Zaloguj się | Rejestracja

Pamiętajmy o cmentarzu w Maryninie


Pamiętajmy o cmentarzu w Maryninie

W tym szczególnym okresie, w którym odwiedzamy cmentarze i groby bliskich, warto pamiętać o cmentarzu w Maryninie. Jest to jedna z najciekawszych, zabytkowych mogił pierwszowojennych, znajdujących się w Konstancinie-Jeziornie. Jest położony na polach między Skarpą Oborską a drogą wojewódzką, łączącą naszą gminę z sąsiednią Górą Kalwarią. Niestety przyszłość wyjątkowego, zaniedbanego cmentarza jest bardzo niepewna, wymaga szybkiej konserwacji, a ponadto o grunty, na których się znajduje, toczy się spór sądowy.


Polegli na terenach Konstancina podczas I wojny światowej spoczywają w kilku mogiłach, m.in. w Słomczynie, Cieciszewie i w Oborach (tzw. Marynin). Na szczególną uwagę zasługuje okrągła mogiła na oborskich polach niedaleko rezerwatu i trasy prowadzącej do Góry Kalwarii. Powstała jesienią 1914 roku.

Wieczystym użytkownikiem gruntów, na których znajduje się zabytkowy cmentarz, przez lata była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Natomiast właścicielem, zgodnie z prawem, jest samorząd gminy. W 2014 roku, w setną rocznicę powstania wyjątkowej mogiły, uczelnia postanowiła sprzedać prawo do użytkowania całą nieruchomością o powierzchni 35 hektarów wraz z cmentarzem. Samorząd gminy skierował sprawę do sadu, ponieważ uznał, że uczelnia złamała ustawowy obowiązek, który daje gminie przywilej pierwokupu nieruchomości. SGGW jest jednak innego zdania. Dlatego o dalszym losie całej działki zdecyduje sąd, a rozprawy mogą ciągnąć się latami. Podobną batalię samorząd już raz stoczył z uczelnią. Po siedmiu latach procesów wygrał Łąki Oborskie. Jednak nie wiadomo, jak będzie tym razem.

Reklamy Google:


Tymczasem zaniedbany cmentarz wymaga pilnej, profesjonalnej renowacji, z roku na rok popadając w ruinę. Już prawie nie widać napisów wyrytych w kamieniach. O mogiłę dba niewielka grupa mieszkańców, pasjonatów lokalnej historii, którzy nie tylko od lat apelują o remont miejsca pamięci, lecz także własnymi siłami je porządkują. To jednak nie wystarczy, a samorząd w tej chwili ma kompletnie związane ręce, ponieważ cmentarz leży na prywatnym gruncie i gmina nie może w niego zainwestować. Renowacja cmentarza miała być przeprowadzona już kilkanaście lat temu. Był nawet opracowany szczegółowy plan konserwacji i restauracji obiektu, ale koszty zaplanowanych prac przewyższyły kwotę zarezerwowaną na ten cel w budżecie gminy. Radni nie zgodzili się przeznaczyć na Marynin dodatkowych funduszy - woleli wydać je na drogi i tak inwestycja została odłożona na później. Kilka lat temu w remont nekropolii chciał się także włączyć niemiecki darczyńca, potem była szansa na uzyskanie na ten cel środków unijnych, ale sytuacja własnościowa uniemożliwiła gminie jakiekolwiek działania.

Cmentarz jest chroniony i nie można go zlikwidować. Znajduje się pośród pól uprawnych i wydaje się, że nic mu nie grozi, ale jeśli nieruchomość zostanie odrolniona, prywatny właściciel zapewne zechce pozbyć się cmentarza. Niestety mimo ochrony konserwatorskiej, wiele tego typu miejsc pamięci, w świetle prawa przestało istnieć. Jednym z przykładów może być mogiła z 1914 roku, która niegdyś znajdowała się w pobliskim Żabieńcu przy ul. Łąkowej. Niewielki kurhan z głazem upamiętniającym pochówek kilkunastu niemieckich żołnierzy był usytuowany na prywatnej działce. Kiedy właściciel rozpoczął budowę domu, grobowiec został usunięty. Polsko-niemiecka Fundacja „Pamięć” otrzymała od Wojewody Mazowieckiego zgodę na ekshumację oraz przeniesienie szczątków na zbiorowy cmentarz armii niemieckiej w Polesiu Dużym. Miejmy nadzieję, że cmentarz w Maryninie nie podzieli takiego losu, ponieważ jest wyjątkowy.

Nie jest to typowy cmentarz z tamtego okresu, lecz unikalne w skali kraju mauzoleum, nawiązujące do starożytnych tradycji cmentarnych. Jego anonimowy autor zaprojektował mogiłę, łączącą w sobie cechy grobowców kultury starożytnych greków, sztuki celtyckiej oraz kurhanów ziemnych i kopców nagrobnych kultury wschodniej. Cmentarz tworzą głazy narzutowe z okolicznych pól ułożone w kształt koła. Na największym z kamieni widnieje napis, że pochowano tu 29 żołnierzy armii pruskiej i 37 rosyjskiej. Wśród nich znajdują się również Polacy, wcieleni do armii zaborców. "Wojownicy" wrogich armii spoczywają na jednym cmentarzu, polegli w bitwach, które rozegrały się na tych terenach w latach 1914-1915. Zafascynowany tym miejscem był również pisarz Stefan Żeromski, który często odwiedzał cmentarz w latach 20. ubiegłego stulecia i rozmawiał o nim z okolicznymi mieszkańcami. Zarówno mogiłę, jak i wielką bitwę uwiecznił w opowiadaniu "Pomyłki". Cmentarz w Maryninie należy do najciekawszych zabytków Konstancina-Jeziorny.

Niestety dzisiaj turyści właściwie nie mają do niego dostępu. Miejmy nadzieję, że mogiła, która przetrwała 102 lata, dwie wojny i lata PRL-u, dzisiaj nie zostanie zniszczona.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Wszystkich Świętych: zachowajmy ostrożność

W dzień Wszystkich Świętych licznie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca spoczynku bliskich i znajomych. Niestety, ale nasz spokój może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują, jako okazję do kradzieży.

poniedziałek 31 października 2016 - 13:38:35 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja