Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Referendum w Konstancinie - 28 maja


Referendum w Konstancinie - 28 maja

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała dzisiaj o organizacji referendum w sprawie włączenie gminy Konstancin-Jeziorna do planowanej metropolii warszawskiej. Jeśli Wojewoda Mazowiecki nie zakwestionuje uchwały, referendum odbędzie się w niedzielę, 28 maja 2017 r.


W poniedziałek, 10 kwietnia podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny jednogłośnie zdecydowała o organizacji referendum w sprawie metropolii warszawskiej. Uchwałę poparli wszyscy radni uczestniczący w obradach - 20 osób. Jeśli uchwała nie zostanie zakwestionowana przez Wojewodę Mazowieckiego, mieszkańcy naszej gminy pójdą do urn w niedzielę, 28 maja. Odpowiedzą na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna".

Reklamy Google:


Chodzi o kontrowersyjny pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w lutym złożyli w Sejmie projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego powiatu zwanego "miastem stołecznym Warszawa". Przewiduje on włączenie do Warszawy 32 okolicznych gmin, w tym Konstancin-Jeziornę, a także inne gminy naszego powiatu - Piaseczno, Górę Kalwarię i Lesznowolę. Taki ogromny powiat liczyłby prawie 3 mln mieszkańców. Większość konstancińskich samorządowców krytykuje pomysł i obawia się m.in. utraty suwerenności gminy oraz statusu uzdrowiska. Wytykają posłom brak konsultacji społecznych. Radni uważają, że proponowane zmiany "będą rzutowały na więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe, łączące mieszkańców naszej gminy". Teraz w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ostateczna treść ustawy, to też trudno jednoznacznie stwierdzić jakie byłby jej skutki dla samorządów i mieszkańców podwarszawskich gmin. Wiadomo jednak, że z powstaniem metropolii będą się wiązały zarówno zagrożenia, jak i korzyści dla gmin, które wejdą w jej skład. Wśród zmian na lepsze wymienia się m.in. usprawnienie komunikacji publicznej i zmniejszenie jej kosztów. Dzisiaj mieszkańcy podwarszawskich gmin za korzystanie ze stołecznej, publicznej komunikacji płacą niejako dwukrotnie. Samorządy dopłacają z miejskiej kasy, a mieszkańcy muszą jeszcze kupować droższe podmiejskie bilety.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Czy w Konstancinie będzie referendum?

"Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna" - na takie pytanie 28 maja być może będą mogli odpowiedzieć mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. W poniedziałek, 10 kwietnia Rada Miejska ma podjąć decyzję w sprawie referendum.Samorząd przeciwko połączeniu z Warszawą

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny sprzeciwia się połączeniu naszej gminy z Warszawą. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w środę, 8 lutego, radni przyjęli negatywne stanowisko w sprawie projektu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Konstancińscy samorządowcy obawiają się m.in. utraty suwerenności gminy oraz statusu uzdrowiska. Wytykają posłom brak konsultacji społecznych i sygnalizują możliwość zorganizowania referendum w tej sprawie.Konstancin zostanie włączony do Warszawy?

Prawo i Sprawiedliwość planuje włączyć do Warszawy 32 okoliczne gminy - w tym Konstancin-Jeziornę. Taki powiat nazwany "miastem stołecznym Warszawa" liczyłby ponad 2 mln mieszkańców. Zarządzałby nim prezydent Warszawy. Projekt zmian powstał bez konsultacji z lokalnymi samorządami.

poniedziałek 10 kwietnia 2017 - 15:24:00 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja