Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Jubileuszowe imieniny Konstancji


Jubileuszowe imieniny Konstancji

W weekend, 18 i 19 lutego będziemy hucznie świętować Imieniny Konstancji - hrabiny Skórzewskiej, matki założyciela Konstancina, hrabiego Witolda Skórzewskiego, który nazwał letnisko na jej cześć. Imieninom zorganizowanym przez Konstanciński Dom Kultury w ramach tegorocznych obchodów 120-lecia letniska będzie towarzyszyło wiele różnorodnych atrakcji. Z pewnością każdy wybierze z nich coś dla siebie. Zapraszamy do Hugonówki przy ul. Mostowej 15.


Z uwagi na jubileusz tegoroczne obchody zapowiadają się wyjątkowo hucznie. Imieniny Konstancji odbędą się już po raz siódmy.

Imieniny w Hugonówce

Zaczną się w sobotę, 18 lutego. W programie pierwszego dnia wiele różnorodnych atrakcji, nawiązujących do początków letniska, m.in. warsztaty rodzinne "Zioła w kuchni i w apteczce" (godz. 11-13), warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 12-14) i warsztaty pszczelarskie (godz. 14-16), podczas których będzie można nie tylko poznać pasjonujące życie tych niezwykle pożytecznych owadów, lecz także dowiedzieć się jak powstają woskowe świece, a także skosztować różnych miodów i poznać ich właściwości. Sobotnią część zwieńczy spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina, poświęcone rodzinie Rossmannów z Bielawy, która jest niezwykle zasłużona dla terenów obecnej gminy Konstancin-Jeziorna. Weźmie w nim udział m.in. Hanna z Rossmannów Hlebowicz (godz. 17-19).

Reklamy Google:


Koncert i wernisaż

W niedzielę, 19 lutego Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spacer i warsztat zielarski "Lecznicze drzewa Konstancina" (godz. 11-14). Będzie można nie tylko poznać tajemnice konstancińskiego mikroklimatu, lecz także mało znane lecznicze właściwości np. sosny czy dębu. Zapraszamy też na warsztaty szklanej biżuterii w duchu belle époque (godz. 12-15 - dla wszystkich powyżej 16 lat). Natomiast o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Marty Gronkiewicz. Artystka maluje głównie pejzaże i kompozycje abstrakcyjne, w których objawia zamiłowanie do delikatnej ekspresji i niezwykłą wrażliwość na kolor. Jest też wnikliwą obserwatorką przyrody, jej bogactwa i zmienności, które z pasją stara się oddać w swoich pracach. Ulubionymi technikami artystki są: olej na płótnie i akwarela. Wystawa w Hugonówce jest pierwszą prezentacją jej prac. Marta Gronkiewicz należy do osób, które swoje marzenia o twórczości mogły zrealizować dopiero po przejściu na emeryturę. Z wykształcenia jest architektem. Od 2013 roku poświęca się malarstwu.

Imieniny zwieńczy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu The New Warsaw Trio (godz. 19). W programie utwory Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w recepcji KDK przy ul. Mostowej 15.

Wszystko zaczęło się od Konstancji

W tym roku mija 120 lat od powstania letniska Konstancin, które zostało założone w 1897 roku, na gruncie wydzielonym z dóbr oborskich. Ziemie te zostały zapisane w testamencie, przez Marię Grzymałę Potulicką, ówczesną właścicielkę Obór, Konstancji Skórzewskiej oraz jej córce Marii. Zaś wykonawcą testamentu został syn Konstancji, hrabia Witold Skórzewski. W 1897 postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Leczniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej, ekskluzywnej miejscowości, którą na część swojej matki nazwał Konstancyją. Później nazwę miejscowości zmieniono na Konstancja, a z czasem na - Konstancin. Geometrze Kazimierzowi Madalińskiemu zlecono podział terenu i wykonanie planu zagospodarowania letniska, zakładając, iż wille mogą być zbudowane na 261 działkach o powierzchni 10 tysięcy łokci kwadratowych (ok. 3300 m kw.) każda. Ponadto zostały wydzielone tereny przeznaczone do wspólnego użytkowania mieszkańców letniska, na dwa parki, restaurację, hotel, dworce kolejki, drogi oraz las. W nowym, modnym podwarszawskim letnisku szybko powstały pierwsze wille.

Patronka miasta, Konstancja Skórzewska z Potulickich urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu, w którym spędziła młodość. Wyszła za hrabiego Zygmunta Skórzewskiego. Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność, dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska).

IMIENINY KONSTANCJI

SOBOTA
11:00 - 13:00 Zioła w kuchni i w apteczce
Warsztaty rodzinne. Zapisy.

12:00 - 14:00 Malowanie w dawnym stylu.
Warsztat plastyczny dla dzieci w każdym wieku. Zapisy.

14:00 - 16:00 Bankiet z królową.
Prelekcja o pszczołach, warsztat wyrobu świec woskowych i degustacja miodów.
Spotkanie familijne. Zapisy.

17:00 - 19:00 Rossmannowie z Bielawy.
Spotkanie z cyklu Wirtualnego Muzeum Konstancina.

NIEDZIELA
11:00 - 14:00 Lecznicze drzewa Konstancina.
Spacer i warsztat zielarski dla każdego. Zapisy.

12:00 - 15:00 Warsztaty szklanej biżuterii w duchu belle époque.
Dla osób powyżej 16 lat. Zapisy.

17:00 - 19:00 Marta Gronkiewicz. Malarstwo.
Wernisaż.

19:00 - 20:00 The New Warsaw Trio - koncert muzyki klasycznej.
W programie utwory Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego.
Wejściówki.

Obchody Imienin Konstancji odbędą się w Hugonówce przy ul. Mostowej 15. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre wcześniej należy się zapisać. Szczegóły pod nr tel. 22 484 20 20 oraz e-mail: rezerwacje©konstancinskidomkultury.pl.

Źródło: Konstanciński Dom Kultury

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościImieniny Konstancji - program:

Koncert muzyki klasycznej - plakat:

piątek 17 lutego 2017 - 07:10:48 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja