Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Ławeczka Żeromskiego w Parku Zdrojowym


Ławeczka Żeromskiego
w Parku Zdrojowym


W środę, 30 listopada w Konstancinie-Jeziornie uroczyście odsłonięto pomnik pisarza Stefana Żeromskiego, który powstał w Parku Zdrojowym. Uroczystość uświetnił występ przygotowany na scenie Konstancińskiego Domu Kultury przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego.


Ławeczka Stefana Żeromskiego powstała już w połowie października, ale dopiero teraz zorganizowano uroczystość. Symbolicznego odsłonięcia pomnika pisarza dokonali burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz przedstawiciele pomysłodawców Czesława Gasik, prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego oraz uczennica ZS nr 2, którego patronem również jest wybitny pisarz i mieszkaniec naszego miasta. Uroczystość uświetnił koncert, który odbył się w Konstancińskim Domu Kultury. Na scenie Hugonówki wystąpili uczniowie ZS nr 2, którzy przypomnieli Stefana Żeromskiego, jego życie, twórczość oraz lata spędzone w Konstancinie, w willi Świt. Na scenie zaśpiewał i zatańczył także zespół Przepióreczka.

Reklamy Google:


Skwer Stefana Żeromskiego z pomnikiem pisarza został zaplanowany w Parku Zdrojowym już kilka lat temu, jeszcze przed jego przebudową. Jednak powstał dopiero teraz, w 152. rocznicę urodzin literata, które obchodziłby 14 października. Skwer Stefana Żeromskiego znajduje się przy Trakcie Henryka Sienkiewicza, na wysokości ul. Wierzejewskiego. Figurę posadowiono na granitowej ławce. Przedstawia zamyślonego pisarza, który przysiadł podczas spaceru, by zrobić notatki. Postać pisarza z brązu wykonał Paweł Pietrusiński, autor m.in. pomnika Jana Pawła II stojącego nieopodal w Parku Zdrojowym. Wokół ławeczki, na siedmiu niewysokich cokołach znajdują się grawerowane inskrypcje z fragmentami najważniejszych dzieł pisarza. Całkowity koszt pomnika wraz z tablicami zawierającymi cytaty oraz uporządkowaniem terenu wyniósł 118 000 złotych.

Inicjatorem budowy pomnika było Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, które już od wielu lat zabiega o jego powstanie. Jednak to uczniowie ZS nr 2 zaproponowali, by w parku stanęła ławeczka. W 2014 roku w Hugonówce, odbyła się konferencja naukowa z okazji 150. Rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego. Na zakończenie prezentacji przygotowanej przez szkołę, uczennica Alicja Maciążka, w imieniu placówki przedstawiła inicjatywę ustawienia Ławeczki Żeromskiego w naszym mieście. Pisemny wniosek został złożony do burmistrza, któremu spodobał się pomysł młodzieży. Replika ławeczki, w formie gipsowego odlewu ma stanąć również w szkole przy ul. Żeromskiego, by upamiętnić inicjatywę uczniów.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Pomnik Stefana Żeromskiego w Konstancinie

Na jednej z ławek w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie podczas spaceru przysiadł Stefan Żeromski. W 152. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta przy jednej z alejek powstał pomnik pisarza. Ponadto na Skwerze Stefana Żeromskiego, wokół figury znajdują się również inskrypcje z fragmentami jego dzieł.

niedziela 04 grudnia 2016 - 15:48:06 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


zubrowka.jpg

logo_zajvip.jpg
Specjalistyczne Centrum Stomatologii Konstancin
Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa do nowoczesnej kliniki stomatologicznej położonej w samym sercu malowniczego Konstancina-Jeziorny... więcej
reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja