Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Konstytucja 3 Maja z Konstancina-Jeziorny


Konstytucja 3 Maja z Konstancina-Jeziorny

Obchodzimy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto pamiętać, że nasze miasto odegrało niezwykle ważną rolę w powstaniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Została bowiem spisana na papierze wyprodukowanym przez królewską fabrykę w Jeziornie.


Papiernicze tradycje naszego miasta sięgają XVIII wieku. Powstał wtedy młyn, który znajdował się w miejscu obecnego Centrum Handlowego Stara Papiernia i po pewnym czasie zaczęto tam produkować papier. Następnie zbudowano istniejący do dzisiaj kanał, na którego końcu zbudowano kolejny zakład - funkcjonującą do 2012 roku fabrykę papieru. Początki papiernictwa w naszym mieście są niewątpliwie powodem do dumy, a historia powstania fabryki jest niezwykle interesująca.

Reklamy Google:


Co warte podkreślenia, za rozwój fabryki odpowiedzialny był sam król Stanisław August Poniatowski. Zakładem kierował baron Jan Kurtz, znany austriacki aktor komediowy goszczący na dworze, który zwrócił się do króla o wsparcie finansowe. Dzięki temu w 1775 r. powstała królewska manufaktura. Było to jedno z pierwszych tego typu przedsiębiorstw w Polsce. Królewski papier z Jeziorny był wykorzystywany do najważniejszych druków państwowych. Uczestniczył też w wielu niezwykle ważnych wydarzeniach w historii Polski. Pisano na nim w czasie Sejmu Czteroletniego i w 1791 roku spisano na nim oryginał Konstytucji 3 Maja. Na konstancińskim papierze rząd powstańczy emitował "bilety skarbowe" czyli pierwsze polskie papierowe pieniądze.

Historia papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie zakończyła się 31 marca 2012 roku, kiedy to zakład prowadzony przez fińską firmę Metsä Tissue został zamknięty.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


środa 03 maja 2017 - 10:59:26 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja