać przeznaczone na cele kulturalno-społeczne, by mogły służyć mieszkańcom, kuracjuszom i turystom.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Willa Gryf dla mieszkańców Grapy

Władze miasta planują zaadaptować na cele publiczne zabytkową willę "Gryf", która znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Sobieskiego 13. Dotychczas kamienicę z początku XX w. zamieszkują lokatorzy komunalni. W przyszłości willa ma zastąpić zamkniętą filię Konstancińskiego Domu Kultury na Grapie.

środa 31 maja 2017 - 14:34:37 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja