Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Najbogatsze gminy: 17. Konstancin-Jeziorna


Najbogatsze gminy:
17. Konstancin-Jeziorna


Z tegorocznych wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że Konstancin-Jeziorna uplasował się na wysokim 17. miejscu w rankingu najbogatszych gmin w Polsce. Według tego zestawienia nasze miasto jest najbogatsze w powiecie piaseczyńskim, a wpływy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą ponad 3,9 tys. złotych. Pod względem poziomu życia nasza gmina plasuje się na 7. miejscu na Mazowszu. Wynika z tego, że w Konstancinie-Jeziornie bardzo dobrze się żyje, przynajmniej według statystyk.


Od wielu lat nasza gmina uchodzi za jedną z najbogatszych w kraju. Głównie za sprawą wielu bogatych mieszkańców, którzy, płacąc wysokie podatki, zasilają gminną kasę. Dzięki temu zajmuje czołowe pozycje w wielu rankingach oceniających polskie samorządy.

Ministerstwo Finansów niedawno wyliczyło wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Pod uwagę wzięto gminne finanse za 2015 rok. Natomiast Polska Agencja Prasowa opublikowała ranking najbogatszych gmin, w którym sklasyfikowano ich aż 2478. Konstancin-Jeziorna zajął wysokie 17. miejsce z wynikiem 3958,57 zł na jednego mieszkańca. Tuż za naszą gminą uplasowała się sąsiednia Lesznowola (3917,91 zł). Natomiast nasi inni sąsiedzi z powiatu piaseczyńskiego zajęli odległe miejsca - 64. Piaseczno (2703,86 zł) oraz 219. Góra Kalwaria (1935,78 zł). Najbogatszą gminą w Polsce okazał się Kleszczów (34825,79 zł).

Reklamy Google:


Inwestycje i koszty administracji

Czy zasobność miejskiej kasy, a tym samym także portfeli mieszkańców przekłada się na korzyści dla mieszkańców Konstancina? I jak pod tym względem na tle innych gmin prezentuje się nasza? Żeby to sprawdzić, postanowiliśmy prześledzić również inne rankingi, sporządzone w ostatnim czasie. Co dzieje się z tą kasą? Czy administracja ją przejada czy inwestuje i wydaje dla dobra wspólnego? Czasopismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało np. zestawienie średnich wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2013-2015. Nasza gmina (w swojej kategorii) znalazła się na wysokim 14. miejscu w kraju z wynikiem 1404,59 zł na osobę. Dla porównania nasi sąsiedzi sklasyfikowani również w gronie gmin miejsko-wiejskich znaleźli się daleko w tyle. Góra Kalwaria na 255. miejscu (503,27 zł), a Tarczyn na 85. pozycji (875,17 zł). Na szczycie zestawienia w tej kategorii znalazło się Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie) z wynikiem aż 10607,76 zł na mieszkańca. Natomiast samorząd Piaseczna w przeliczeniu na jednego mieszkańca na inwestycje przeznaczył 559,86 zł, a gmina Lesznowola 1336,79 zł. Obie gminy zostały sklasyfikowane w innych kategoriach niż nasza.

Co ciekawe, Konstancin-Jeziorna znalazł się również wśród miast, mających najwyższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca (zestawienie za 2013 rok). W kategorii miast powyżej 15 tysięcy mieszkańców zajął wysokie 6. miejsce z wynikiem 424,13 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęła dolnośląska Bogatynia (766,21 zł/mieszkańca), drugie - dolnośląska Święta Katarzyna (547,23 zł/mieszkańca), a trzecie - śląski Bieruń (448,85 zł/mieszkańca). W tej samej kategorii, w której porównano 141 miast, znalazła się również sąsiednia Góra Kalwaria. Uplasowała się dopiero na 47. miejscu z wynikiem 291,06 zł/mieszkańca. Nasz inny sąsiad, Piaseczno zajął 15. miejsce wśród miast powyżej 30 tysięcy mieszkańców, wydając na administrację 282,57 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2017 roku bieżące wydatki Konstancina-Jeziorny ukształtują się na poziomie ponad 124,4 mln złotych, z czego ponad 13 mln złotych pochłonie samo funkcjonowanie urzędu.

Kultura i aktywność społeczna

"Wspólnota" oceniła również nakłady na kulturę w latach 2010 do 2014 roku, zarówno wydatki bieżące jak i inwestycyjne. Na 608 gmin Konstancin-Jeziorna zajął 218. miejsce, wydając 673,81 zł na osobę i przeznaczając przez 5 lat na kulturę w sumie ponad 16,7 mln złotych (2,92% wszystkich wydatków). Dla porównania inne gminy naszego powiatu w tej samej kategorii zajęły miejsca: 514. Piaseczno, 429. Góra Kalwaria, 22. Tarczyn. Najwięcej na kulturę przeznaczyło Nowe Warpno 8101,65 zł na osobę (16,93% swoich wydatków).

Niezwykle interesujący jest też ranking społecznej aktywności mieszkańców. Uwzględniono w nim frekwencję wyborczą, aktywność organizacji pozarządowych, wsparcie samorządowe dla organizacji społecznych oraz aktywność mieszkańców w akcjach społecznych i nieformalnych inicjatywach. W tym rankingu nasza gmina zajęła 26. miejsce w Polsce na 608 gmin miejsko-wiejskich. W powiecie piaseczyńskim w naszej kategorii lepiej wypadli tylko mieszkańcy Piaseczna, zajęli 13. miejsce. Tarczyn uplasował się na 149. pozycji, a Góra Kalwaria na 307. Ranking wygrało Nowe Warpno.

Poziom życia w Konstancinie

Główny Urząd Statystyczny zbadał również poziom życia, uwzględniając obiektywne wskaźniki, pomijając subiektywne odczucia mieszkańców. Wzięto pod uwagę m.in. przeciętną powierzchnię użytkową mieszkania na 1 osobę, sieć kanalizacyjną na 100 km², liczbę pracujących oraz liczbę działalności gospodarczych na 1 tys. ludności. Przeanalizowano także liczbę aptek, wizyt lekarskich w przychodniach, statystyki biblioteczne, ilość odpadów na jednego mieszkańca, liczbę zgonów oraz uczniów na 1 oddział gimnazjum. W naszym powiecie według statystyk lepiej żyje się tylko w gminie Piaseczno, która uplasowała się na 5. miejscu na Mazowszu. Nasza gmina w tym rankingu nieznacznie przegrała i wylądowała o 2 oczka niżej, na wysokim 7. miejscu. Wyprzedziliśmy m.in. Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek czy Warkę oraz inne gminy naszego powiatu. Tarczyn zajął 17. miejsce, Góra Kalwaria 64. Zestawienie wygrała Podkowa Leśna. Wyższy poziom życia niż w Konstancinie-Jeziornie zdaniem statystyków jest również w Ożarowie Mazowieckim, Grójcu czy Łomiankach.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Najbogatsze gminy:
13. Konstancin-Jeziorna


Konstancin-Jeziorna zajął 13. miejsce na liście najbogatszych gmin w Polsce. Tak wynika z najnowszego rankingu Ministerstwa Finansów, które przedstawiło dane po podsumowaniu dochodów za 2013 r. Dochody naszej gminy w przeliczaniu na jednego mieszkańca wynoszą 4153,14 złotych. To o 636 zł więcej niż w rankingu opublikowanym rok temu, kiedy Konstancin zajął 21. miejsce na liście najbogatszych gmin.Najbogatsze gminy:
21. Konstancin-Jeziorna


Konstancin-Jeziorna zajął 21 miejsce na liście najbogatszych gmin w Polsce. Tak wynika z najnowszego rankingu Ministerstwa Finansów. Dochody gminy w przeliczaniu na jednego mieszkańca wynoszą 3516,38 złotych. To o prawie 250 zł mniej niż w rankingu opublikowanym rok temu, kiedy Konstancin został uznany za najbogatszą gminę Mazowsza.Konstancin najbogatszą gminą Mazowsza

Gazeta Wyborcza opublikowała ranking najbogatszych gmin Mazowsza. Gmina Konstancin-Jeziorna znalazła się na... pierwszej pozycji. W rankingu pod uwagę wzięto dochody z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym zestawieniu wyprzedzamy stolicę o 8 pozycji.

poniedziałek 06 lutego 2017 - 10:49:52 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja