Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Konstancin: pomysł na Łąki Oborskie (więcej...)


Konstancin: pomysł
na Łąki Oborskie


Gmina Konstancin-Jeziorna stała się pełnoprawnym właścicielem Łąk Oborskich, o które zabiegała w sądzie od 2005 roku. Sąd Najwyższy umorzył ostatnie postępowanie dotyczące niezwykle atrakcyjnych terenów o powierzchni 87 hektarów. Co powstanie na łąkach? Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mogą tam powstać tereny rekreacyjne. Część łąk samorząd chce przeznaczyć również na gminne targowisko oraz parking.


W 2005 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która dysponuje rozległymi terenami w naszej gminie, postanowiła sprzedać prawo do wieczystego użytkowania części z nich - 87 hektarów Łąk Oborskich, rozciągających się wzdłuż Alei Wojska Polskiego od Grapy do Habdzina. Gruntami zainteresowała się grupa znanych z pierwszych stron gazet biznesmenów, którzy mieli za niezwykle cenną nieruchomość zapłacić zaledwie 11 mln złotych. Jednak samorząd postanowił pokrzyżować plany kontrahentów, korzystając z przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości użytkowanej przez uczelnię państwową. W dość zaskakujących okolicznościach notariusz odmówił samorządowi prawa do pierwokupu, a grupa inwestorów sfinalizowała transakcję z SGGW. Tak też zaczął się spór sądowy, ponieważ Konstancin-Jeziorna zaskarżył do sądu nie tylko notariusza, lecz także wniósł o unieważnienie aktu zawartego między inwestorami, a uczelnią.

Reklamy Google:


Już w 2009 roku nasz samorząd wygrał obie sprawy i natychmiast przelał na konto SGGW 11 mln złotych, stając się właścicielem gruntu. Jednak stronom przysługiwało prawo do kasacji wyroków, z którego oczywiście skorzystały. O ile sprawa dotycząca notariusza została umorzona już wiosną, o tyle kolejne postępowanie związane z unieważnieniem aktu zawartego w 2005 roku mogło jeszcze potrwać, uniemożliwiając gminie dysponowanie nieruchomością. Jednak inwestorzy, z którymi sądził się samorząd Konstancina-Jeziorny pisemnie wycofali swoją skargę kasacyjną. Sprawa stała się więc bezprzedmiotowa i sąd 5 lipca umorzył postępowanie. Teraz nie ma już żadnych przeciwwskazań, by władze naszej gminy rozpoczęły zagospodarowanie Łąk Oborskich. Samorząd po siedmiu latach sądowych sporów stał się jedynym, pełnoprawnym właścicielem rozległej nieruchomości położonej niemal w centrum miasta.

Co samorząd zrobi z gruntami, o które tak wytrwale "walczył"? Uchwalony 10 lat temu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie budowę pola golfowego. Takie przeznaczenie terenu wzbudzało i nadal wzbudza liczne kontrowersje wśród mieszkańców i samorządowców. Pomysł ma zarówno wielu zwolenników przekonujących, że pole golfowe będzie przyciągało turystów, co oczywiście podniesie prestiż miejscowości oraz dochody, jak i sporą rzeszę przeciwników. Nie brakuje opinii, że tak rozległy teren powinien służyć wszystkim mieszkańcom oraz kuracjuszom. Zdaniem wielu osób, które sprzeciwiają się powstaniu elitarnego, zamkniętego i drogiego klubu golfowego, jest to doskonała lokalizacja obiektów uzdrowiskowych czy sportowo-rekreacyjnych z kawiarniami i restauracjami.

Bez względu na to, co ostatecznie powstanie na Łąkach Oborskich władze naszego miasta zapewniają, że na pewno nie będzie tam budynków mieszkalnych. Natomiast już wkrótce na części terenu od ul. Wilanowskiej zostanie wydzielony teren pod gminne targowisko, które ma zastąpić obecny plac handlowy, należący do prywatnego właściciela. Nowy teren ma zostać dostosowany do potrzeb zarówno handlujących, jak i kupujących, by mogli korzystać z targowiska na miarę XXI wieku.

W sąsiedztwie samorząd planuje również budowę dużego parkingu. Prace zmierzające do uporządkowania tego fragmentu naszego miasta już się rozpoczęły. Obok Banku Spółdzielczego i poczty powstaje nowa ulica, a nieutwardzony plac znajdujący się na tyłach obu budynków w sąsiedztwie targowiska, Łąk Oborskich i oczka wodnego, zamieni się w parking z prawdziwego zdarzenia. Miejskie służby rozpoczną także porządkowanie nieużytków, sąsiadującym z oczkiem wodnym i Łąkami Oborskimi, dzięki czemu zostanie powiększony teren rekreacyjny nad stawem. Wkrótce rozpocznie się również konserwacja rowu przebiegającego przez Łąki Oborskie, dzięki czemu podmokły teren zostanie osuszony. Trawa i krzaki porastające łąki zostaną również wykoszone, a teren uporządkowany, by nie straszył swoim wyglądem.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościŁąki Oborskie - czy powstanie tu pole golfowe?
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Zobacz artykuły powiązane:

Pole golfowe
w Konstancinie?


Dość nieoczekiwanie, po prawie 10 latach, powrócił temat budowy pola golfowego, które miałoby powstać w Konstancinie-Jeziornie na tzw. Łąkach Oborskich, rozciągających się między Grapą, Mirkowem, Oborami i Habdzinem. Chociaż o rozległy teren łąk od kilku lat toczą się spory sądowe, jest szansa, że samorząd będzie mógł je zagospodarować.

środa 29 sierpnia 2012 - 08:24:06 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja